Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Hemoroidy po porodu. Problém, který se nevyplatí podceňovat

Hemoroidy jsou nepříjemným zdravotním problémem, který dokáže pořádně potrápit v těhotenství, po porodu i v šestinedělí. Jak se zbavit hemeroidů po porodu, kdy si pomůžete sami a kdy je nutná návštěva lékaře?

Co jsou hemoroidy a jak poznat hemeroidy po porodu?

Slovo hemoroidy lze z řečtiny přeložit doslova jako „krvácející žíly“. Jedná se o rozšířené žíly v řitním kanálu, které se mohou objevit i u zcela zdravého člověka. V určitých případech, kdy jsou ukryté uvnitř těla, o nich nemusíte ani vědět. Problém nastává až ve chvíli, kdy vyhřeznou z konečníku ven. Tehdy se přidává krvácení, svědění a silná bolest.

Vnitřní hemoroidy se nachází uvnitř konečníku a vy se o nich dozvíte nepříjemným tlakem a krví, kterou po stolici objevíte na toaletním papíře.

Vnější hemoroidy tvoří tzv. polokulovitá vyklenutí kolem řitního otvoru. Kromě krvácení, svědění a bolesti se většinou přidávají i nepříjemné pocity po stolici.

Vnitřní i vnější hemeroidy po porodu jsou u rodiček obvyklé. Důvodem je tlak dělohy na tlusté střevo a cévy. Během těhotenství se postupně s růstem miminka zvyšuje nitrobřišní tlak a zároveň dochází k uvolňování vaziva a svalů. Svalstvo i vazivo se postupně stává méně pevným a tím povolují i žilní stěny.

Očistky po porodu. Jak probíhá poporodní očista v šestinedělí?

První projevy se mohou objevit už v těhotenství

Kde se hemeroidy při porodu berou? V těhotenství dochází k ochabování žilních stěn a často i k výskytu křečových žil na dolních končetinách a vzniku hemeroidů. Vše se bohužel ještě zhoršuje během porodu kvůli tlačení spojenému se zvýšením břišního tlaku. Problém je tak hned na světě. Tento nitrobřišní tlak s sebou nese i další nepříjemnost, se kterou se mnoho těhotných žen potýká, a to je zácpa a bolesti břicha. Zácpa a hemeroidy po porodu i v těhotenství jdou tedy ruku v ruce.

Návštěvu lékaře neodkládejte

S vnitřními hemoroidy si můžete pomoci i sama úpravou jídelníčku a dalšími opatřeními. Důležitá je strava s dostatkem vlákniny, přiměřený pohyb a zvýšená hygiena. Své udělají také přírodní mastičky a koupele v dubové kůře. Pokud se vám však objeví hemoroidy vnější, které krvácí, spěchejte k lékaři, který vám doporučí vhodnou léčbu. Hemeroidy po porodu a krev se v žádném případě nesmí podceňovat. Čím dříve lékaře navštívíte, tím nižší je pravděpodobnost operativního zákroku. Za své potíže se proto nestyďte.

Jak se problému zbavit a kdy zmizí hemeroidy po porodu?

Spousta novopečených maminek ve snaze zjistit, jak se zbavit hemeroidů po porodu, navštěvuje internetové diskuze a hledá v nich cenné rady. Některé pomohou více, jiné méně. Na domácí léčení však vsaďte pouze tehdy, kdy vám hemeroidy nekrvácí, nejsou vyhřezlé, případně už máte za sebou návštěvu lékaře, jenž vám doporučil domácí léčbu.

Na hemoroidy platí:

 • Dostatečný pitný režim
 • Vyšší příjem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny)
 • Nezadržovat nutkání na stolici
 • Zbytečně neprodlužovat sezení na toaletě
 • Po každém použití wc opláchnout intimní místa
 • Používat neparfémované mycí gely a ubrousky
 • Zatlačení vyhřezlých hemoroidů zpátky do konečníku – nejdříve vtáhnutím pomocí svěrače, pokud se to nedaří, tak prsty
 • Pohybová aktivita (dlouhé procházky, lehké cvičení, plavání)
 • Speciální cviky na posílení pánevního dna
 • Spaní na levém boku
 • Sedací koupel z dubové kůry
 • Gel s výtažky z dubové kůry
 • Měsíčková mast
 • Ledové obklady v oblasti konečníku
 • Střídání teplé a studené sprchy

TIP: Volně prodejné masti, gely a čípky k léčbě hemoroidů nemusí být vhodné pro těhotné či kojící ženy. Proto se o jejich používání vždy nejprve poraďte s lékařem!

Co nejíst v šestinedělí? Které potraviny si raději odpusťte?

Co na zácpu při kojení aneb jak se zbytečně netrápit?

Hemeroidy po porodu a homeopatie

K léčbě hemoroidů po porodu můžete zkusit i homeopatii. Osvědčenou klasikou je např. kombinace Arnika Montana 9 C (3x denně 5 granulí) a Aesculus Hippocastanum 9 C (2x denně 5 granulí). Doporučujeme vám však navštívit homeopata a své zdravotní problémy s ním nejdříve zkonzultovat. Ten vám na základě vašich potíží doporučí vhodnou léčbu přímo na míru.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Hemoroidy po porodu. Problém, který se nevyplatí podceňovat