Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Hemangiom je nejčastějším nezhoubným nádorem u dětí. Jak se projevuje a léčí?

Hemangiomy jsou nezhoubné nádory cév, které se vyskytují na kůži nebo ve vnitřních orgánech, především v játrech. Obvykle nezpůsobují žádné potíže a po čase samy zmizí, nicméně v některých případech může být z různých důvodů nutný lékařský zásah. Proč hemangiomy vznikají, jak je poznat a jaké jsou možnosti jejich odstranění?

Co je hemangiom a jak ho poznat?

Hemangiom je benigní nádor krevních cév, který představuje nejčastější nádory u kojenců. Jak uvádí MUDr. Daniela Ďurďa Kluchová pro web EUC, hemangiomy mívají červenou, červenohnědou nebo nafialovělou barvu a při doteku blednou. Mohou měřit od několika milimetrů do několika centimetrů a častěji se vyskytují u dětí, mohou se však objevit také u dospělých.

Většina hemangiomů nezpůsobuje žádné problémy, některé však mohou krvácet a ulcerovat (vředovatět), což může být bolestivé. Článek na portálu Healthline, revidovaný dermatologem MUDr. Owenem Kramerem, připomíná, že hemangiomy se mohou vyskytovat společně s různými abnormalitami páteře nebo centrálního nervového systému.

Hemangiomy běžně postihují kůži a podkoží, poměrně často se však vyskytují také na vnitřních orgánech, například na játrech a v dalších částech trávicí soustavy, na mozku či v orgánech dýchacího systému. Hemangiomy na vnitřních orgánech se obvykle nijak neprojevují, proto se na ně většinou přijde náhodou při lékařském vyšetření.

Otravné molusky u dětí. Příčiny, příznaky a spolehlivá léčba

Druhy hemangiomu

Kromě toho, že se hemangiomy dělí dle jejich umístění na hemangiomy na kůži a ve vnitřních orgánech, se z lékařského hlediska rozlišují také hemangiomy kapilární, kavernózní a arteriovenózní.

  • Kapilární hemangiomy se obvykle objevují na kůži, konkrétně na obličeji a pokožce hlavy, zádech a hrudníku. Často vznikají během několika týdnů po narození, nějakou dobu rostou a poté začnou samy mizet. Mají podobu větších či menších červených nebo červenofialových fleků, které nezpůsobují žádné obtíže, a jsou tedy spíše kosmetickou vadou.
  • Kavernózní hemangiomy se objevují jak v kůži a podkoží, tak ve vnitřních orgánech. Zpravidla nezpůsobují žádné problémy, je však možné si je nechat odstranit chirurgicky, laserem nebo kryoterapií. Kavernózní hemangiomy vypadají jako tmavě červená až červenomodrá houbovitá hmota naplněná krví. I v tomto případě platí, že mohou vymizet samy od sebe.
  • Arteriovenózní hemangiomy rovněž vznikají v kůži i ve vnitřních orgánech, kůži však postihují častěji. Tepna, jež do příslušné oblasti přivádí krev, se rozdělí na kapiláry, které se následně opět sdružují do rozšířených žil. Případné odstranění se provádí stejně jako u ostatních druhů hemangiomů.

Infantilní hemangiom neboli hemangiom u dětí

Infantilní hemangiom je označení hemangiomu u dětí. Hemangiom ostatně představuje typ nádoru, který nejčastěji postihuje právě děti, přičemž o něco častěji se vyskytuje u dívek. Vývoj hemangiomu má několik fází, které popisuje portál Nationwide Children’s Hospital.

Většina hemangiomů vzniká během prvních týdnů života a v prvních dvou až třech měsících rychle roste. Poté se růst začne zpomalovat, až nastane fáze, ve které se velikost hemangiomu nemění. Kolem prvního roku věku se hemangiom často začne zmenšovat a ztrácet barvu a do desátého roku dítěte zcela vymizí.

Kůže může být v místě, kde se dříve nacházel hemangiom, nepatrně zvrásněná. Tento estetický problém lze v případě zájmu řešit pomocí různých metod (chirurgicky, laserem).

Hemangiomy se u dětí i dospělých mohou vyskytovat kdekoliv na těle, u některých jedinců dokonce ve větším množství. Zároveň platí, že se mohou objevit na povrchu kůže i v podkoží. V některých případech jsou smíšené, což znamená, že mají hloubkovou i povrchovou složku.

