Intimní hygiena u dětí. Jaké gynekologické obtíže trápí malé holčičky?
Redakce
4. 5. 2018
Mnoho rodičů vůbec netuší, jak mají pečovat o zevní genitál svých holčiček. Přitom se rozhodně intimní hygiena u dívek zanedbat nevyplatí. Kromě rizika infekce močových cest či vaginálních infekcí hrozí malým děvčátkům také synechie, tzn. srůsty. Jak správně pečovat o zevní rodidla u dívek? Na co si dát pozor? Jak má vypadat každodenní hygiena genitálu u dívek? Jaké jsou nejčastější gynekologické potíže, které mohou potkat i velmi malé dívky? Jak předcházet synechii vulvy?
Gynekologické problémy v dětském věku
Mezi nejčastější gynekologické problémy v dětském věku patří záněty, synechiae vulvae, krvácení, poruchy pohlavního dospívání, nádory a úrazy. Podívejme se nejprve na to nejčastější, tedy záněty.
Záněty rodidel
U dívek bývají jednoznačně nejčastější záněty zevních rodidel a pochvy (vulvovaginitis). K zánětům vejcovodů a vaječníků (adnexitis) nedochází tak často, nicméně jakékoli potíže je vždy potřeba řešit s gynekologem zejména kvůli jejich potencionálně závažným následkům pro budoucí ženskou plodnost.
Holčičky myjeme zepředu dozadu!
U nejmenších holčiček je třeba dbát na perfektní hygienu po každé výměně plenky po stolici. Vždy otírejte nebo omývejte holčičku zpředu dozadu, což ostatně u žen platí již po celý život. Je potřeba o tom poučit i tatínky, kteří s tím pochopitelně nemají zkušenosti, aby to dělali správně. Dívky čistíme pouze zevně, při mytí rozevřeme stydké pysky. Nesnažíme se v žádném případě o výplachy a nepoužíváme agresivní kosmetiku. Od narození do puberty by správně měla být pochva u dívek zcela v klidu, tzn. bez výtoku či dokonce krvácení. Rozhodně by měl být každý výtok řešen s gynekologem.
Intimní hygiena u dívek – kosmetika
Dokud se používají plenky, je vhodné používat přípravky k prevenci opruzenin (sudokrem, bepanten mast atd.). U starších dívek bez plenek můžeme použít neparfémovaný dětský olejíček. Během adolescence je péče o zevní genitál již obdobná jako u dospělých žen. K mytí jsou ideální šetrné přípravky pro intimní hygienu určené pouze pro dívky. Nepoužívejte intimní hygienu určenou pro zralé ženy a v žádném případě běžné mýdlo nebo sprchový gel. Speciální dětskou intimní kosmetiku je možné zakoupit přes internet (např. Julinka) nebo v lékárně.
Příčiny zánětů zevních rodidel u dívek
Nejčastěji jsou na vině střevní bakterie (většinou E.coli, enterokoky, klebsiely, proteus). Souvisí to zejména se špatnou technikou utírání po toaletě a špatnou technikou mytí zevních rodidel, kdy se stolice dostane do kontaktu s genitálem (zezadu dopředu) a ten se infikuje. Pozor také na použití ručníku. Dívky by měly používat na osušování genitálu jiný ručník, než na osušování zadečku. Ideální je ručníky co nejčastěji prát alespoň na 60 °C, příp. sušit prádlo v sušičce. K infekci přispívá také nevhodné spodní prádlo a oblečení. Zcela vyřadit byste měli silonové, těsné a nevzdušné kalhoty. Po každém koupání v bazénu či u moře by si měla dívka sundat mokré plavky a obléct suché.
Cizí těleso v pochvě
Menší dívky jsou velice zvídavé a často se stává, že si do pochvy zavedou korálek, figurku, sponku do vlasů atd. Snažte se dceři vysvětlit, že to dělat nemá, ale když to udělá, rozhodně vám to musí sdělit co nejdříve!
Jak se infekce projevuje?
Dominujícím příznakem je výtok. Je to často jediný příznak. Přirozený výtok se běžně u dívek objevuje mezi 9. – 10. rokem života. Je hlenovitý, čirý s mírně kyselým zápachem. Pokud se výtok objeví u mladšího děvčátka, je to považováno za patologický stav a obvykle to svědčí o probíhající infekci. Výtok je většinou bílý, žlutý až nazelenalý a někdy zapáchá. Dalším příznakem infekce je zarudnutí, pálení a svědění rodidel. Dívky si na svědění buď stěžují, anebo jsou vidět stopy po škrábání se.
Zánět pochvy u dívek
Ačkoli se nejedná o závažné onemocnění, představuje zánět pochvy nebo zevního genitálu pro malé dívky velký diskomfort. Někdy se může přidružit infekce močových cest. U pubertálních dívek, které již měly pohlavní styk, se může infekce rozšířit do dělohy a vaječníků.
