Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Dítě si neumí hrát samo. Jak ho naučit samostatnému hraní?

Uvítali byste, kdyby se vaše dítě dokázalo alespoň na chvíli samo zabavit? Máme pro vás pár tipů, díky kterým dítě navedete na cestu samostatného hraní.

Nedostatek pozornosti i fantazie

Proč si ty nejmenší děti nerady hrají samy a téměř vždy k tomu vyžadují vaši asistenci? Děti mladší 2,5 let si dokážou hrát samy většinou jen pár minut. Příčina toho, že miminko nevydrží samo při hře, je jednoduchá. Takto malé děti zatím nemají dostatečně rozvinutou fantazii a disponují jen minimální schopností udržet pozornost.

Pokud však i 3leté dítě si neumí hrát samo a vyžaduje neustálou pozornost a společnou hru, může to být proto, že si s ním nehrajete dostatečně dlouho a brzy odbíháte za úklidem nebo vařením. V takovém případě může dítě získat pocit, že jste si s ním vlastně vůbec nehráli a bude mu trvat mnohem déle naučit se hrát si zcela samo. K osamostatnění se ve hře potřebuje nejprve staršího parťáka, tedy rodiče, sourozence nebo jiného rodinného příslušníka, od kterého se hraní naučí.

Jak přimět dítě k samostatnosti?

Není samozřejmě nezbytné hrát si s dítětem celé hodiny nebo s hraním strávit dokonce celý den. Naprosto stačí, když si vyhradíte denně nebo alespoň obden trochu času na společné hraní. Jakmile se do toho dáte, vyčkejte, dokud dítě hra nepřestane bavit. Teprve tehdy, kdy dítě samo uzná, že hry bylo dost, si můžete být jistí, že je vyhrané do syta a naprosto spokojené. Nakonec je dost možné, že chvíle strávené společnou hrou bude chtít proložit chvílemi, kdy bude nějakou dobu samo.

Najděte si čas na společné hraní

Velkou výhodou je, že dítě pokládá za hru i pro vás zcela banální činnosti. Velmi rádo se zapojí do zametání, vytírání, utírání prachu, vysávání, práce na zahrádce, nakupování potravin, vybalování nákupu nebo přípravy oběda. Pokud vás bude moct napodobovat, krásně se zabaví. Úklid domácnosti vám pak sice zabere více času, ale zase získáte dobrý pocit z toho, že jste během něj svého potomka zaručeně zabavili. Čím je dítě starší, tím více činností mu můžete svěřit. Jestliže vaše dvouleté dítě si neumí hrát samo, už ho můžete zapojit do přípravy jídel. Stačí ho vysadit na vysokou stoličku u kuchyňské linky a svěřit mu například jednoduché míchání surovin nebo loupání banánu apod.

Nebaví mě hrát si s dítětem. Jak být lepší mámou?

Jaké jsou vhodné domácí práce pro děti podle věku? Zapojte je dle Montessori vzdělávání

Podpora je důležitá

Pokud se snažíte, aby si vaše dítě dokázalo hrát i samo, nezapomeňte ho v osamostatňování podporovat. Pěstujte v něm schopnost najít, co ho baví, budujte postupně jeho sebevědomí a nenápadně mu předvádějte, jak si může hrát úplně samo. Zkuste sami na chvíli ze hry vynechat své dítě a ukázat mu tak, jak si lze hrát o samotě. Můžete vzít plyšovou hračku a hrát si na lékaře a pacienta, hrát si na obchod nebo třeba postavit vysokou věž z kostek, zbourat ji a začít stavět znovu. Jedná se o skvělý způsob, jak si hrát s 11měsíčním dítětem i jak si hrát s 16měsíčním dítětem.

Starším dětem můžete říct, aby vám nakreslily obrázek nebo uvařily něco dobrého v dětské kuchyňce. Dětí by měly být schopné alespoň krátké samostatné hry ve věku mezi 2. a 3. rokem. Ve chvíli, kdy si děti hrají samy bez vaší asistence, je důležité jim do hry neustále nezasahovat. Nechte je na hru v klidu soustředit a počkejte, až s ní samy skončí. Nakonec je za samostatnou hru pochvalte. Získají tak odvahu a chuť do dalšího hraní bez vaší společnosti.

Příliš hraček může škodit

Jestliže dvouleté dítě si nehraje (může být i mladší či starší) vůbec, problémem může být i množství hraček. Pokud jim má až příliš mnoho, daleko hůře se rozhoduje, se kterou hračkou si bude hrát a nakonec pravděpodobně nevydrží ani u jedné z nich. I u hraček proto platí, že méně je někdy více.

Vyplatí se nezahlcovat dítě novými a novými hračkami, ale spíše hračky obměňovat. Na čas můžete některé hračky uklidit z dosahu dítěte a poté je zase vyndat. Na každé dítě zároveň platí mít doma ukrytou vzácnou hračku, se kterou si smí hrát jen příležitostně. Čas od času ji vytáhněte a nechte dítě si s hračkou chvíli hrát. Díky tomu jí bude věnovat plnou pozornost a vy získáte čas rychle poklidit nebo uvařit večeři.

 

A jak je na tom vaše dítě? Umí si hrát samo?

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Dítě si neumí hrát samo. Jak ho naučit samostatnému hraní?