Jak fotit miminka? 10 tipů na fotografie jako od profesionála
Šárka Jirchářová
2. 3. 2020
Děti rostou rychlostí blesku a jejich fotografie tak mohou být tou nejcennější hmatatelnou vzpomínkou, která vám zůstane. Chcete si vytvořit krásné fotky svého dítěte sami doma? Máme pro vás pár tipů, jak fotit rodinu i rostoucí miminko stejně dobře jako profesionální fotografové.
Jaký fotoaparát k focení dětí použít?
Miminka i odrostlejší děti můžete fotit kompaktním fotoaparátem, zrcadlovkou nebo mobilním telefonem. Mnohem důležitější než čím fotíte, je to, jak umíte daný přístroj ovládat. Nejvýhodnější jsou však zrcadlovky a kompakty s výměnnými objektivy, a to zejména díky rychlosti focení a možnosti výměny objektivu.
Výměnné objektivy jsou totiž kvalitnější a umí dosáhnout i mnohem vyšší světelnosti, což se hodí zejména při focení za horších světelných podmínek. Navíc máte možnost si vybrat, zda pro svůj záběr použijete teleobjektiv pro fotky z větší vzdálenosti, nebo naopak širokoúhlý objektiv pro fotky z bezprostřední blízkosti.
10 tipů k fotografování miminek
1. Vyberte si ten správný čas
Jako rodiče jistě sami moc dobře víte, kdy vaše dítě bývá nejklidnější a nejspokojenější. Počkejte si proto na chvíli, kdy je miminko nakrmené, přebalené a odpočinuté. Spokojené dítě s vámi bude mnohem ochotněji spolupracovat. K focení si vyhraďte dostatek času, abyste nemuseli spěchat, a dítě jste zbytečně nestresovali. Miminka jsou mnohem vnímavější než dospělí lidé a jakákoliv frustrace z vaší strany je může pořádně rozladit.
2. Využijte nejlepší denní světlo
Zajímá vás, kdy fotit miminka? Pro focení miminek je nejdůležitější přirozené denní světlo. Využijte tzv. zlatých hodin dne, které zahrnují první hodinu po svítání a 1 – 2 hodiny před západem slunce. Pokud je ale po celý den krásně jasno a slunečno, můžete si vybrat téměř kteroukoliv denní dobu.
3. Promyslete pozadí
Ještě než se do fotografování pustíte, rozmyslete si, jaké chcete mít pozadí snímků. Z okolí pak odstraňte všechny rušivé předměty a okolí pořádně pokliďte. Uvědomte si, že nejvíce pozornosti na fotografii zaujme ten nejsvětlejší objekt. Podle toho vyberte barevné pozadí a dopředu připravte celou kompozici.
4. Mějte vše po ruce
Pokud plánujete miminko fotit s hračkami, dekoracemi nebo čísly, která se používají při focení miminka každý měsíc, vše si připravte k ruce ještě před samotným focením. Spousta dětí nemá dostatek trpělivosti, takže je třeba pracovat velmi rychle.
5. Udělejte z focení zábavu
Chcete-li dosáhnout těch nejlepších výsledků a získat dokonalé fotky miminek, focení musí být zábavou pro děti i samotné rodiče. Snažte se maximálně přizpůsobit svému dítěti, zabavte ho, hrajte si s ním a společně se smějte.
6. Zaměřte se na detaily
Rozhodně se nebojte ani detailních fotografií. Snažte se vyplnit celý záběr, sledujte mimiku dítěte a zachycujte všechny jeho výrazy. Mnohem lépe budou vypadat fotografie, na kterých miminko zaujímá podstatnou část obrazu, než když je dítě focené z dálky a kolem něj je spousta nepodstatných detailů.
Zkuste pracovat s hloubkou ostrosti a zaměřit fotoaparát třeba na dětskou ručičku, nožičku nebo rty. Pozornost věnujte i očím dítěte. Pokud nastavíte zónu ostření na jedno místo, oči miminka jsou tou pravou volbou. Kompaktní fotoaparáty mají v tomto ohledu oproti zrcadlovkám značnou výhodu. Dokážou totiž sami rozpoznat obličej a na něj také rovnou zaostřují, takže vám situaci do jisté míry ulehčují.
7. Fotografujte ze správného úhlu
Malá miminka i odrostlejší děti foťte vždy z úrovně jejich očí. Nebojte se při focení přidřepnout nebo si dokonce lehnout k miminku na zem. Výsledné fotografie budou mít hned lepší perspektivu a budou mnohem přirozenější.
8. Dopřejte si pauzu
Jakmile na miminku zpozorujete, že se mu fotografování nelíbí nebo už ho celý proces nebaví, dejte si krátkou přestávku. Miminko pochovejte, uklidněte ho a v žádném případě ho nenuťte do dalšího focení, dokud se opět nezklidní.
9. Foťte dítě už od narození
Pořiďte si fotoalbum a pořizujte fotky pravidelně tak, abyste měli zpětně přehled o tom, jak miminko rostlo. Novorozená miminka je ideální fotit ještě v šestinedělí. V této době jsou totiž klidná, velmi tvárná, a dokážou spinkat dlouho v jedné poloze. Během prvních 14 dnů se navíc dají velmi snadno polohovat. Uvidíte ale, že si užijete i focení půlročního miminka nebo ročního batolete. Každý věk je k focení dítěte krásný a rozhodně stojí za všechnu tu námahu.
Sdílení fotografií dětí na Facebooku a Instagramu? Je to bezpečné a na co si dát pozor?
10. Zapomeňte na blesk
Abyste získali pěkné fotografie, použijte měkké rozptýlené světlo. Myslete také na to, že focení miminek s bleskem není dobrý nápad. Využijte raději přirozené světlo, a pokud ho nemáte dostatek, nechte focení raději na druhý den. Pokud máte doma zrcadlovku a externí blesk, natočte ho do strany a použijte odraz od bílé stěny nebo bílého prostěradla. Tak dosáhnete rozptýleného světla, které rovnoměrně nasvítí tvář miminka a zároveň ho neoslepí.