×
MotherClub.cz

Domácí porod mi dodal sebevědomí. Maminka Michaela hovoří o svých zkušenostech

Domácí porod
ilustrační foto

Domácí porody jsou kontroverzním a diskutabilním tématem. I když mohou představovat určité riziko, mnohé ženy se ve svém domácím prostředí cítí mnohem bezpečněji, což jim umožňuje snadnější otevírání porodních cest, které silně ovlivňuje psychika a hormonální procesy v těle. A co si budeme povídat, některé maminky dojet do porodnice ani nestihnou! Takový překotný porod dokáže leckdy pořádně překvapit…

Právě tohle byl případ maminky Michaely, která porodila své miminko doma. Svou druhou dcerku totiž porodila za hodinu a dvacet minut od prvních kontrakcí a do porodnice by vůbec dojet nestihla!

Přístup personálu mi zkazil zážitek

“Domnívám se, že pokud je matka smířená se všemi možnostmi, které mohou nastat, je náležitě informována a duševně připravena, případně si zajistí nějakou zdravotní oporu, pak může bezpečně porodit své dítě doma, což údajně i potvrzují statistiky. Plně si uvědomuji všechna rizika i to, že to není pro každého, “ začíná své vyprávění Michaela.

„Při prvním porodu jsem si zvolila tu nejpřátelštější porodnici ve svém okolí a měla s sebou u porodu dulu. Byl to neocenitelný krok a porod dopadl velmi dobře. Byl přirozená, bez zásahu, bez medikace, nebylo třeba žádné lékařské intervence a porodní plán byl dodržen. Dlouho jsem žila z pocitu úžasného a rychlého porodu, který trval celkem čtyři hodiny. Ale postupem času jsme si uvědomila spoustu dalších věcí, které bych chtěla jinak a mrzí mě, že se udály zrovna tímto způsobem. 

Porod tehdy začal prasknutím vody a hned nastoupily silné kontrakce včetně velkých křížových bolest a minutových kontrakcí v rozmezí tří minut. Místo toho abych se mohla soustředit na porod, musela jsem se obléct a v tomto stavu upalovat do porodnice, která byla vzdálena hodinu cesty autem. Následně jsem strávila další hodinu na příjmu, kde jsem byla nucena odpovídat na primitivní otázky v silných bolestech a setkat se s nejvíce nepříjemnou porodní asistentkou na světě.

Poporodní horečka omladnic bývala častým zabijákem čerstvých matek. Koho dnes nejvíce ohrožuje?

Chybělo mi soukromí

„Konečně jsme se dostala do sprchy a pod horkou vodou se mi velice ulevilo. Během pár chvilek přišlo nuceni k tlačení, ale to už mě zase vyhnali do studeného sálu, kde mi byla zima. Takhle jsem pak tlačila další dvě hodiny, dokud se malá nenarodila. Byla jsme absolutně vyčerpaná, ale šťastná. Oddělení šestinedělí však byla katastrofa. Když pominu absenci soukromí kvůli sousedce na pokoji, tak pořád někdo chodil a rušil mě, něco mi zakazoval nebo naopak přikazoval, spát se nedalo vůbec, jídlo bylo nepoživatelné a lékaři i ostatní personál se mi ani nepředstavili. Nevěděla jsem kdo to je, a co pořádně po mně chce. Chyběl mi muž, který tam s námi nemohl být tolik času, vadilo mi jednání personálu i cizí prostředí.

V porodnici jsem proto vydržela 48 hodin a odejít nebylo jednoduché. Rychle udělali screening z patičky, než jim uteču, a to dost surově. Malá to proplakala a já jen v šoku přihlížela. Pediatrička byla docela nepříjemná.

Pobyt v porodnici mi zkazil ty první krásné a důležité chvíle po porodu, kdy má být rodina spolu a sžívat se. Navíc mě bolelo špatně zašité natržení, které se mi pak dlouho hojilo a způsobovalo mi komplikace. Zpětné vím, že jsem podepsala informovaný souhlas, ale nikdo mě o ničem neinformoval a kdyby se něco stalo, tak nemůžu nic dělat. Jsem ráda, že se mi u porodu snažili vyjít vstříc, ale následná péče a přístup mi zkazily celý zážitek. Nemít s sebou dulu a svého muže, tak by to dopadlo asi všechno úplně jinak. To byla nejlepší volba.”

Jak poznat porodní kontrakce a kdy už vyrazit do porodnice?

Své druhé dítě jsem porodila za hodinu a půl

Michaela pokračuje vyprávěním zážitku ze svého druhého porodu: “Na svůj druhý porod jsem byla náležitě připravená a velice jsem se těšila. Chtěla jsem si vylepšit nepříjemné pocity z prvního porodu v porodnici. Velice mě překvapilo, jak rychle můj druhý porod probíhal. Měřila jsem si v aplikaci kontrakce a bylo mi jasné, že tentokrát to bude ještě rychlejší a do porodnice bych v žádném případě dojet nestihla! Měla jsem na telefonu porodní asistentku a své dítě jsem porodila ve sprše asi za hodinu a dvacet minut od prvních kontrakcí!

Můj muž chytal naše miminko do svých dlaní. Najednou jsem ho uslyšela, jak říká, že už vidí hlavičku. V šoku odhodil telefon a jal se chytat dítě. Byla jsem na všech čtyřech a říkala jsem mu, ať počká na další kontrakci a chytá opravdu dobře, že to všude hodně klouže. Na třetí kontrakci vyšlo tělíčko. Všechno proběhlo naprosto bez problémů a bez žádného mého poranění. Do půl hodiny po porodu dorazila porodní asistentka, která mi pomohla porodit placentu, zkontrolovala miminko, vypsala mi papíry a celkově se o mě postarala.

