Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak mluvit na miminko. Správná komunikace podpoří vývoj řeči a schopnost učit se nové věci

Povídáte si se svým miminkem, když mu měníte plenku? Vymýšlíte různé říkánky během masírování bříška, nebo mu pravidelně zpíváte před spaním? Pak ho nejen bavíte, ale zároveň zásadně působíte na jeho vývoj.

Komunikace jako nezbytná součást vývoje mozku

Mladý mozek snadno nasává okolní zvuky, tóny i slova. Děti rodičů, kteří s nimi často mluví, mají tendenci k silnějším jazykovým a konverzačním schopnostem než ti, se kterými rodiče tolik nekomunikují. Celých 80 % fyzického vývoje mozku probíhá v prvních 3 letech. Jak se mozek zvětšuje, vytváří spojení, která potřebuje k přemýšlení, učení a zpracovávání informací. Tato spojení zvané synapse se tvoří v prvních několika letech rychlostí asi 700/s.

Vývojová dysfázie u dětí: Vrozená porucha řeči, se kterou je třeba pracovat

Když mluvíte se svým dítětem, zapojují se důležité synapse v té části mozku, která zpracovává jazyk. Čím více slov miminko slýchává, tím silnější spojení jsou. Tento proces posiluje budoucí jazykové dovednosti dítěte a jeho celkovou schopnost učit se. Kojenci, na které rodiče často mluví, znají ve 2 letech více slov než jejich vrstevníci.

Základy správného mluvení na miminko

Chcete, aby vaše miminko ze vzájemné komunikace získalo co nejvíce výhod? Pak se zaměřte na následující zásady.

  1. Mluvte na miminko co nejčastěji. Rodiče, kteří se komunikace s miminkem nebojí, mívají v budoucnu obvykle upovídanější děti s širší slovní zásobou.
  2. Najděte si čas, který strávíte s miminkem o samotě. Mluvení na miminko je nejpřínosnější ve chvíli, kdy jste s ním sami bez přítomnosti dalších dospělých nebo dětí.
  3. Když se dítě pokusí s vámi mluvit, nepřerušujte ho a ani se nedívejte jinam. V tomto okamžiku potřebuje vědět, že ho posloucháte a záleží vám na tom, co říká.
  4. Dívejte se miminku do očí. Bude tak mnohem lépe reagovat na to, co říkáte.
  5. Omezte sledování televize. Příliš mnoho impulzů z televizních pořadů, filmů a seriálů může vývoj jazyka zpomalit nebo zcela zastavit. Kromě toho je pro dítě živý rozhovor s vámi daleko zábavnější než hlas cizích lidí z obrazovky.
  6. Mluvte jako dospělí. Vaše dítě potřebuje slyšet, jak zní slova v každodenní konverzaci bez šišlání a zdrobnělin.

Společně s růstem a vývojem vašeho dítěte by se měl měnit i způsob, jakým s ním mluvíte.

Komunikace s miminkem od 1 do 3 měsíců

V tomto věku dítě komunikuje bručením, broukáním a pláčem. Dokáže vás poslouchat, rádo se usmívá, hýbe končetinami nebo kvílí, a to obzvlášť ve chvílích, kdy na něj mluvíte.

  • Mluvte, zpívejte a hrajte si se svým miminkem.
  • Vyprávějte miminku o tom, co právě děláte. Během koupání, krmení nebo hraní povídejte, co se zrovna děje a proč. Můžete začít se čtením krátkých pohádek a mluvit o obrázcích, které mu budete ukazovat. Pokud miminko zareaguje zabroukáním či úsměvem, ukažte mu své nadšení z jeho reakce.
  • Kolem 2 měsíců věku začínají děti vydávat samohlásky. Zkuste tyto zvuky napodobit a přidávejte i skutečná slova, která dané samohlásky obsahují. Následně počkejte, jak miminko zareaguje. Tímto ho naučíte vést konverzaci.

Komunikace s miminkem od 4 do 7 měsíců

Dítě začíná napodobovat zvuky, které slyší. Můžete si všimnout toho, že zkoumá i své vlastní zvuky. Při vyjadřování svých pocitů může dokonce svůj hlas zvýšit nebo snížit.

  • Při mluvení na miminko stále rozšiřujte slovní zásobu, mluvte pomalu a zdůrazňujte určitá slova. Můžete říct například: „Chceš medvídka? Toto je tvůj medvídek.“. Poté udělejte krátkou pauzu a počkejte, zda vám odpoví.
  • Představujte svému dítěti různé předměty. Když se na něco zadívá, upozorněte na to a řekněte, o co se jedná, ať už jde o obrázek, psa nebo třeba rychlovarnou konvici.
  • Čtěte svému dítěti každý den barevné obrázkové knížky. Při čtení pojmenovávejte, co je na obrázku namalované a chvalte dítě, když se při čtení jakkoliv slovně projevuje.

Komunikace s dítětem od 8 do 12 měsíců

Nyní začíná dítě rozumět určitým slovům, jako je například „máma“, „táta“ nebo „ne“. Před dovršením 1. narozenin rozumí i některým příkazům, jako je „zamávej“ nebo „udělej pá pá“.

Vývoj dětské řeči. Co by mělo dítě zvládnout a jak řeč trénovat?

  • Stále mluvte o tom, co právě děláte. Pokud dítě ukáže na auto, zareagujte stylem: „Ano, to je červené auto“.
  • Pojmenujte co nejvíce předmětů, se kterými dítě přichází do styku – hračka, lžíce, mléko atd. Také ukazujte na různé části těla a říkejte, jak se jmenují.
  • Pomáhejte dítěti vyjadřovat slovy to, co právě cítí.
  • Pomocí pozitivních výroků usměrňujte chování svého dítěte. Místo negativního „nevstávej“, použijte raději výraz „sedni si“.
  • Jestliže potřebujete svému dítěti v něčem zabránit, řekněte jasné „ne“. Nekřičte na něj a ani mu nic dlouze nevysvětlujte.
  • Děti v tomto věku mají tendenci opakovat vše, co říkáte. Proto je dobré dávat si pozor na slova, která nechcete, aby se ve slovní zásobě vašeho potomka uchytila.

 

Všechny děti se učí komunikovat svým vlastním tempem. Nebojte se, pokud se vaše dítě nerozmluví tak rychle, jak byste očekávali. Pokud však máte skutečné obavy o vývoj řeči svého dítěte, promluvte si o tom s jeho lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak mluvit na miminko. Správná komunikace podpoří vývoj řeči a schopnost učit se nové věci