Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Vyšetření novorozence po porodu. Co vaše miminko v prvních hodinách čeká?

Každý novorozenec ihned po narození podstupuje pečlivá vyšetření, která dokážou odhalit zhoršenou adaptaci na nové prostřední nebo případné vrozené vady. Co všechno ošetření novorozence po porodu zahrnuje a na co je dobré se připravit?

První na řadě je apgar skóre

Ihned po porodu čeká čerstvě narozené miminko tzv. apgar skóre. V 1., 5. a 10. minutě se hodnotí barva kůže, dýchání, svalové napětí, reakce na podráždění a počet srdečních tepů. Vše se hodnotí 0 – 2 body, tato čísla se poté sčítají a hodnotí se celkové apgar skóre. Vyšetření může provádět dětský lékař, sestra i porodní asistentka.

Výsledky apgar skóre:

 • 9  10 bodů odpovídá zcela zdravému novorozenci, který je bez jakýchkoliv potíží.
 • 5 – 8 bodů dává najevo určité potíže s přizpůsobením se novým podmínkám. Většinou se jedná o přechodně namodralé zbarvení kůže, zhoršené dýchání, ochablé svaly, opožděný pláč atd. K tomu většinou dochází u delších porodů a brzy dochází ke zlepšení.
 • Méně než 5 bodů je ukazatelem poruchy některé ze základních životních funkcí. Miminko v tomto případě potřebuje okamžitou lékařskou péči.

Pokud je skóre v první minutě nižší, ale do 5. minuty se upravuje, nemělo by se jednat o závažné poškození. Problém nastává až ve chvíli, kdy je apgar skóre velmi nízké i v 5. minutě. Důležité je hlavně to, aby v 10. minutě došlo ke zvýšení počtu bodů směrem k normě. Během tohoto testu leží miminko na vyhřátém lůžku, a pokud je to nutné, lékařský personál mu z nosu a úst odsává plodovou vodu. V některých případech je nutná inhalace kyslíku, prodýchávání ambuvakem s maskou, resuscitace nebo aplikace léků na podporu srdeční činnosti. Poté následují další fyzikální vyšetření novorozence.

Vyšetření sluchu u novorozenců: Jak probíhá a proč se ho nebát

Další vyšetření po porodu zahrnuje:

 • zjištění velikosti fontanely (měkkého místa na temeni hlavy)
 • kontrola dutiny ústní a klíční kosti
 • posouzení dýchání novorozence a srdeční činnosti
 • prohmatání bříška
 • posouzení stavu kůže a očí
 • prohlédnutí zadečku, genitálu, nožiček, zad a páteře
 • kontrola pupečního pahýlu

Za dobu pobytu na novorozeneckém oddělení ještě miminko čeká screeningové vyšetření, které prokáže nebo vyloučí vážné vrozené vady. Tímto způsobem lze odhalit 13 závažných chorob a okamžitě zahájit jejich léčbu. Součástí je i odběr krve z paty novorozence pro laboratorní screening a to mezi 48. a 72. hodinou po porodu. Kapka krve se odebere na speciální papírek a ten se po zaschnutí odesílá do specializované laboratoře, kde krev podrobí testům. Novorozenecký screening výsledky se pak posílají k ošetřujícímu lékaři, který informuje rodiče a zajišťuje další postup.

Součástí poporodního screeningu je:

 • Vyšetření kyčlí – zjišťuje vrozené vady kyčelních kloubů a umožňuje včasný začátek léčby
 • PKU – má za cíl zjistit, zda miminko netrpí fenylketonurií, což je metabolická vada ohrožující vývoj nervového systému
 • Puls AF – vyhodnocuje puls stehenní tepny v levém třísle a zjišťuje případné souvislosti s vrozenou vadou srdce
 • Štítná žláza – odhaluje se zejména snížená funkce štítné žlázy, kvůli které by došlo k opoždění tělesného i duševního vývoje dítěte
 • CAH – vyšetření má za cíl odhalit vrozenou nedostatečnost funkce nadledvin
 • UZ ledvin – ultrazvukové vyšetření ledvin u novorozenců kontroluje ledviny a odhaluje vrozené vady ledvin a močových cest
 • Katarakta – vyšetření očí a odhalení možného zákalu čočky
 • Vyšetření sluchu – screening vrozené hluchoty

Šedý zákal u dětí. Oční vada, která vyžaduje okamžitou léčbu

Přibírání na váze novorozenců. Jak má správně probíhat?

Před propuštěním z porodnice očkování proti tuberkulóze

Ještě předtím, než vás s miminkem pustí z porodnice domů, je na řadě očkování proti tuberkulóze v případě, že pro něj lékaři shledají indikaci (týká se např. dětí, jejichž rodiče pochází z rizikových oblastí či byli s lidmi z těchto oblastí v kontaktu, např. Ukrajina). Očkuje se do levého ramínka a je možné, že během následujících týdnů se v místě vpichu objeví začervenalé zduření s hnisavou čepičkou. Ve většině případů se to do pár dnů až týdnů zahojí a zčervenání vystřídá jizvička, která je známkou úspěšného očkování.

Zdravotní dokumentace

Veškeré informace o vyšetřených a případných komplikacích zdravotního stavu miminka se po celou dobu zaznamenávají do zprávy o novorozenci. Tyto dokumenty si z porodnice odnesete a při první návštěvě je pak odevzdáte pediatrovi. Současně dostanete i zdravotní a očkovací průkaz dítěte a mladistvého, kam se budou zaznamenávat veškerá očkování, preventivní prohlídky a další vyšetření týkající se dítěte až do jeho dospělosti.

Ohodnoťte tento článek:
2,9
Právě čtete

Vyšetření novorozence po porodu. Co vaše miminko v prvních hodinách čeká?