Menu
MotherClub.cz

Jednorázové nebo látkové pleny?

Plenky jsou neodmyslitelnou součástí základní výbavy pro miminko. Odvádí vlhkost z pokožky dítěte a přispívají k jeho klidnému vývoji. Pečují o citlivou dětskou pokožku a chrání ji před infekcemi. Pleny jsou vyrobeny tak, aby neomezovaly pohyb dítěte a usnadnily mu přechod od plenek k nočníku. Na trhu je velké množství plenek a rodiče mají opravdu z čeho vybírat.

Základní dělení dětských plenek

Jednorázové pleny

Šetří maminkám čas, není třeba je prát či žehlit. Prodávají se v různých velikostech a provedeních. Investice není jednorázová, ale pravidelná. V součtu není investice vůbec malá.

Látkové pleny

Jako první si asi vybavíte látkové čtverce, které je třeba vyvařit, vyžehlit, poskládat, používat jich několik, … Prostě plenky, na kterých jsme vyrůstali my. V dnešní době je to ale úplně jinak. Péče o ně už není tak složitá, vyrábějí se v různých provedeních, motivech, z různých materiálů.

Jednorázové dětské pleny

Maminky, které se rozhodnou pro jednorázové pleny, ušetří čas, který by věnovaly praní látkových plen, Jejich žehlení, skládání, … Děti mají pocit sucha. U mnoha jednorázových plenek se dočtete, že při správném použití neprotečou. Nevěřte tomu stoprocentně. Každé mamince se už určitě stalo, že plenka protekla.

Děti mají v jednorázových plenkách menší zadeček a některé plenky jsou vybaveny indikátorem vlhkosti. Ten Vás upozorní, kdy je na čase plenku vyměnit. Ani v přebalovací tašce Vám nezaberou mnoho místa.

Nevýhodou jednorázových plenek je to, že z obchodu budete chodit obtěžkáni balíky plen. A jelikož se vyplatí nakoupit si zásobu, když jsou v akci, počítejte s tím, že domů z obchodu pravidelně půjdete jako vánoční stromeček.

Dalším podstatným mínusem je, že jejich rozklad trvá velmi dlouho. Pokud Vám tedy aspoň trochu záleží na životním prostředí, poohlédněte se po EKO plenkách.

Jak správně vybrat mezi jednorázovými plenkami?

  • Vybírejte podle váhy svého dítěte. POZOR – každý výrobce má svou vlastní váhovou kategorizaci dítěte.
  • Prostudujte si, z čeho jsou plenky vyrobeny.
  • Dbejte na reakce svého dítěte – každému dítěti vyhovuje jiný druh plenek.
  • Když už dítě vyroste z běžných velikostí, můžete vyzkoušet tzv. tréninkové kalhotky. Jsou ideální také při učení na nočník
  • Pokud si nejste velikostí příliš jisti, nebo se váha Vašeho dítěte nachází mezi dvěma velikostmi – zvolte raději tu větší.
  • Pozor na velikost zásob – děti rostou rychle a může se Vám stát, že Vám doma zůstane několik balíků, které nevyužijete.

Látkové pleny

V poslední době nabývají na popularitě látkové pleny. Ne ty, které známe z našeho dětství, ale jejich modernější pojetí. (I když – stále jsou mezi námi i maminky, které používají klasické čtvercové látkovky.) Počáteční investice do moderních látkovek je docela vysoká, ve výsledku ale dost ušetříte. A využít je můžete i pro další potomky. Moderní látkové plenky jsou k dispozici ve více provedení, je jen na Vás, které si vyberete.

Nejčastějším argumentem pro jejich pořízení je šetrnost k životnímu prostředí. Bohužel se ale může stát, že dítěti nebudou vyhovovat, bude trpět na opruzeniny apod. Vždy tedy naslouchejte svému děťátku!

Jednorázové nebo látkové pleny

Kalhotkové plenky

Jejich použití je velmi snadné a rychlé. Potřebujete jen jednu nebo dvě velikosti – od narození až po nočník nebo novorozenecké a kojenecké. Přes ně je třeba použít svrchní kalhotky podle velikosti dítěte. Déle schnou.

Kapsové pleny

I jejich použití je jednoduché a rychlé. Jejich výhoda spočívá v tom, že mají kapsu, kam vložíte další savou vkládací plenku.

AIO plenky – Plenky All in One

Tyto plenky jsou svým použitím nejjednodušší. Obsahují jak svrchní kalhotky, tak vnitřní savé jádro. Obsahují patentky, suchý zip či jiný způsob zapínání, který umožňuje přizpůsobit plenku velikosti dítěte. Plenka se pere celá, nerozebírá se. Na výběr je z mnoha provedení, motivů, materiálů,…

SIO – sepni dohromady

Jedná se o obdobu AIO plenek, ale tu část, kterou miminko znečistí , můžete oddělit a vyprat zvlášť.

Pro a proti látkových plenek

  • Péče o ně vyžaduje čas – budete je prát, sušit,…
  • Vyšší počáteční investice – Pořiďte si tak velkou výbavu, abyste přečkali od jednoho praní k druhému – zohledněte, že někdy je třeba plenku měnit častěji a také to, aby se předčasně neopotřebovali právě tím, že je neustále perete.
  • Na cestách je to s nimi trochu složitější, proto „látkující maminky“ často na cesty používají jednorázové plenky.
  • Jejich použití vyžaduje cvik, aby neprotékali a správně seděly.
  • Pozor na prací prostředek – důsledně dodržujte pokyny k jejich údržbě, ať je nezničíte pouhým špatným výběrem pracího prostředku.

Bezplenková metoda

Další možností je tzv. bezplenková metoda. Odpadnou Vám starosti s výběrem plenek a ještě se zachováte ekologicky. Využijete je totiž jen jako podpůrný prostředek, když vyrážíte pryč z domu.

Bezplenková komunikační metoda – metoda přirozené hygieny kojenců je založena na tom, že i novorozenec dává najevo, že potřebuje vykonat potřebu. Pokud rodiče hned zezačátku pochopí, jak dítě dává tuto potřebu najevo a stočí jej do klubíčka a nechá potřebu vykonat. Pokud rodiče na tyto projevy a upozornění nereagují, dojde k jejich potlačení.

Aplikováním bezplenkové metody můžete ušetřit za plenky, ušetříte si také nervy při pozdějším odnaučování od plenek…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jednorázové nebo látkové pleny?