Jak vysvětlit dítěti menstruaci?

Jak vysvětlit dítěti menstruaci
Zdroj: Shutterstock

S první menstruací dochází k velmi významnému zlomu v životě každé dívky. Každá tento okamžik prožívá různě a záleží především na rodičích, jak jej bude vnímat a zda je na novou situaci a změnu z dítěte na ženu dostatečně připravená. Také máte dceru a nevíte, kdy je ten správný okamžik na to, abyste spolu začali mluvit o prvních měsíčkách tak, aby vše dokázala dobře pochopit a nebyla ničím zaskočená? Jak vysvětlit dítěti menstruaci?

První menstruace přijde dříve nebo později u každého děvčete. Některé slečny mají větší problém se s tím vyrovnat, jiné jsou naopak nadšené, že přestaly být dětmi, ale proměnily se v ženu. Nejdůležitější je, aby nebyly překvapené, aby věděly, co se děje i proč to přišlo. A kdo jiný by jim měl informace o změnách v jejich těle sdělit než rodiče? A nejčastěji to bývá právě matka.

Jak vysvětlit dítěti menstruaci?

Podle psychologů je důležité zvolit vhodnou formu. Dcera by neměla mít žádné obavy a ani pocit, že menstruace je něco, za co by se měla stydět. Matka by měla dceři říct, že každá žena menstruuje včetně ní. Měla by ji poučit o hygieně, která je v tomto období nutná, informovat o vložkách a tamponech i jejich výhodách a nevýhodách.

Začněte již v dětství

Nelze přesně říci, kdy je vhodné o tom začít mluvit, ale neměl by být problém o takových věcech hovořit otevřeně, samozřejmě citlivě podle věku dítěte. I otec dcery by neměl mít problém s ní promluvit, aby nezískala dojem, že se před ním musí za něco stydět.

Proč musí dívky krvácet?

I na to se vás může dcera ptát. „Proč musím krvácet?“ Menstruace se dá popsat jako uvolnění jednoho z mnoha vajíček, které mají v sobě ženy už od narození. Uvolňování vajíček obvykle začíná mezi jedenáctým a čtrnáctým rokem života. Někdy bývá složité celý proces srozumitelně vysvětlit, zejména dítěti. Vše je jen o vzájemné komunikaci a porozumění.

Menstruace nepřichází

Někdy může nastat situace, kdy všechny kamarádky vaší dcery už menstruují, ale ona stále nic. V takovém případě nepanikařte, prostě se začala vyvíjet o něco později než ostatní. Často je to záležitostí nižší váhy nebo výšky. Podle lékařů přichází menstruace naprosto individuální. Jakmile nedostane dívky měsíčky do 15 let, je už načase navštívit gynekologa, nejlépe s rodičem.

Než se vše zaběhne

Než se cyklus u mladých dívek řádně srovná a začne pravidelná měsíční perioda, může to trvat i 18 měsíců. Menstruace může přijít poprvé a pak třeba tři měsíce nic. Když se vše srovná, je mezi jednotlivými cykly obvykle pauza 28 dní. Ale ani to nemusí být pravidlem. Je vhodné dceři pořídit diář, do kterého si může zaznamenávat měsíční krvácení. Alespoň bude vždy vědět, kdy má očekávat další menstruaci.

Není to tabu

Je důležité si uvědomit, že menstruace není žádné tabu. Měli byste být schopní o těchto věcech normálně hovořit bez ostychu. Vaše dcera musí vědět, že je to něco přirozeného a dobrého. Neměla by se za nic stydět a ani se bát s vámi mluvit.

Jak vysvětlit dítěti menstruaci?
3.7 (73.33%) 3 hlas[ů]

Související články

    Nic nenalezeno

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*