Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak dětem postavit pískoviště? Vyberte správné místo a zvolte vhodný materiál

Petr Goras

Petr Goras

16. 6. 2022

Pískoviště je synonymem dětství a nesmí chybět na žádném dětském hřišti. Pokud má však vaše dítě pískoviště obzvláště v oblibě a každé opouštění hřiště doprovází pláč, může být vhodné si jej pořídit na vlastní zahradu. I v Česku najdete mnoho výrobců již hotových pískovišť, nicméně pokud vám třeba doma leží spousta nevyužitého dřeva, proč jej nevyužít právě na pískoviště?

Vhodné stanoviště – myslete na dostatek stínu i padající listí

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař, říká se. Pískoviště je skvělou motivací, jak děti motivovat ke zdravému pobytu venku. Na druhou stranu však není ideální, aby se dítě zcela zabrané do hry pražilo na přímém slunci po několik hodin. Proto je potřeba důkladně zvážit, kam vlastně pískoviště umístit. Nemělo by na něj pražit celý den, úplný stín však také není ideální – třeba i proto, že by po dešti písek dlouze vysychal. Ideální místo se tak často najde v místech, které na půl dne zastíní dům, nebo v polostínu mezi stromy. Ty sice na podzim mohou trochu potrápit padajícím listím, to se však dá snadno vyřešit poklopem či třeba ochrannou sítí.

Co dělat s miminkem aneb zábavné hry pro nejmenší

Dřevo na pískoviště

Co se týče výběru dřeva, možností je spousta. Pískoviště bývá často ideální „stavbou“ pro využití zbylého materiálu. Hodí se silnější prkna, hranoly, a pokud jste kutilsky trochu zručnější, pak i kulatiny. Z hlediska druhu dřeva je nejideálnější samozřejmě to, které dobře odolá vodě a vlivům počasí – dub, modřín, borovice, douglaska, akát a v neposlední řadě třeba i smrk. Pro větší životnost lze dřevo ještě natřít nějakou nezávadnou ochrannou lazurou.

Obyčejné nebo zapuštěné pískoviště?

Existují v základu dva typy pískovišť. V prvním případě jen stačí spojit dřevěný materiál do ohrádky, položit na stanoviště, vystlat ochrannou tkaninou či fólií a vysypat pískem. Může to stačit, jestliže pískoviště stavíte jen na pár let, než děti odrostou, nebo když jej potřebujete čas od času přesunout. Jestliže pískoviště zapouštět nebudete, počítejte s výškou 20 až 30 cm, aby písek zbytečně nevypadával přes okraj.

Pokud však chcete mít skutečně odolné pískoviště, které klidně poslouží i další generaci, pak je dobré pískoviště zapustit do země – za tu trochu práce a materiálu navíc to rozhodně stojí. A ještě se tak snadno vypořádáte s případnou nerovností terénu. Ideální hloubka díry je 15 cm. Výška hrazení nad povrchem země pak bude dalších 10 až 20 cm.

Dítě si neumí hrát samo. Jak ho naučit samostatnému hraní?

Obvodové hrazení pískoviště

Konstrukce pískoviště záleží na vašich dovednostech, dostupném materiálu i nářadí. Zkušenější tesaři si mohou poradit zcela bez šroubů či vrutů a spojit jednotlivé kusy dřeva čistě pomocí zářezů padnoucích do sebe. Dlouhé dřevěné hranoly lze jednoduše propojit dlouhými vruty či šrouby, u prken si lze pomoct i tesařskými spojkami. Jen pozor ať nikde netrčí kusy železa či ostré hrany šroubů.

Vystlání pískoviště

Než pískoviště vysypete pískem, je vhodné jej ještě vyložit nějakou tkaninou. Ta zabrání prorůstání kořenů i postupnému míšení písku s hlínou. Umělohmotné fólie nejsou příliš vhodné, neboť budou v pískovišti zadržovat vodu. Vhodnějším řešením je netkaná geotextilie, kterou lze běžně sehnat v jakýchkoli stavebninách i větších hobby marketech. Její cena se podle hustoty vláken pohybuje v rozmezí 20 až 50 Kč za metr čtvereční. Pokud však máte dostatek prken, můžete je použít místo tkaniny a postavit z nich pevné dno.

Kde vzít písek?

Písek lze zakoupit buď na váhu, nebo již navážený v pytlích. Na váhu bývá k dostání v některých stavebninách, nebo přímo v pískovně, máte-li nějakou v dosahu. V hobby marketech se pak dá sehnat již navážený a zabalený písek určený speciálně pro dětská pískoviště, který se většinou pyšní zdravotní nezávadností i skvělými vlastnostmi pro hraní. Některé dokonce údajně odpuzují kočky a psy od toho, aby si z vašeho pískoviště udělali záchod. Pochopitelně je tato varianta o něco dražší. A to přitom takových pytlů budete potřebovat spoustu.

Jak se zabavit na mateřské a užít si čas doma

Kolik bude potřeba písku?

Množství písku se dá snadno spočítat na základě obsahu kvádru: šířka × délka × hloubka. Pokud budete obsah počítat v decimetrech, výsledek vám zároveň prozradí, kolik budete přibližně potřebovat litrů písku. U menšího pískoviště 12 × 12 × 2 dm je například výsledkem 288 litrů. To už je takových 15 pytlů písku, které dohromady vyjdou na 1500 Kč.

Jestliže budete kupovat písek na váhu, pak vězte že 1 l písku váží zhruba 1,5 až 1,7 kg v závislosti na jemnosti a vlhkosti.  Oněch 288 litrů písku tak bude například vážit něco přes 400 kg. Ačkoli to nebude ten nejjakostnější písek na světě, přímo v pískovně se dá celá tuna písku pořídit za pouhých 100 Kč.

Ochrana pískoviště před listím a hovínky

Největším nepřítelem pískovišť jsou kočky a stromy. Pro kočky to je ideální záchod, stromy vám jej zase zaneřádí padajícím listím a plody, případně i květy či jehnědy na jaře. Oba problémy mohou mít společné řešení, kterým je nějaký druh krytu. Účinným řešením je dřevěný kryt z prken, případně plachta nebo jemnější síť. Po celém obvodu pískoviště můžete například připevnit speciální kolíky, za které budete moct plachtu snadno připínat a odepínat pomocí provlečené gumy. U neprodyšných plachet však pozor, ať vám pískoviště nechytne plíseň.

 

Zdroje: tipa.eu, veselebydleni.cz, lowes.com, thisoldhouse.com, nakavalo.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak dětem postavit pískoviště? Vyberte správné místo a zvolte vhodný materiál