Domácí lékárnička rodičů malých dětí. Co všechno by měla obsahovat?
Taťána Kročková
27. 8. 2019
Život přináší různá úskalí a drobné nehody či nemoci. Zdraví bohužel není stoprocentní stav. Přesto nemusíme hned s každou maličkostí běžet k lékaři. Vyplatí se mít doma po ruce nějaké osvědčené prostředky, které nám mohou poskytnout první pomoc a okamžitou úlevu. Co by nemělo chybět v domácí lékárničce a jak můžeme ulevit dětem od příznaků běžných onemocnění?
Jak na horečku u dětí?
Ať už sázíte raději na přírodní medicínu, bylinky a homeopatika, než na klasickou medicínu, vždy je lepší mít do doma po ruce i nějaký ten osvědčený lék. Například se může jednat o léky na snížení teploty. U dětí jsou to antipyretika s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, která tlumí horečku a zánět. Kyselina acetylsalicylová známá jako aspirin, který se nabízí pod různými názvy, se dětem v žádném případě nedoporučuje. Může mít totiž spoustu nežádoucích účinků, mezi něž patří i závažný a život ohrožující Reyův syndrom.
Teplota se snižuje od 38,5°C a výše. U malých dětí a miminek je to především z důvodu prevence vzniku křečových stavů. Je to rozhodně lepší než dítěti nabízet silné léky tlumící centrální nervovou soustavu, například s obsahem diazepamu. Dítě by mělo mít vždy dostatek tekutin, větším dětem neuškodí podávání hořčíku, solí a jiných minerálů.
Horečka je vlastně pro tělo prospěšná. Imunitní systém se tak přirozeně brání nákaze a vysokou teplotou se spalují bakterie a viry. Pokud chcete nechat vše proběhnout přirozeně, horečku nesrážejte, ale pro jistotu si svou lékárničku vybavte. Jestli více spoléháte na bylinky a homeopatika, nezapomeňte na základ jako je heřmánek, lipový květ, vrbová kůra, homeopatika Belladonna, Aconitum napellus a mnohé další. A nezapomeňte na teploměr!
Mateřídouška na kašel a podzimní virózy u dětí je vhodná i pro ty nejmenší
Když dítě bolí bříško
Dále se vám určitě vyplatí probiotika, rostlinné uhlí a případné další léky na dezinfekci střev. Proti kinetóze v dopravních prostředcích stačí kandovaný zázvor nebo homeopatika z lékárny, nejčastěji je to Ipeca. Obecně víme, že když je někomu hodně špatně, je lepší alespoň chvíli vůbec nejíst, zato však dodržovat pitný režim! Z bylinek můžete vyzkoušet mátu, mateřídoušku, heřmánek, anýz, fenykl nebo i více hořké byliny. Ty ale dětem moc chutnat a těm malým je samozřejmě dát nemůžete.
Pastilky proti kašli a bolestem v krku
Nemusíte mít doma hned klasické léky na vykašlávání s obsahem látek, kterým byste se chtěli raději vyhnout. Děti milují různé pastilky a bonbóny, proto jim je můžete při kašli nebo bolestech v krku dopřát. Dítě, které už je dokáže cumlat, je určitě ocení. Některé pastilky ani neobsahují cukr, jiné sice ano, ale je to rozhodně lepší varianta, než nechat své dítě udusit. První pomoc může poskytnout i docela obyčejný mentolový nebo lékořicový bonbon, navíc v lékárně seženete mnohé chutné pastilky s obsahem více bylinek.
Oblíbené jsou i bylinkové sirupy, například s obsahem jitrocele nebo mateřídoušky. Děti, které umí kloktat, mohou vyzkoušet odvar ze šalvěje. Dobrou službu prokáže i zázvorový čaj s citrónem a medem nebo pojídání kandovaného zázvoru. U malých prcků hrozí závažná laryngitida. U těchto případů neváhejte a utíkejte k lékaři pro antibiotika. Možná vám nabídne i čípky s obsahem kortikoidů, aby se vám dítě v noci neudusilo. Opravdu je dobré mít je doma v ledničce pro strýčka příhodu.
Antihistaminika a léky na alergii
Jakákoli vhodná a osvědčená antihistaminika nebo inhalátory na alergické astma jsou v dnešní době častou nutností a běžným vybavením každé domácí lékárničky. Znáte vůbec někoho, kdo by neměl žádnou alergii? Jakmile se cokoli děje, ihned dítěti lék podejte. Je nutné mít je vždy po ruce.
