Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Otravné molusky u dětí. Příčiny, příznaky a spolehlivá léčba

Vysoce nakažlivé infekční onemocnění postihuje nejčastěji děti předškolního věku. Čtěte, jak se molusky přenáší, podle čeho je poznáte a jakým způsobem se léčí.

Co jsou molusky a jak se přenášejí?

Za tuto infekční chorobu může lehce přenosný virus Molluscum contagiosum. Nákazu s inkubační dobou od 2 do 7 týdnů může vyvolat fyzický kontakt s infikovanou osobou i sdílení hraček, žínek, ručníků, povlečení nebo oděvů. Molusky se objevují nejčastěji v dětských kolektivech a postihují především děti do 8 let věku. Ve větší míře napadají děti s atopickým ekzémem a oslabenou imunitou. Nevyhýbají se však ani dospělým osobám, u kterých se může přenášet pohlavním stykem.

Velmi rychle se virus šíří ve vodě. Často může za molusky bazén, a to hlavně ten veřejný. Kromě bazénů je velké riziko přenosu ve společných sprchách, v saunách, lázních a vířivkách. Molusky sice nepatří mezi závažná onemocnění, zato jsou velmi příjemné. Léčba u dětí i dospělých může být poměrně dlouhá a otravná.

Plané neštovice. Infekční choroba, kterou ani dnes není dobré podceňovat

Jak poznat molusky?

V první fázi se na těle objevují nenápadné puchýřky polokulovitého tvaru o velikosti 2-5 mm s růžovou, tělovou nebo našedlou barvou. Vyskytují se hlavně v tříslech, kolem genitálií, na břiše, na rukách a v obličeji. Libují si v kožních záhybech, kde se kůže snadněji zapaří. Pokud nevíte, zda vaše dítě trápí molusky nebo neštovice, pozorně si pupínky prohlédněte. Molusky jsou tuhé a uprostřed mají malý vpadlý důlek. Pokud se puchýře objeví příliš blízko u sebe, mohu vytvořit seskupení podobné bradavicím.

Jestliže se molusky včas neléčí, rychle se začínají šířit po celém těle. Ve výsledku můžete být posetí stovkami puchýřků, které sice nebývají bolestivé, ale mají tendenci rudnout a svědit. Během škrábání se infekce šíří dál na zbytek těla, což bohužel prodlužuje dobu léčby.

Způsoby léčby molusek

Lokální přípravky

Lékaři nemocným většinou předepisují přípravky s antivirovými účinky. Z lékárny si tak můžete odnést krém s obsahem silně antivirových látek, imazol na molusky, kolodium na molusky, éterické oleje, ovesné extrakty, homeopatika na molusky nebo doplňky stravy na podporu imunity. Ačkoliv jsou tyto přípravky velmi účinné, každý člověk reaguje na obsažené látky odlišně. Boj s moluskami proto může chvíli trvat, než najdete to, co vám skutečně pomáhá.

Chirurgické odstranění molusek

V případě, že žádné léky ani babské rady nezaberou, přichází na řadu chirurgické odstranění pouchýřků pomocí laseru, tekutého dusíku nebo speciální ostrou chirurgickou lžičkou, kterou se molusky seškrabují. Protože tento postup bývá bolestivý, v některých případech se přistupuje k lokální anestezii. Jestliže je dítě poseté velkým množstvím puchýřků nebo je takto postižené malé batole, přechází se často k celkové anestezii. Po chirurgickém zákroku se kůže velmi rychle hojí a molusky se většinou nevracejí.

Odstranění průvodních jevů a podpora hojení

K tlumení svědění a regeneraci pokožky po odstranění molusek se používá tekutý pudr. Okamžitou úlevu od nepříjemného svědění poskytuje chladivá pěna, která rovněž pokožku zklidňuje a zlepšuje hojení jizev. Vyzkoušet můžete také zklidňující balzámy nebo hojivé spreje.

Spalničky. Příznaky, léčba a prevence nemoci v kostce

Babské rady

  • Podporujte imunitu s pomocí extraktů z hlívy ústřičné, rakytníku nebo třapatky nachové.
  • Molusky můžete hned v počáteční fázi potírat tea tree olejíčkem nebo tinkturou z propolisu. Dobré účinky má i česnek na molusky.
  • Ideální bylina na molusky je tužebník jilmový. Zalijte 2 hrsti tužebníku 1 litrem vřelé vody a nechte 5-10 minut louhovat. Přeceďte a odvar přidejte do koupele nebo jím molusky potírejte.

Prevence molusek

  • Dodržujte základní hygienické zásady a nepodceňujte mytí rukou.
  • Dbejte na to, abyste vy i děti používali vlastní ručník, žínky i oblečení.
  • Je-li to možné, vyvarujte se půjčování sportovního vybavení, jako jsou helmy, rukavice, boty apod.
  • Pokud víte, že máte ve svém okolí nakaženou osobu, obloukem se jí vyhněte.
  • Do veřejných bazénů a sprch noste obuv.
  • Jestliže chodíte s dětmi plavat, noste si s sebou vlastní podložku.
  • Posilujte preventivně imunitní systém.

Jakmile puchýřky z pokožky zmizí, virus už v těle není přítomen. Na rozdíl od planých neštovic však po moluskách nezískáváte proti tomuto onemocnění imunitu, a můžete se tak kdykoliv znovu nakazit. Proto je důležité dbát na prevenci.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Otravné molusky u dětí. Příčiny, příznaky a spolehlivá léčba