Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak fotit děti? 10 pravidel k dokonalým fotkám pro každého!

Redakce

Redakce

10. 7. 2018

Od té doby, co máme všichni mobilní telefony, neustále fotíme své děti. Někdo si kvůli dětem pořídí i kvalitnější fotoaparát, což je skvělé, pokud s ním ovšem umí dobře zacházet. V současnosti je však kvalita fotoaparátů v mobilech na takové úrovni, že si jistě dokážete vytvořit překrásné fotky do rodinného alba, které vám budou dělat radost napořád. Takže, bez ohledu na to, jaké máte k dispozici vybavení, poradíme vám, jak fotit děti a jak nejlépe zachytit krásné okamžiky jejich dětství.

1. Kompozice – foťte v úrovni dětských očí

Tím nejdůležitějším je snížit se na úroveň dětí. Klekněte si na kolena nebo si lehněte na břicho, pokud chcete fotit portrét. Nejlépe vždy vypadají fotky focené v úrovni dětských očí. Tím získáme perspektivu, jakou obvykle nemáme. Divák, který si prohlíží fotografii, naváže s dítětem na fotce daleko intimnější vztah, protože se dostane do bližšího kontaktu s dětským světem. Můžete vyzkoušet také fotografovat shora. Výhodou je, že eliminujete rušivé okolí a na fotce zůstane vidět jen podlaha či tráva. Nevýhodou ovšem je, že dochází k nepřirozené deformaci dětského těla. Každopádně vyzkoušejte oboje – fotografii v úrovni očí i nadhled. Podhled není příliš vhodný u focení dětí.

2. Jak fotit děti venku?

Ačkoli je možné nafotit krásné fotografie v interiéru, vězte, že fotky z exteriéru vypadají ve většině případů nejlépe. Hlavním důvodem je přirozené světlo. Vyražte do parku, ideálně odpoledne či v podvečer nebo když je lehce pod mrakem, aby slunce nebylo příliš ostré. Najděte si místo, kde je jednoduché jednolité, texturované pozadí (kamenná či cihlová zídka, trávník, kmen stromu, rozkvetlá louka). Také barevné pozadí (např. omítka domu, rozkvetlý rododendron, záhon levandulí) může být zajímavé, ale musíte si dát pozor, aby pozadí neodvádělo pozornost od dítěte a aby se netlouklo s oblečením dítěte. Vyberte si lokalitu, kde se mohou děti volně bavit. Bezvadné místo na focení dětí je zoo, les, hřiště, park, louka, zahrada apod. Zkuste různé barevné zdi – například pokud má vaše dítě modré oči, postavte jej asi dva metry před modrou zeď a začněte fotit. Na oblečení zvolte raději nějakou kontrastní barvu.

3. Jak fotit děti doma?

Pokud to počasí neumožní, je samozřejmě možné fotit děti také doma. Jak již bylo řečeno, bývá zde ale problém se světlem. Nejvhodnější je přirozené světlo boční. Postavte tedy dítě někde k oknu, opět spíše odpoledne, kdy již není světlo příliš ostré. Pokud máte možnost světlo rozptýlit např. záclonou, tím lépe. Důležitá věc při focení dětí v interiéru je úklid. Ať už je vaše dítě sebekrásnější, věřte, že případný nepořádek (rozházené hračky, odložené kusy oblečení, nedojedená svačina atd.) na fotce bude ve výsledku velice rušit. Najděte vždy takové místo, kde se nachází pokud možno co nejméně věcí. Raději se vyhněte focení před poličkami s věcmi, knihovnou, focení v chodbě u botníku atd. Hezky vypadají fotografie shora na koberci, pokud tedy není výrazný, nebo na podlaze. Pěkné fotografie vznikají také u stolu, pokud dítě sedí proti stěně. Vůbec nejhezčí fotografie z interiéru jsou ty reportážní, kdy dítě radostně rozbaluje dárky nebo si zaujatě hraje se svými hračkami.

Přemíra sluníčka u dětí škodí. Rozeznáte úpal a úžeh a víte, jak je léčit?

4. Šaty dělají človíčka

Každý ví, že proti slunci se fotit nemá, ale hezky na fotce nevypadá ani mžourání dětí oslněných slunečními paprsky. Pozor také na sluneční brýle a klobouky. Ty raději na focení sundejte, protože na co se rádi za 20 let podíváte – na obličej zakrytý pokrývkou hlavy a brýlemi nebo na milované dítě? Co se týče oblečení, určitě se vyplatí dítě před focením převléknout do čistého. Každá skvrna na tričku by vás do budoucna na fotografii mohla rušit. I když takové detaily je samozřejmě možné vyretušovat, ale kdo na to má s dětmi čas? Vybírejte oblečení světlých barev, protože nejsvětlejší objekt na fotografii přitahuje nejvíce pozornosti. Dítě se v oblečení musí také cítit pohodlně. Na fotce vypadají dobře výrazné, jednoduché barvy. Během focení sundejte dětem ponožky a bačkůrky. Dětské ponožky jsou většinou výrazné a ruší celkový dojem, navíc dětské nožičky jsou velice roztomilé.

