Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Dyslexie u dětí. Proč si pletou písmena a jaké její formy existují?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 5. 2020

Plete si vaše dítě písmena, píše špatně a má problémy s pochopením těch nejjednodušších jevů gramatiky? Nebojte se. Než si začnete myslet, že je líné nebo hloupější než ostatní, zkuste popřemýšlet nad tím, zda se nemůže jednat o nějakou poruchu učení. Možná je to právě dyslexie. I když se nedá úplně odstranit, dá se s ní, s trochou snahy, docela dobře žít.

Některou z poruch učení může podle pedagogů trpět až 20 procent žáků. U některých se projevují méně, u jiných více. Ať už však dítě trpí dysgrafií, dyslexií, dyskalkulií nebo něčím jiným, nemá to vliv na stupeň inteligence. Problémy mají podprůměrně i nadprůměrně inteligentní lidé. Vždyť koneckonců trpěl jednou z poruch i Albert Einstein, a o tom by si nikdo nedovolil říct, že byl hloupý.

Dyslexie nebo dysgrafie?

Přesný původ poruch není úplně znám. Vědci se domnívají, že určitou roli hraje genetika, protože zhruba 40 procent dětí se s podobnými problémy setkají, pokud trpí poruchou i jejich rodiče. Poruchy by údajně mohly způsobovat i nesprávně fungující hemisféry mozku a některé zdroje uvádí ještě další faktory:

  • horší vývoj plodu
  • problémy během porodu
  • nepříznivý vývoj dítěte do jednoho roku
  • prostředí kolem dítěte

Co je dyslexie?

Dyslexie je porucha čtení, kdy může mít dítě problém s porozuměním textu a s rychlostí čtení. Některá písmena se špatně rozeznávají, hlavně ta, která vypadají podobně (b/d/p) a zvukově podobná (t/d). Další potíže se objevují při spojování hlásek slabik nebo jejich měkčení. Děti vynechávají písmena, slova, nečtou správně předložky a délky samohlásek. Čím je text delší, tím víc obtíží se objevuje.

S dyslexií se často objevuje ještě dysgrafie, která způsobuje problémy s psaním. Charakteristické je neúhledné a těžkopádné písmo. Problémy s interpretováním gramatických pravidel v praxi, snížená schopnost skloňování a časování slov se objevuje u dysortografie. Vždy se týká jen určitých částí gramatiky. Děti s dyskalkulií mají problémy s ovládáním základních početních úkonů. Dále existuje ještě dyspraxie – porucha schopnosti konat manuální a složité úkony, dyspinxie – porucha výtvarných schopností a dysmúzie – porucha hudebních schopností.

Impulzivnost a neschopnost sebeovládání. Hyperkinetická porucha skutečně existuje. Čím takové děti prochází?

Druhy dyslexie:

  • Uraz (trauma): k poruše dochází většinou po nějakém poranění mozku nebo poranění v oblasti, která se stará o čtení a psaní. Neobjevuje se moc často.
  • Primární dyslexie: dysfunkce, která vzniká dědičností a s věkem se nemění. Častěji se vyskytuje u chlapců.
  • Střední či vývojová dyslexie: podle odborníků za ni může hormonální vývoj v raném stádiu vývoje dítěte. Jak dítě roste a dozrává, její vliv se snižuje.

 

 

Jak rozpoznat problém?

Zapřemýšlejte, zda se u vašeho dítěte objevuje nějaký příznak. Pokud ano a je jich víc, zvažte návštěvu odborníka:

  • má problémy zapamatovat si názvy čísel
  • nechce hrát žádné slovní hry, učit se říkanky, básničky atd.
  • mluví málo, špatně a začíná s mluvením pozdě
  • hodně komolí slova a nemá příliš velkou slovní zásobu
  • zaměňuje písmena, která jsou zvukově podobná
  • delší slova vyslovuje špatně
  • hůře si pamatuje
  • má problémy se soustředěním
  • špatně se orientuje v prostoru
  • nevyhledává kontakt s vrstevníky

Nejčastěji se tyto problémy zjistí v prvních letech školní docházky, ale některé znaky se projevují samozřejmě dříve. Upozornit vás mohou učitelky v mateřské školce. Pokud máte podezření, obraťte se na pedagogicko-psychologickou poradnu. Absolvujete vyšetření a zjistíte, zda nějaký problém existuje a jak jej řešit. Diagnostika dyslexie patří do rukou odborníků.

Dyslexie léčba

K léčbě se využívá široká škála různých pedagogických metod. Velmi často se volí různé hry s využitím pohybu, hudebních nástrojů a kresby. Pro dítě je velmi důležitá motivace, trpělivost, pochopení, podpora rodiny a individuální přístup. Myslete na to, že náprava poruch patří do rukou odborníka. Vy sami můžete dítěti pomáhat procvičováním a dodržováním doporučení. Důležitá je také spolupráce se školou.

Vztek u dětí. Jak je co nejrychleji uklidnit?

Slavní s diagnózou dys…

Pokud vás trápí, že vaše dítě trpí dyslexií nebo jinou poruchou, zkuste si vzpomenout na to, že mnoho slavných a významných osobností jí trpělo také a v úspěchu jim to nezabránilo. Mezi nejvýznamnější dyslektiky patří například: Alexander Graham Bell, Thomas Edison, Winston Churchill, Tom Cruise, Keanu Reeves nebo Agatha Christie.

Takže i když má vaše dítě problémy se čtením a naučit se jednoduchou říkanku je velmi těžké, rozhodně to neznamená, že jednou nedosáhne obrovských úspěchů, když bude chtít. Ostatně i psychologové potvrzují, že mnoho dyslektiků je nadprůměrně inteligentních a v dospělosti se nejlépe uplatní ve vědě či v umění.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Dyslexie u dětí. Proč si pletou písmena a jaké její formy existují?