Jaké plenky jsou nejlepší? Zeptali jsme se poradkyně pro zdravé přebalování

Proč hemangiom vzniká?

Příčiny vzniku hemangiomů nejsou přesně známy. Co však víme, je, že se objevují v případě zmnožení krevních cév v určité části těla. Seskupování cév může být dle převládajícího názoru způsobeno proteiny, které vznikají v placentě v době těhotenství a vývoje plodu. Dítě se může s hemangiomem narodit, není to však příliš časté. Běžně hemangiom vzniká až po narození, přičemž nejprve vypadá jako malé červené znaménko pod kůží a postupně začne vyrůstat nad pokožku.

Jaterní hemangiomy, které představují nejčastější formu hemangiomu na vnitřních orgánech, se mohou utvořit uvnitř jater i na jejich povrchu. Je pravděpodobné, že jsou spojeny s nadbytkem hormonu estrogenu. Mohou se tak objevit například u žen v menopauze, kterým jsou předepisovány přípravky s obsahem estrogenů, u těhotných a také u žen, které užívají antikoncepční pilulky.

Příznaky kožního hemangiomu

Hemangiom na kůži vypadá jako červené, červenohnědé nebo červenofialové mateřské znaménko o velikosti od několika milimetrů do několika centimetrů. Není nebezpečný a představuje tedy spíše estetický problém. Pokud se objeví na viditelném místě, mění se ve vředy nebo způsobuje otoky okolní tkáně, je namístě jeho odstranění. V mnoha případech však postupem času zmizí samovolně.

Zakrýváte dítě v kočárku plenkou? Podívejte se na video, které vám ukáže, proč to nedělat

Příznaky hemangiomu v játrech a dalších vnitřních orgánech

Jak jsme již zmínili, vedle kůže a podkoží se hemangiomy nejčastěji objevují v játrech, přičemž se mohou tvořit na jejich povrchu i v jaterní tkáni. Ve většině případů se hemangiomy na játrech či jiných orgánech nijak neprojevují, proto bývají objeveny náhodně v rámci nesouvisejícího lékařského vyšetření. Hemangiom však výjimečně může zapříčinit nevolnosti, nechutenství, bolesti břicha či nadýmání. V takovém případě se přistupuje k jejich chirurgickému odstranění.

Podle lékařského portálu WebMD jsou komplikace spojeny především s hemangiomy, jejichž velikost přesahuje deset centimetrů. U hemangiomů o velikosti do pěti centimetrů se symptomy vyskytují zcela výjimečně.

Diagnostika hemangiomu

Kožní hemangiom lékař obvykle rozpozná pouhým pohledem, nejsou tedy třeba žádná speciální vyšetření. Hemangiomy v játrech a dalších vnitřních orgánech lze zachytit při vyšetření pomocí zobrazovacích metod (magnetická rezonance, CT, ultrasonografie).

Možnosti odstranění hemangiomu

Metoda odstranění hemangiomu bude záviset na tom, kde se hemangiom nachází a jak moc je rozsáhlý. Je určitě vhodné podotknout, že v mnoha případech není odstraňování hemangiomu nutné, jelikož se jedná o pouhou kosmetickou vadu. Ani léčba hemangiomů na vnitřních orgánech většinou není nezbytná, stačí stav hemangiomu pouze sledovat.

Odstranění kožního hemangiomu

Hemangiomy na kůži lze léčit pomocí kortikosteroidů, které se na kůži aplikují v podobě mastí či gelů. V případě potřeby lze kortikosteroidy aplikovat také injekčně. Další možností jsou gely s obsahem betablokátorů, které se aplikují po dobu šesti až dvanácti měsíců.

Kožní hemangiomy je možné odstranit také laserem, popřípadě chirurgicky. Operativně se odstraňují především hemangiomy větší velikosti nebo ty, které se nacházejí na citlivých partiích.

Resuscitace novorozence, kojence nebo větších dětí. Umíte si poradit při vážných situacích?

Odstranění hemangiomu v játrech a dalších orgánech

V tomto případě je léčba chirurgická. Buď se odstraní pouze samotný hemangiom, nebo celý postižený orgán (popř. jeho část). Rovněž je možné podvázat tepnu, která hemangiom zásobuje. Pokud však hemangiom nezpůsobuje obtíže, není nutné žádný zákrok provádět.

Zdroj: euc.cz, healthline.com, nationwidechildrens.org, webmd.com

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Hemangiom je nejčastějším nezhoubným nádorem u dětí. Jak se projevuje a léčí?