Menu
MotherClub.cz
Peníze na mateřské

Ušetřit v domácnosti za vodu? Nemusí to být nesplnitelný úkol

Ušetřit za plyn a elektřinu je dnes snadné. Stačí se přihlásit do aukce energií a nechat i od dTestu vyřídit nejvýhodnější smlouvu na dostupném trhu s energiemi. Ušetřená částka může být až v tisícikorunách. Když ještě k tomu začneme přemýšlet a chovat se úsporně, bude efekt ještě vyšší. Jenže jak na ušetření výdajů za vodu? Nižší cenu není s kým sjednat, tak se musíme spolehnout na jiné kroky. Ale nemusíte se obávat, nijak složité nejsou. Stačí zapojit selský rozum.

Splachování a denní hygiena

Tyhle činnosti nám berou nejvíce vody. A stojí proto i nejvíce peněz. Z toho důvodu je také uvádíme hned na prvním místě. Vyplatí se totiž investovat do šetřičů vody. A to buď ve formě perlátorů, které se montuje do sprch a vodovodních baterií, nebo v podobě dávkovačů vody, co se dávají do nádobek na splachování toalet.

Obě vychytávky jsou schopné ušetřit více než 50 % doposud používané vody, takže na výsledném vyúčtování za vodu to bude setsakramentsky znát.

Pak jsou tu ještě obecná doporučení, která jsme všichni už jistě někde četli: nenechat téci vodu po celou dobu čištění zubů, nepouštět teplou vodu, pokud to není nezbytně nutné, pořídit si vyhovující kuchyňské baterie, které usnadní práci při mytí velkých kusů nádobí, zároveň ušetří vodu. Jak ne jejich výběr? Inspirovat se můžete přímo tady.

Pitný režim

Módou posledních dvaceti let je balená voda. Nikdo asi netuší, jak se to stalo, ale stalo se. Zvykli jsme si kupovat vodu zabalenou v  plastu. Pro běžné situace je to ale zcela nesmyslný počin. Kohoutková voda všude v České republice, kde jde z vodovodního řadu, podlého normám, které jsou, jak se na základě výsledků testů pravidelně ukazuje, důsledně dodržovány.

Proto je pro nás kohoutková voda mnohem lepší než voda z PET lahve. A co víc, z kohoutku je vždy čerstvá, chladná a hlavně neskutečně levná. Objem vody, za který dáme v obchodě tři, čtyři koruny, si doma natočíme za pár desetin haléře.

Jsou však situace, kdy je voda v lahvi k nezaplacení. Například při cestování, práci v terénu, sportu nebo jiné aktivitě, u které nejsme blízko vodovodního kohoutku. Na takové situace se ale můžeme dopředu a pevně připravit například tím, že budeme sledovat slevy. Cenově významné bývají Lidl akce na různé druhy vod a nápojů.

Mytí nádobí a praní prádla

Dnes snad už nikdo nepochybuje o tom, že mytí nádobí a praní prádla je jak časově, tak energeticky výhodnější s pomocí spotřebičů, tedy myček a praček. Výrobci je dělají tak, aby byly maximálně úsporné i v množství použité vody. Díky filtrům se totiž dá voda recyklovat a používat v jednom mycím procesu vícekrát.

Koupě kvalitní myčky a pračky sice něco stojí, ale k úsporám vody a elektřiny musíme pak připočíst i úsporu času, který lze využít na jinou užitečnou činnost, na sport nebo relaxaci, či třeba na čas strávený s dětmi. Ten se totiž vždy hledá dost těžko, o tom všichni rodiče vědí své.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Ušetřit v domácnosti za vodu? Nemusí to být nesplnitelný úkol