Muž chytil naše dítě do svých dlaní

Nejkrásnější zážitek pro mě byl, když můj muž chytil naše dítě do vlastních rukou, nikam jsme nemuseli jet a stresovat se, starší dcera to naštěstí celé prospala a nedošlo k žádné separaci. Neumím si představit ještě v tom všem budit dcerku v jednu ráno a jet spolu s ní porodnice, do zimy, stresu a cizího prostoru. Byl to sice překotný porod, ale i kdyby nebyl, doma je prostě nejlépe a nejbezpečněji, samozřejmě pokud je žena zdravá a má fyziologické těhotenství.

Domácí porod je pro mě nepopsatelný zážitek, který mi dodal velké sebevědomí a vděčnost. Věřím, ze když žena nechá přirozeně naplnit svou úlohu, ke které je zrozená a má vhodné podmínky, dost času a prostoru pro to ponořit se do sebe, tak se může její dítě narodit i bez asistence půlky porodnice… “

Vyšetření novorozence po porodu. Co vaše miminko v prvních hodinách čeká?

Výhody domácího porodu:

 • ženám, které stresuje nemocniční prostředí přináší představa porodu v bezpečí domova větší klid
 • každá porodnice sice nabízí možnost mít u porodu manžela či další členy rodiny, ale doma mají všichni větší pohodlí bez organizace a papírování
 • pokud porod probíhá zcela fyziologicky a je všechno v pořádku, můžete si jej dopřát zcela dle vašich představ včetně domácích rituálů, na které už v porodnici nebývá tolik prostoru
 • nemusíte se stresovat s odjezdem do porodnice a tím, zda jste na něco důležitého nezapomněli, anebo že porodíte někde na cestě
 • musíte si zajistit hlídání prvního dítěte na dobu celého pobytu v porodnici nebo jej v případě náhlého odjezdu do porodnice spolu s partnerem vzít s sebou, aby nezůstalo samo doma
 • ne vždy se podaří, že je zcela dodržen váš porodní plán nebo si takzvaně „sednete“ s porodní asistentkou, porodníkem či personálem, což v případě porodu doma nemusíte vůbec řešit

Nevýhody domácího porodu:

 • za určitých podmínek může představovat riziko pro matku i dítě, a tyto podmínky se nedají vždy předvídat)
 • i když probíhá celé těhotenství fyziologicky, žena je zcela zdravá a dítě je otočeno hlavičkou dolů, nikdy nemáte jistotu, že všechno proběhne zcela bez problémů
 • veškeré papírování si musíte následně vyřídit sami
 • doma sice máte soukromí, ale porodu musíte přizpůsobit chod i vybavení celé domácnosti včetně všech jejích členů
 • budete mít doma hodně velký nepořádek, která za vás nikdo neuklidí
 • pokud máte starší děti, je třeba pro ně zajistit hlídání, pakliže nechcete, aby vás při porodu viděly (ne vždy je zrovna noc a děti klidně spí)
 • budete si muset zajistit výpomoc v prvních dnech po porodu, anebo počítat s tím, že si vůbec neodpočinete, protože starší děti,
 • případně zvířata, budou potřebovat, aby se o ně někdo postaral
 • porodní asistentka k vám domů může přijet legálně až po porodu, jinak riskuje vysokou pokutu

3.5/5 - (15 votes)
3.5/5 - (15 votes)

Nejvíce vás zajímá:

Početí miminka:

Děti:

Zdraví:

Vaření pro děti:5 Komentáře Domácí porod mi dodal sebevědomí. Maminka Michaela hovoří o svých zkušenostech

 1. Je to půl na půl. Buď to vyjde nebo to nevyjde. Buď se maminka může rozplývat nad nádherným porodem nebo si přečteme zprávu z černé kroniky. Prolistujte si někdy matriky.

 2. Bože, ženská, buďte ráda, že to dobře dopadlo. Jsem zarytá odpůrkyně domácích porodů. Moje dvě těhotenství probíhala fyziologicky v pořádku. Během porodů by ale nepřežilo ani jedno z mých dětí, nebýt včasné kontroly a zásahu lékařů. ….. Za to jim budu do smrti vděčná…..

 3. Jsi mela vice stesti nez rouzmu,ze to dopadlo dobre..sve druhe dite jsem porodila i v porodnici za hodinku i za pritomnosti super personalu..tyhle nany,co jim udajne vse znechutily,ty fakt miluju..me by zajimalo,co by uvadela v jinem clanku,kdyby vse nedopdlo ok..jak jsem zabila sve dite?

 4. Netvrdím, že by domácí porody měly být zakázané. Stát se má montovat do života občanů jen v nezbytně nutné minimální míře. Ale přesto je považuji za krajně nezodpovědné. Porod je sice normální fyziologická záležitost, ale současně život ohrožující stav. Tudíz všechny ekobiomatky, které o něm uvažují, by měly býtékařem poučeny, že nezodpovědně hazardují se životem. Nejen se svým, ale i svého dítěte. A v případě, že se něco zvrtne, by měly být stíhány za nebezpečné zanedbání povinné péče – v krajním případě s následkem smrti.
  Pokud někdo hodlá argumentovat tím, že naše prababičky jinak nerodily: Jistě. Ale úmrtnost novorozenců přesahovala 50 % !!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*