Vyšetření
V prvé řadě se u gynekologa provádí stěr z pochvy, který se posílá na vyšetření mikrobiálního obrazu pochvy, dále kultivační vyšetření, vyšetření moči, příp. vyšetření vaginoskopem, což je tenká trubička, kterou je možné se podívat do pochvy i přes panenskou blánu.
Léčba infekce intimních partií u dívek
Nejčastěji lékař nasadí lokální antibiotika v podobě čípků, které se zavádějí pomocí malého otvoru v panenské bláně.
Adnexitis – zánět vejcovodu a vaječníků
Kromě zánětu zevních rodidel a zánětu pochvy může dívky postihnout také zánět vejcovodu a vaječníků. Ačkoli se jedná o onemocnění, kterému se u dětí nevěnuje velká pozornost, je potřeba být ve střehu, kdykoli si dívka stěžuje na mírné bolesti v podbřišku. U dětí se infekce přenáší buď ze zánětu slepého střeva, anebo šířením infekce krevní cestou při zánětu horních cest dýchacích, angínách či otitidách. Převládají mírné bolesti, pobolívání v podbřišku, zvýšená teplota a bolestivost při vyšetření břicha. K léčbě se používají širokospektrální antibiotika. Adnexitida u dívek bývá bohužel onemocnění s tendencí k chronickému průběhu s častými recidivami, které může v nejhorším případě vést až k poškození průchodnosti vejcovodů a sterilitě.
Má vaše dítě roupy? Poradíme vám, jak se jich zbavit a jak infekci předcházet
Synechie vulvy
Kromě zánětů se dívky potýkají také s problémy srůstu vulvy. Synechie vzniká až po narození dítěte a jedná se o srůst malých stydkých pysků. Typický je pro dívky od 1 měsíce až do 9 let věku. Vzniká jako následek nesprávného ošetřování a hygieny. V tomto klidovém období je totiž hladina ženských hormonů u dívek minimální. Synechie vzniká, pokud není řádně odstraňováno smegma, a tím se slepují protilehlé sliznice poševní předsíně. Smegna je bílý maz ulpívající na kůži. Bohužel se někdy nesprávně považuje za mykózu a aplikují se volně prodejná antimykotika, která velmi často dítě pálí. Srůsty mohou být někdy tak rozsáhlé, že je v genitálu jen malá dírka na močení.
Synechie – co s tím?
Nejčastěji na synechii přijde náhodně při preventivní prohlídce. Někdy lze pozorovat, že dívka čůrá mimo nočník. Synechie může způsobit bakteriální infekci, ke které dojde následkem srůstu a zadržování moči mezi pysky. Při chůzi nebo prudkém dosednutí se má srůst tendenci trhat, což dívku bolí.
Léčba synechie
Léčba probíhá v ordinaci lékaře a spočívá v tupém rozrušení vzniklého srůstu. K porušení lze použít sondu, pinzetu, nejjednodušší je využít prst, kdy masážním pohybem a tlakem ve směru vzniku synechie se srůst od začátku až do konce rozruší. Je nutné vědět, že několik hodin poté může dítě pociťovat pálení při močení, a proto se doporučuje močit ve sprše. Rozrušení nebolí, jen dítě „štípne“. Pokud je srůst silnější, používá se lokální anestezie. Další týden je vhodné oblast sliznice poševní předsíně ošetřovat epitelizačními mastmi typu HemaGel nebo Infadolan.
Kortikoidy
Někdy se využívají k rozrušení srostlé tkáně lokální kortikoidní masti. Pozor na masti s estrogeny, které se musejí užívat dlouhodobě. Vstřebávání estrogenů může vést u dívek k rozvoji sekundárních pohlavních znaků.
Laterální synechie – co to je?
Jedná se o jednostranný srůst malého a velkého stydkého pysku, který je ale fyziologický. Nepůsobí tedy děvčátku žádné obtíže a samovolně se rozruší v době pohlavního dospívání. Rozrušování laterálního srůstu se nedoporučuje jednak k veliké bolesti je nutné si uvědomit i to, že následné hojení a jizvení může vést k obnovení srůstu, ale také může dojít k deformaci, která bude v pozdějším věku dívce vadit.
Péče o genitál – prevence
Prevence je v tomto případě velmi důležitá. Doporučuje se denně důkladně odstranit smegma a krouživým pohybem masírovat. Nejčastěji k ošetření používáme stejné masti jako při ošetření zadečku – slunečnicový olej, bepanthen, sudocrem. Toto je vhodné u malých dětí denně, v pozdějším věku 1x či 2x týdně zevní rodidla kontrolovat. Zejména v době, kdy se již dívka chce umývat sama. Problém se může objevit již během 14 dní.