Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak dlouho může být miminko ve vajíčku, nosítku nebo šátku a proč to nepřehánět?

Vajíčko i pomůcky k nošení miminek jsou velmi praktické. Není proto divu, že za poslední roky vzrůstá jejich obliba. Jak dlouho byste měla dítě nosit v šátku či nosítku, aby to pro něj bylo prospěšné? A jaká doba strávená ve vajíčku je pro dítě optimální?

Vajíčko používejte jen v autě

Autosedačka je zárukou nejbezpečnější jízdy v autě. Ve vajíčku má miminko správně zakulacenou páteř a nožičky od sebe, což zaručuje jeho správnou polohu. Přesto je dobré nechávat dítě ve vajíčku jen po dobu, co skutečně cestuje autem. Autosedačku rozhodně nepoužívejte jako postýlku na běžné dny nebo prostředek k uspávání miminka. Proč tomu tak je?

Podle Americké akademie pediatrů přestavuje používání autosedaček pro dětský spánek velké riziko. Dlouholetá studie ukázala, že 62,9 % úmrtí kojenců v autosedačce bylo zapříčiněné jejím nesprávným používáním, především pak tím, že dítě v sedačce trávilo až 90 % času, tedy i mimo dobu, kdy cestovalo autem.

Spánek ve vajíčku během jízdy miminku neublíží

Vajíčko by se mělo používat pouze k původnímu účelu, tedy k cestování. Pokud vaše dítě v autě pravidelně usíná, nemusíte se o jeho zdraví strachovat.  Jestliže dítě spí ve vajíčku při cestě autem a je navíc pod dozorem rodičů, nemůže se mu nic stát. Autosedačky patří k nejbezpečnějším variantám cestování, ať už jsou děti vzhůru nebo spí. Je však důležité si uvědomit, že jsou vyrobené speciálně pro automobily a nikoliv jako náhrada kočárku, postýlky nebo kolébky.

Zásady používání autosedaček

  • Během prvních měsíců života miminka omezte jízdu v automobilu na minimum.
  • Dětský zádržný systém je určený přímo pro auta, proto není vhodné ho používat při krmení nebo ho vyměnit za postýlku.
  • Autosedačku nikdy nevybírejte pouze podle vzhledu a ceny, ale dbejte na atestace a přihlédněte k hmotnosti a výšce dítěte.
  • Autosedačka musí být technicky i tvarově vhodná do vašeho vozu.
  • Hlava dítěte nesmí přesahovat okraj autosedačky.
  • Autosedačka musí být bezpečná, pohodlná a příjemná.

Šátky na nošení dětí a další pomůcky. Podle čeho je vybírat?

Šátky a nosítka přinášejí spoustu výhod

Nošené děti mohou vnímat známou vůni, rytmické pohupování a tep srdce maminky – vše, na co byly zvyklé v děloze. Díky tomu získají pocit bezpečí a mnohem lépe se vyrovnávají s okolními vjemy, jako je chlad, teplo, hluk nebo ostré světlo. Výsledkem je, že nošené dítě je spokojenější a méně plačtivé. Kontaktní rodičovství prospívá miminkům i samotným maminkám.

Fyzioterapeuté nošení dětí podporují, ale upozorňují na to, že nic se nemá přehánět. V prvních týdnech a měsících je nošení pro miminko velkým přínosem. Je ale samozřejmě nutné ho uvést do správné polohy a dobře uvázat. Myslete na to, že čím je dítě starší, tím kratší dobu by se mělo nosit. Jen tak mu dopřejete optimální vývoj, možnost nabrat svaly a motoricky se rozvíjet.

Základy správného nošení

Ať už se rozhodnete pro šátek či nosítko, vždy si dítě připoutejte k tělu napevno. V prvních měsících života mu navíc jistěte hlavu a hlídejte, aby nohy byly v abdukčním postavení, podobně jako ve vajíčku. Nožičky musí být doširoka roztažené a kolínka by měla dosahovat minimálně výše zadečku. Šátek či nosítko musí u miminek procházet podkolenní jamkou, nikdy ne prostředkem stehýnka. Vyhněte se především polohám, kdy dítěti visí nožičky přímo dolů. Při nich totiž vzniká velký tlak na klouby a správný vývoj dítěte je ohrožený. Ideální polohu poznáte i podle toho, že dítě by správně nemělo být schopné se kolem sebe rozhlížet. Pokud splníte tyto požadavky, vstřebává veškeré nárazy při chůzi rodič a nikoliv dítě. Páteř je tak maximálně chráněná

Pokud se rozhodnete pro nosítko, vybírejte pečlivě a neunáhlete se. Vždy zkoumejte informace od výrobce a recenze od jiných maminek. I když bývá pro prvorodičky manipulace s nosítkem jednodušší než uvazování šátku, často se nosítka nedokážou plně přizpůsobit tělu matky. A to i přes možnost nastavitelných popruhů. Každé tělo je totiž jiné a velmi záleží na vaší výšce, šířce ramen a dalších parametrech. Proto je ideální promluvit si o výběru nosítka s odborníkem a nevybírat nosící pomůcku naslepo.

Jak dlouho můžete dítě nosit?

Dítě můžete nosit kdykoliv to uznáte za vhodné – venku i doma, po celý rok a za jakéhokoliv počasí. Většina rodičů nosí děti v šátku nebo nosítku několik hodin denně. Pokud je dítě správně uvázané a nevyžaduje odložení, není ani delší nošení na závadu. Děti si často délku nošení regulují sami. Čím jsou starší, tím klesá jejich zájem být delší dobu v šátku. Důvodem je rozvíjení motorických schopností a chuť lézt, chodit a zkoumat okolí. Starší děti většinou nošení vyhledávají spíše jako formu útěchy při nemoci, únavě nebo rozmrzelosti. Pokud se rozhodnete dát přednost nosítku, dbejte na to, aby v něm dítě netrávilo celý den.

Ohodnoťte tento článek:
1,9
Právě čtete

Jak dlouho může být miminko ve vajíčku, nosítku nebo šátku a proč to nepřehánět?