Do této kategorie patří i mastičky na ekzémy a přípravky proti svědění. Na promazání suché a ekzematické pokožky můžete klidně vyzkoušet i měsíčkovou mast nebo bambucké máslo dle individuální snášenlivosti dítěte, ale svědění tím asi nezabráníte. Proti němu může pomoci gel s obsahem příslušné látky.
Alergici trpí i na svědění a záněty očí nebo výtok z nosu. I proti těmto potížím se vám vyplatí mít doma něco ve své lékárničky. Na výplach očí a běžné potíže stačí i obyčejné oční kapky. Můžete mít od lékaře předepsány i ty s obsahem antibiotika nebo antihistaminika. Dávejte však pozor při skladování, obvykle mají jen krátkou životnost.
Dezinfekce, obvazový materiál a náplasti
Nezapomeňte na běžný obvazový materiál a náplasti, třeba klidně s obrázkem – děti je milují. Drobných úrazů a oděrek obvykle nebývá málo. Samozřejmostí by měla být i kvalitní dezinfekce, například s obsahem jódu – pokud ovšem na jód nikdo v rodině nemá alergii. K dezinfekci můžete využít třeba i propolis, a to i při vytahování klíšťat. Proto je potřeba mít k dispozici i pořádnou pinzetu na klíšťata. Hodit se vám může i olejíček tea tree, který je vhodný nejen na ranky a štípance, ale i na plísně a mykózy všeho druhu.
Bolest zubů a jiné strasti
Určitě se vyplatí mít doma i nějaké vhodné analgetikum, ale u dětí opatrně, na růst zoubků jim obvykle postačí homeopatika nebo heřmánek, případně masáž dásní. U větších dětí a dospělých může pomoci hřebíčkový olej, který slouží jako dezinfekční prostředek i anestetikum. S naředěným olejíčkem si můžete vypláchnout ústa, anebo jej na tyčince s vatičkou aplikovat na příslušné místo.
Alergická reakce na včelí bodnutí. Kdy může být situace velmi nebezpečná?
Skladování léků a jejich expirace
Určitě není potřeba připomínat, že jakékoliv léky je nutné uchovávat mimo dosah dětí a dbát na dodržení správných podmínek skladování a spotřeby. Kromě běžných a neškodných prostředků vhodných pro děti se často doma najdou i léky, jejichž užívání ve větším množstvím by mohlo někomu vážně uškodit. Dobře uschovejte jakékoli léky, které doma máte, ať už jsou to vaginální tobolky, silné léky proti bolesti nebo třeba inzulín.
Pokud máte doma jakékoli prošlé léky, odneste je zpět do lékárny. Ať už vám z jakéhokoliv důvodu zbyla nějaká antibiotika, vyhoďte je. Vždy je totiž potřeba využívat celou předepsanou dávku a pět zbylých prášků by vám k ničemu nebylo.
Domácí lékárnička v běžné domácnosti:
- teploměr, léky na snížení horečky (antipyretika), léky proti bolesti (analgetika)
- léky proti kašli (antitusika)
- dezinfekce a pinzeta na vytahování klíšťat
- obvazový materiál, nůžky, náplasti
- léky proti alergii (antihistaminika)
- rostlinné uhlí, léky na dezinfekci střev, probiotika
- oční a nosní kapky
- mast na hemeroidy
- vaginální tobolky
- mastička na plísně, případně i černá mast s obsahem ichtamolu na zánětlivá místa
- gel, balzám nebo mast na bolesti svalů, kloubů a šlach
- gel proti svědění
Přírodní domácí lékárnička:
- běžné základní bylinky pro přípravu čaje, kloktání nebo k zevnímu použití
- měsíčková mast (na odřeniny, spáleniny, plísně, ekzémy, k hojení ran)
- třezalkový olej – Janův olej (k ošetřování jizev, při bolestech nervů a svalů, k dezinfekci a hojení ran, na ekzémy)
- tea tree olejíček – čajovníkový olej (k dezinfekci, po štípnutí hmyzem, na opary, afty, plísně a zanícená místa)
- dračí krev – sangre de drago (k dezinfekci a léčbě zevně)
- tinktura z lichořeřišnice (přírodní antibiotikum hubící bakterie, při infekci močových cest a v krku)
- propolis (k dezinfekci a léčbě zevně)
- homeopatika – konkrétní monokomponentní léky k léčbě různých potíží
- rostlinné hnědé uhlí (při průjmu a k dezinfekci střev)
- hřebíčkový olej (při bolestech zubů a zánětech v ústech, k anestezii konkrétního místa)
- eukalyptový olej (při rýmě, nachlazení nebo bolestech svalů a kloubů)