Jak má miminko přibírat. Znáte ideální váhové přírůstky?
Šárka Jirchářová
29. 9. 2018
Každý novorozenec ihned po porodu ztratí na váze. Některá miminka zhubnou dokonce 5 % až 10 % své porodní váhy. A kdy začne novorozenec přibírat? Teprve ve chvíli, kdy vaše tělo začne optimálně produkovat mateřské mléko a kojení se stabilizuje. Tento proces může v některých případech trvat dokonce až 10 dní.
Jak se měří přírůstek váhy u novorozence?
V prvních měsících života miminka je důležité pravidelně sledovat jeho růst a váhové přírůstky. Jedná se totiž o jeden ze základních ukazatelů, zda se vašemu dítěti dobře daří. Proto byste měla dodržovat pravidelné prohlídky u pediatra, který měří růst dítěte podle percentilového grafu. Ten uvádí, kolik by měl kojenec při určité výšce vážit kilogramů. Jednotlivé hodnoty se liší podle toho, zda se jedná o holčičku nebo chlapečka. Zajímá vás, jak se ideální přírůstky váhy počítají? Zadejte do internetového vyhledávače slovo „váhový přírůstek kojence tabulka“ a během chvíle budete mít k dispozici spoustu odkazů na percentilové grafy.
Zdravý růst dítěte
Váha
V prvních týdnech života miminka je růst velmi rychlý. Dítě by mělo každý týden přibrat 175 – 225 g. Ve věku 6 měsíců by se měl dostat v průměru na dvojnásobek své porodní váhy a od této chvíle by se měl jeho růst začít zároveň zpomalovat. Roční miminko by mělo dosáhnout trojnásobku porodní váhy. Zvlášť v prvních měsících života se může stát, že novorozenec málo přibírá. Pro toto období je typické, že se váhové přírůstky sníží nebo naopak zrychlí více, než je obvyklé. Viníkem může být nemoc, skokový růst, odstavování a potíže s příjmem tuhé stravy. Při těchto problémech je dobré nepodléhat panice a vše konzultovat s pediatrem, který vám poradí vhodný postup.
Příčiny dětské obezity. Jak silný je vliv genů a jiných návyků?
Výška
První rok miminka znamená prodloužení tělíčka o přibližně 50 % porodní výšky. Mezi 1. a 2. rokem života vyroste dítě o dalších cca 25 cm a mezi 2. a 3. rokem o 15 cm.
Přibírání na kojeneckém mléce
Přibírání miminka na UM je mnohem snazší, než je tomu u mléka mateřského. Umělé mléko totiž obsahuje více cukru i tuku a miminko tak snadněji přibírá. Proto je při sledování váhových přírůstků miminka nutné počítat i s typem stravy.
Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová
Váhové přírůstky kojenců v 1. roce života
- čtvrtletí: 3 – 4 cm/měsíc a 700 g/měsíc
- čtvrtletí: 2 cm/měsíc a 500 – 600 g/měsíc
- čtvrtletí: 1 cm/měsíc a 400 – 500 g/měsíc
- čtvrtletí: 1 cm/měsíc a 300 – 400 g/měsíc
Sledujte pokroky
Přibírání svého miminka si můžete zapisovat do růstových grafů ve zdravotním průkazu. Ideálně by mělo dítě držet nastavenou růstovou křivku. Pokud hodnoty klesnou v jednu chvíli o více než jedno pásmo, je důležité poradit se o situaci s lékařem. Zároveň choďte na pravidelné kontroly, které byste měli alespoň v prvním půl roce života kojence absolvovat poměrně často. Pokud chcete mít ještě lepší přehled, můžete si domů pořídit kojeneckou váhu a vážit miminko sama. Pediatra se ale každopádně zeptejte, jak vážit před a po kojení, abyste měli jistotu, že vážení provádíte správně.
Správné dávky mateřského mléka
Pokud dítě kojíte, doporučuje se celkové množství přijatého mléka nesledovat a kojit podle aktuálních potřeb dítěte. V případě, že je miminko krmené z lahve kojeneckým mlékem, měli byste vždy užívat mléko vhodné pro daný věk a dodržovat doporučené dávkování v závislosti na věku a váze dítěte. Pokud čas od času množství mléka překročíte, nic se neděje. Jestliže byste se ale rozhodli vyšší dávky podávat pravidelně, raději vše nejprve konzultujte s pediatrem. Obecně se říká, že denní dávka kojeneckého mléka by neměla překročit 1 litr. Je-li dítě i po vypití litru mléka hladové a zároveň už mu byly 4 měsíce, je ideální doba začít s příkrmy. Stát se může i opak, kdy dítě doporučenou denní dávku nejsou schopné vypít. V tom případě je nutné neustále sledovat jejich prospívání, a jakmile si u dítěte všimnete možné dehydratace, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.