Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Hexavakcína. Znáte její nežádoucí účinky?

Hexavakcína je očkování pro děti, které je chrání proti šesti závažným chorobám. Očkování je povinné a aplikuje se od devátého týdne života. Je to tedy první očkovací látka, kterou miminko dostane. Čtěte, jaké má hexavakcína složení a co při očkování očekávat.

Jak hexavakcína funguje?

Hexavakcína je prevence proti tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B, dětské obrně a haemophilus influenzae (bakterie, která nejčastěji způsobuje zánět mozkových blan). Hexavakcína, co obsahuje účinné látky, na které si tělo vytvoří proti látky, je určená přímo pro organismus novorozence tak, aby byla bezpečná pro jeho zatím nevyvinutý imunitní systém. Děti se běžně očkují podle schématu 2 + 1 dostanou. První dávka se může aplikovat od 9. týdne a druhá od 4. měsíce spolu s dalšími dětskými vakcínami. Očkování se provádí formou injekce do stehna nebo ramene. Mezi první dávkou by měly uběhnout dva měsíce až půl roku. Třetí dávka, tzv. přeočkování se aplikuje zhruba v roce věku dítěte.

Vakcína funguje tak, že stimuluje imunitní systém. Ten začne produkovat protilátky, aniž by ve skutečnosti způsoboval onemocnění. Protilátky produkované imunitním systémem pak zůstávají v těle. Pokud je dítě následně vystaveno těmto bakteriím, bakteriálním toxinům nebo virům, protilátky umožňují, aby je imunitní systém rychle rozpoznal a začal proti nim bojovat. Díky hexavakcíně nemoci nemají šanci se rozvinout.

9 nejrozšířenějších mýtů o očkování dětí

Kdy očkování odložit?

Očkovat by se neměli děti, které mají vysokou teplotu nebo horečku. Očkování by mělo být odloženo do doby, než se dítě uzdraví. V případě lehkého nachlazení nebo zvýšené teploty není nutné s očkováním čekat. Hexavakcína by se neměla dávat dětem, které mají alergií na jakoukoli složku používanou při výrobě vakcíny. Dále dětem, které měly závažnou alergickou reakci na předchozí dávku hexavakcíny nebo na jiné vakcíny proti těmto onemocněním. Očkovaní by se mělo odložit u dětí s progresivním nebo nestabilním onemocněním postihujícím mozek a nervový systém (například epilepsie). To samé platí i pro předčasně narozená miminka.

Hexavakcína nežádoucí účinky

Většina dětí nebude vůbec mít s vakcínou žádné problémy, hexavakcína reakce nevyvolává téměř žádné. Očkování a jeho možné vedlejší účinky se projevují různými způsoby u různých dětí. Podívejte se na seznam několika nežádoucích účinků, o nichž je známo, že jsou s tímto očkováním spojené.

Očkování způsobuje autismus: pravda nebo pověra?

Velmi časté vedlejší účinky (postihují cca 1 z 10 dětí)

  • Zvýšená citlivost, zarudnutí nebo otok v místě vpichu
  • Horečka (Pokud teplota dítěte přesáhne 39 ° C, okamžitě kontaktujte svého lékaře.)
  • Ztráta chuti k jídlu, zřídkakdy průjem a zvracení
  • Děti mohou být unavené, podrážděné nebo neklidné a mohou plakat víc než obvykle

Vzácné nežádoucí účinky (postihují mezi 1 z 1000 až 10 000 dětí)

  • Ospalost a kašel
  • Nateklé uzliny a místo kolem vpichu, případně celá končetina
  • Záchvaty, šokové stavy nebo snížená reakce
  • Alergické reakce, například kožní vyrážka nebo svědění, případně závažnější alergické reakce a dušení

Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová

Hexavakcína 2018

V současné době se kolem očkování vedou velké a emocionální diskuze. Hexavakcína má své zastánce a odpůrce. Pro očkování mluví především ochrana před závažnými nemocemi, které mohou být pro kojence smrtelné. Argumentem je aktuálně také zvýšený výskytem onemocnění, která z populace díky proočkovanosti téměř vymizela. Hexavakcína je sama o sobě dětmi dobře snášená a jedna injekce nahrazuje sérii očkování. Naopak odpůrci očkování tvrdí, že tvorba protilátek na šest patogenů je pro dětský organismus příliš velká zátěž. Kritikům se také nelíbí, že součástí hexavakcíny je i očkování proti žloutence typu B. Ta se přenáší primárně pohlavním stykem a krví, což je u kojenců téměř nulové riziko. Očkování hradí stát a v případě, že byste si ji kupovali sami, cena hexavakcíny je 1500 korun za jednu očkovací dávku. K lékaři si s sebou nezapomeňte očkovací průkaz. Pokud vás zajímá složení, podívejte se na hexavakcína příbalový leták.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Hexavakcína. Znáte její nežádoucí účinky?