Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Zakrýváte dítě v kočárku plenkou? Podívejte se na video, které vám ukáže, proč to nedělat

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 6. 2020

Překrýváte kočárek plenkou, aby na dítě nesvítilo sluníčko? Připínáte jí dokonce kolíčky? To je ale velká chyba, stejně jako nechat dítě v rozpáleném autě. Přehozená plena může způsobit, že během chvíle je v kočárku o 15 stupňů více. Zkuste si to přestavit.

Je asi jasné, že takové zakrytí způsobí, že je za chvíli v kočárku jako v peci, protože v něm nemůže dostatečně cirkulovat vzduch. Je jasné, že nechcete svému miminku ublížit, ale přesto nevědomky můžete.

Přemíra sluníčka u dětí škodí. Rozeznáte úpal a úžeh a víte, jak je léčit?

Švédská studie varuje

Na švédských internetových stránkách www.svd.se před časem publikovali studii, která se zabývala právě touto problematikou. Prostřednictvím testů vědci zjistili, že když byla teplota nezakrytého kočárku 22,2 °C, po překrytí tenkou látkou se vyšplhala na 33,8 °C. Když nechali tuto látku na kočárku další hodinu, dostala se až na hodnotu 37,7 °C.

Je jasné, když se miminko kvůli svítícímu sluníčku necítí komfortně, ošívá se a zakrývá ručičkama oči, snažíme se mu nějak pomoci. Tvořit stín pomocí plenky nebo jiné látky ale není zjevně vhodné. Pokud korbičku kočárku celou zakryjete bavlněnou plenkou, a ještě ji tam připevníte kolíčky, což maminky často dělají, aby nevlála, koledujete si spíš o malér. A pokud nevěříte textu, podívejte se na následující video, které to prokazuje ještě lépe.

https://www.facebook.com/televizninoviny.nova.cz/videos/2588914881160424/

Video kolující na internetu názorně ukazuje, jak se kočárek stává nebezpečnou pastí. Zvlášť, když je ještě děťátko přikryté dekou a oblečené. Špatně se mu dýchá, přehřívá se. Může to být velmi nebezpečné. Až příště budete chtít miminku zase ulevit, zkuste raději třeba slunečník na kočárek. Je to určitě bezpečnější. Samozřejmě i tu plenku můžete použít, ale dejte ji přes korbičku jen částečně, aby skutečně stínila miminko, ale nezakrývala celý kočárek.

Jak můžete ochránit miminko v kočárku v horkých dnech?

  • Snažte se nechodit ven nebo alespoň na přímé slunce v době od cca 11:00 do 15:00 až 16:00 hodin.
  • Když v tento čas jdete, nechte tam miminko jen chvilku, zdržujte se ve stínu nebo obklopte korbičku a dejte slunečník, pokud je to možné.
  • V teple miminko nepotřebuje být příliš navlečené. Oblékněte je jen lehce do lehkých vzdušných materiálů. Klidně mu nechte jen plínku a tričko. Nezapomeňte na opalovací krém.
  • Myslete na pravidelný pitný režim, v horku zvlášť. I když kojíte, vezměte s sebou lahvičku s vodou nebo čajem.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Zakrýváte dítě v kočárku plenkou? Podívejte se na video, které vám ukáže, proč to nedělat