Hůř se vám spí, protože se strachujete o budoucnost svých dětí? Proč se to děje?
Šárka Jirchářová
19. 11. 2018
Být rodičem znamená starat se o blaho svého dítěte bez ohledu na jeho věk. I když už je dítě dospělé, jde nám o jeho pevné zdraví, dobré vztahy, kariéru, finanční situaci a celkovou pohodu. Nedávná studie potvrdila, že mnozí rodiče nemohou kvůli strachu o své děti spát. A to i v případech, kdy jsou děti už dávno dospělé.
Rodičovská péče nedá spát
Studie, kterou vedla Amber J. Seidel z Penn. State University analyzovala vztah mezi rodičovskou starostlivostí a jejich spánkovými zvyky ukázala, že tento stres se promítá i do dospělosti dětí. „Mám pocit, že mnozí tyto hodnoty sdílí. Přesto si myslím, že velká část socializace v naší kultuře probíhá právě v čase, kdy jsou děti ještě malé. Snažím se studovat témata, která nám pomáhají porozumět tomu, jak rodina zůstává ústřední součástí našich životů i v dospělosti,“ přiznává Seidel.
Podpora, stres a nedostatek spánku
Tato studie byla publikována v časopise The Gerontologist a zahrnovala 186 heterosexuálních sezdaných párů ve středním věku. Hlavními otázkami studie byly: kolik svým dětem poskytují podpory, jak velký stres prožívají a jak to vypadá s jejich spánkem. Rodiče byli požádáni, aby ohodnotili míru podpory, kterou svým potomkům dávají na škále od 1 do 8 (1 znamenala denně, 8 pak jednou ročně). Druhy podpory se přitom mohly různit. Jednalo se o podporu praktickou, jako je např. finanční výpomoc nebo třeba emocionální podporu zahrnující každodenní diskuze. Rodiče byli dotazováni i na to, jak moc stresující je vypomáhání dětem a zda se ně bojí. Opět byla k dispozic škála, tentokrát od 1 do 5 (1 znamenala žádný stres, 5 pak velký problém). Nakonec měli respondenti odpovědět na otázku, kolik hodin denně naspí. Ženy podle výsledků naspí v průměru 6,66 hodin za noc, muži 6, 69hodin.
Přísné matky mají úspěšnější děti, potvrdila studie na 15,5 tisíci dětech
Rozdíly mezi mužským a ženským spánkem
Výsledky studie ukázaly, že muži, kteří poskytují svým dětem pomoc, hůře spí. Jejich spánek se však zlepší v případě, když je jejich ženy informují o tom, že dětem také pomáhají. Žádný takový dopad však nebyl pozorován u spánku žen. U žen byl spánek narušen zažíváním vyšší hladiny stresu v souvislosti s dětmi. Hladina stresu kvůli tomuto problému však neměla vliv na to, jak dlouho jejich manželé spali. Celkově tedy studie zjistila, že na muže má vliv samotné poskytování podpory dětem, ženy trápí spíše stres spojený s pomáháním svým dětem.
Situaci prohlubují sociální sítě
Seidel se domnívá, že výsledky mohou být vedlejším účinkem toho, jak se mnozí rodiče zapojují do života svých dospělých dětí. „Současný výzkum mladých dospělých naznačuje, že děti a rodiče udržují vysokou míru zapojení. Přestože rodiče se svými dětmi i v minulosti prokazovali určitou míru angažovanosti, dnes jsme svědky růstu tzv. vrtulníkového rodičovství,“ dodává Seidel. Tento trend prý vzrůstá společně s vývojem technologií, jako jsou mobilní telefony a sociální média. Ty rodičům umožňují hlubší pohled do soukromého života jejich potomků, což však může vést i k dalším znepokojením a strachování se.
Řešením jsou zdravé návyky
Rodiče se mohou s vyšší mírou stresu vypořádat tím, že se zaměří na zdravé strategie zvládání takových situací. Ty zahrnují zdravé stravovací návyky, cvičení, relaxaci i terapii. „Je důležité si uvědomit, že stres není tím hlavním problémem. Je to neschopnost vyrovnat se se stresem zdravými způsoby, což může vést k oslabení imunitního systému,“ říká Seidel. Dále navrhuje, aby rodiče přemýšleli o míře zapojení do života svých dětí, o tom, jak to dítě přijímá a zda mají snahu své dítě ovládat nebo mu jen chtějí poskytnout potřebnou podporu. Seidel doplňuje, že budoucí výzkum by měl nadále zjišťovat, jak mohou vztahy mezi rodiči a jejich dospělými dětmi ovlivnit všechny oblasti zdraví a pohody.
Nejčastější chyby ve výchově. Kterou z těchto 6 chyb děláte i vy?
Pokud se setkáváte s tím, že s vámi vaši rodiče chtějí prožívat každý větší krok v životě nebo jste rodič a kvůli svým dětem se stále stresujete, nezoufejte. Je to naprosto normální. Vždy je ale dobré si osvojit pár tipů, které vám pomohou se vypořádat s neustálým znepokojováním a stresem a vyhnout se nepříjemným následkům.
Tipy, jak zvládat znepokojení a stres
- Vyvážené jídlo – zdravé potraviny udržují mozek ve formě a tím podporují i zdravý spánek
- Denní cvičení – cvičení nabízí řadu zdravotních benefitů a navíc vám i pomůže lépe usnout
- Eliminace alkoholu a kofeinu – konzumace alkoholu a kouření zhoršuje prožívání hněvu a může vést k úzkostem a záchvatům paniky. Proto je dobré se oběma látkám zcela vyhnout.
- Mluvte o svých problémech – svěřte se se svými starostmi někomu, komu důvěřujete
- Najděte si čas pro sebe – udělejte si čas na to, abyste se věnovali věcem, které vás baví. Může se jednat o poslech hudby, čtení knih, návštěvy divadla, zahrádkaření nebo procházky v parku.
- Komunitní práce – najděte způsob, jak se zapojit do aktivit v komunitě a zůstat ve spojení s ostatními lidmi. Můžete tak lépe bojovat s každodenním stresem.
- Pište si deník – své myšlenky a pocity si zapisujte do deníčku. Můžete tak vyjádřit veškeré své pocity bez toho, abyste někomu ublížili nebo někoho naštvali.
I přesto dále milujte své děti a udržujte s nimi ty nejlepší vztahy. Budou si vás vážit a navždy si zapamatují pozitivní vztah se svými rodiči.