5. Nechte je být sami sebou

U miminek to neplatí, ale čím starší dítě, tím více se různě pitvoří, když je požádáte, zda je můžete vyfotit. Některé kluky to rozčiluje („Ale mami, nefoť mě…“ atd.) a některé holčičky zase namísto jemného úsměvu nasadí neautentický vyzubený škleb. Samozřejmě i pár takových fotek můžete pořídit a společně se jim za pár let zasmát. Pokud ale chcete opravdu hezký a přirozený výraz, musíte být trpěliví a vydržet s foťákem nějakou dobu, než se naskytne vhodný okamžik. Většinou takový, kdy zapomenou na to, že je fotíte. Nechte je aby si hrály a začněte fotografovat. Pokud vás některá z jejich činností zaujme, prostě je požádejte, aby se zastavily a podívaly se do objektivu. V průběhu jejich hry ale určitě najdete plno momentů, kdy si ani focení nevšimnou. Pokud to váš fotoaparát umožní, nastavte si jej na co nejtišší mód, aby je cvakání nerušilo.

6. Zoom

Pokud používáte objektiv s proměnným ohniskem (všechny kompaktní fotoaparáty), zazoomujte na dítě tak, aby vyplnilo téměř celý rámeček. Toto patří k nejčastějším chybám ve fotografování dětí – příliš široký záběr a dítě na fotografii moc malé. Pokud nemáte zoom – např. když používáte mobil (pozor – přibližování na telefonu není skutečný zoom), přistupte  k dítěti blíž. Každý se bude raději koukat na obličej dítěte, než zkoumat prostředí, kde jste fotili.

7. Jak fotit děti? Ostřete na oči!

Věnujte speciální pozornost očím dítěte. Pokud jste nastavili zónu ostření do jednoho místa, vždy ji zaměřte na oči. Ostatní rysy obličeje mohou být mírně rozmazané, divák ale vždy musí být vidět dobře zaostřené oči. Pokud fotíte mobilem, většinou je toto ostření na oči automatické.

Nakupování s dětmi. 8 rad jak udělat z nákupů zábavu

8. Foťte v kontinuálním módu

Zkuste na část focení přepnout svůj foťák do kontinuálního módu snímání. To znamená, že přístroj snímá napříkad 3 fotky za sekundu po dobu 10 sekund. Tato funkce může být použita například v parku během hry na houpačce nebo na kolotoči. Sérii fotek si po vyvolání můžete poskládat vedle sebe a dát na zeď. Taková série fotek dokáže vždy zaujmout.

9. Fotografie s rodičem

Většina rodičů (zejména maminek) se tzv. cuká a nepřeje si být s dítětem focena. Zejména ne náhodně, v reportážní fotce. Je to pochopitelné, že se necítíte dobře, pokud nemáte umyté vlasy a nejste namalovaná a upravená. Bohužel většinou tatínek začne fotografovat v nejméně vhodnou chvíli. Na druhou stranu by byla škoda, abyste nebyla na fotce se svými dětmi. Fotografie dětí s rodiči či sourozenci jsou plné emocí, zprostředkovávají vztahy a interakce, a mají tak vysokou hodnotu. Domluvte se tedy s tatínkem, aby vám dal nějaký čas na přípravu. Budete na fotce zářit, namísto se krýt. Co se týče tatínků, těm většinou nedělá vůbec žádný problém fotit se ve vytahaném triku či teplákách. Taktně je požádejte, zda by se mohli převléknout, anebo prostě čekejte na vhodnou příležitost, kdy vypadají upraveně a v ten moment začněte fotit (cestou z práce, na oslavu narozenin atd.). Pokud možno foťte děti co nejvíc také s prarodiči. Až budou děti velké, budou vám maximálně vděčné za všechny zachycené okamžiky s babičkou či dědečkem, kteří už mezi námi nebudou.

10. Zálohujte, zálohujte, zálohujte

Tento bod si musíte neustále připomínat. Zálohujte své fotografie kde to jen jde. Kromě počítače si pořiďte ještě externí harddisk (stojí okolo tisícovky), který doma někde schováte před zloději. Zálohujte na cloud, ale nespoléhejte se na něj stoprocentně (už se nejednou stalo, že data z cloudů zmizela – může např. vyhořet servrovna někde na druhém konci světa atd.). Fotografie si nechte průběžně vyvolávat a zakládejte je do alba. Alba s fotografiemi věnujte také prarodičům. Kromě to, že je to jistě velice potěší, bude pro vás takové album představovat další zálohu, jen tak pro jistotu. Protože ztráta fotografického záznamu dětství vašich ratolestí by byla opravdu bolestná!

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak fotit děti? 10 pravidel k dokonalým fotkám pro každého!