Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Mateřídouška na kašel a podzimní virózy u dětí je vhodná i pro ty nejmenší

Taťána Kročková

Taťána Kročková

18. 10. 2019

I když nás podzimní příroda ještě občas překvapí krásnými teplými dny, ve spadaném listí by se už naše děti mohly koupat. Přicházejí i první mrazíky, větry, mlha, déšť a náhlé změny počasí. Vzduchem se šíří viry a nejeden z nás uléhá s rýmou či kašlem. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, které si ve školním kolektivu každoročně předávají kde co. Jak posílit jejich imunitu a zvládnout nepříjemný kašel?

Suchý vzduch v paneláku

Možná úpěnlivě vzpomínáte na teplé letní dny a litujete, že jste svého potomka více neotužovali. V zimě to však raději nepřehánějte. Pomoci může dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a časté větrání místnosti, a to za jakéhokoliv počasí. Obzvláště pokud bydlíte v panelovém domě, snažte se nepřetápět místnost a co nejčastěji větrat. Suchý vzduch zhoršuje dětem astma a při banálních virózách, rýmě a kašli jim ještě více ztěžuje dýchání.

Ideálním řešením bývá zvlhčovač vzduchu nebo třeba eukalyptový olej v aroma lampičce. Případně také jiná příjemná vůně vhodná pro děti, například mandarinka, litsea cubeba, a podobně.

Jak posílit imunitu u dětí?

Kromě čerstvého vzduchu zkuste dětem častěji odšťavňovat ovoce a zeleninu. Tímto způsobem dostanete do jejich těla spoustu vitamínů a antioxidantů. Kromě toho jim dávejte zakysané výrobky nebo střevní bakterie v tobolkách. Dítě by mělo mít dostatek vitamínu C, například v podobě šípkového čaje, kiwi ke svačince nebo třeba vynikajícího šípkového džemu. Ještě teď na podzim se dají šípky nasbírat a nasušit. Můžete na ně zajít společně s dětmi v rámci příjemné procházky.

Na virózy skvěle zabírá i echinacea. Pro děti však raději než lihovou tinkturu zvolte variantu sirupu. Česnek do nich asi dobrovolně nedostanete, ale vynikající je cibulová šťáva s medem, kterou si můžete snadno vyrobit. Stačí jen nakrájet nadrobno cibuli a zasypat ji třtinovým cukrem, nebo zalít medem. Necháte ji stát na stole v misce přikrytou pokličkou a do druhého dne vám cibule krásně pustí sladkou šťávou, která bude pro děti chuťově velice příjemná. Stačí ji podávat na lžičce, klidně i 3 polévkové lžíce denně.

Mateřídouškový čaj jako od maminky

Naprosto skvělou a oblíbenou bylinkou pro děti je mateřídouška. Je neškodná i pro menší děti, nádherně voní a příjemně chutná. Vyzkoušejte čaj s medem, anebo třeba mateřídouškový sirup proti kašli. Je stejně účinný jako třeba známý jitrocelový sirup. Sušenou mateřídoušku si spíše kupte v lékárně, volně v přírodě ji asi jen tak nenajdete. Často se zaměňuje s tymiánem, který má obdobné účinky. Jedná se o stejný rod thymus, jehož zástupců se běžně v přírodě vyskytuje hned několik, například mateřídouška úzkolistá, tymián obecný a podobně.

Mateřídoušku si ale můžete snadno vypěstovat na zahrádce a nasušit. Určitě se vám bude hodit během celého zimního období. Pro svou nádhernou vůni se také přidává do bylinných polštářků, které pomáhají podpořit dobrý spánek. V čaji napomáhá dobrému trávení, celkově uklidňuje a navozuje pocit pohody. Je dobré dávat ji dětem před spaním. Mateřídouška má přirozeně antiseptické účinky, pomáhá při rýmě, kašli a dobře odhleňuje.

Tymiánová mast na průdušky a dutiny

Kromě využití mateřídoušky v podobě odvaru či v aromaterapii se objevuje i mateřídoušková nebo tymiánová mast. I tu si můžete klidně vyrobit sami. Čím je silnější, tím lépe působí. Používá se k natírání dětských průdušek při zánětech a zápalech plic, případně také na krk či čelo při angínách, zánětu středouší a dutin nebo při bolestech hlavy. U silné rýmy zlepšuje dýchání a takzvaně protáhne nos. Určitě se dá využít i u dospělých, například skvěle uvolňuje namožené svaly a klouby.

Pokud si ji chcete vyrobit sami, kupte si bambucké máslo a opravdu 100 % esenciální tymiánový nebo mateřídouškový olej. Tato jednodušší varianta, kdy nemusíte ve vodní lázni dlouho macerovat byliny, spočívá v tom, že jednoduše smícháte libovolný počet kapek esenciálního oleje se zahřátým bambuckým máslem, aby nebylo tolik tuhé. K míchání použijte dřevěnou tyčinku a výslednou směs si  dejte do malých uzavíratelných kelímků, abyste je mohli nosit třeba v kapse či kabelce na cestách.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Mateřídouška na kašel a podzimní virózy u dětí je vhodná i pro ty nejmenší