Menu
MotherClub.cz

Alergická reakce na včelí bodnutí. Kdy může být situace velmi nebezpečná?

Pokud vás bodne včela, můžete se dočkat nepříjemné reakce. Jaké nebezpečí nese včelí bodnutí a co v takovém případě dělat?

3 typy reakce na včelí bodnutí

  1. Běžná odpověď organismu se projevuje bolestí a začervenáním v místě vpichu. Dále se objevuje při bodnutí hmyzem otok, který může trvat i několik hodin nebo dokonce dní. Reakce na včelí bodnutí je většinou delší, než jak dlouho trvá otok po bodnutí vosou. A jaký je důvod? Po včelím bodnutí vám pod kůží zůstane celé žihadlo, ze kterého se do těla postupně uvolňuje další jed.
  2. U rozsáhlejší reakce se setkáte s větším otokem, který zasahuje i do okolních oblastí. Natéct vám tak může celá ruka či noha. Ačkoliv na první pohled může otok vypadat nebezpečně, většinou s sebou nenese žádné riziko.
  3. Největším problémem bývá alergická reakce na včelí bodnutí. Lokální alergická reakce zahrnuje otok, svědění, horkost v místě vpichu, vyrážku ve formě pupínků, zarudnutí a velkou bolest. Přidat se však může i ucpání nosu, svědění očí, potíže při polykání a dušnost.

Alergie na hmyzí bodnutí

Včelí jed obsahuje látky, které u citlivých jedinců vyvolávají alergické reakce a v nejhorším případě mohou způsobit i smrt. Fatální následky jsou však ojedinělé. V ČR na hmyzí bodnutí zemřou v průměru 2 – 3 lidé ročně. Alergií na hmyz trpí přibližně 1 % z celé populace. První alergická reakce se přitom může projevit kdykoliv v průběhu života. Nejčastější příčinou alergie jsou přitom včelí a vosí bodnutí, vyskytují se podstatně častěji než např. alergie na štípnutí komárem.

Anafylaktický šok

Při těžké alergické reakci může včela vyvolat i život ohrožující anafylaktický šok, který se rozvine během několika minut od bodnutí. Příznaky zahrnují kromě klasického otoku a horkosti také červenou svědivou vyrážku rozšiřující se i mimo okolí vpichu, ztížené dýchání až sípání, zrychlený pulz, neklid, úzkost, nevolnost a prudký pokles krevního tlaku. Jakmile se tyto příznaky objeví, je nutné volat okamžitě rychlou záchrannou službu. Anafylaktický šok může vést až k srdeční zástavě a bezvědomí, a to dokonce už do 10 minut od bodnutí.

Nebezpečná infekce

Občas se může objevit v reakci na včelí či vosí bodnutí infekce. Důvodem bývá škrábání kůže, která nepříjemně svědí. To však může poškodit povrch pokožky a vniknutí bakterií do hlubších vrstev kůže. Následkem může být infekce způsobující zarudnutí a velkou citlivost v místě poranění. Už během několika málo dní se může infekce rozšířit do dalších míst. Proto je v těchto případech nezbytné vyhledat lékařskou pomoc a včas infekci zastavit.

Riziko i bez alergie

Největším nebezpečím je žihadlo v blízkosti úst. V těchto případech hrozí otok hrdla a znesnadnění dýchání dokonce i u zdravých lidí. Pokud k něčemu takovému dojde, je nezbytné okamžitě zavolat lékařskou pomoc a do příjezdu sanitky otok ledovat.

Postup po bodnutí včelou

Jakmile vás bodne včela, v místě vpichu vám zůstane žihadlo. To je nutné co nejdříve odstranit a kůži následně ošetřit dezinfekcí. Na otok je dobré přiložit chladivý obklad a mast s hydrokortizonem. Otok, svědění i kopřivku pomohou snížit i volně prodejná antihistaminika.

Alergie na pyl u kojence. Proč vzniká a jak se s ní dá bojovat?

Trpí vaše děti dýchacími obtížemi nebo alergiemi? Možná je na vině formaldehyd

Co by měl mít ve výbavě každý alergik?

Alergici na hmyzí bodnutí by s sebou měli neustále nosit pohotovostní set léků od svého ošetřujícího lékaře i s popisem, v jakém pořadí je důležité léky užít. Dodržení přesného postupu, jak se léky na alergii po bodnutí hmyzem aplikují, má velký význam. V případě závažné alergické reakce je třeba spolknout potřebné tabletky a mít u sebe tzv. adrenalinové pero, které může v těch nejhorších chvílích zachránit alergikovi život. Pokud reakce není silná, mohou alergici k utišení bolesti a otoku využít jen předepsanou mast s kortikoidy.

Babské rady

Na lokální reakce po bodnutí hmyzem pomáhá rychlé přiložení rozříznuté cibule nebo citrónu na postižené místo. Pokud nemáte doma ani jedno, poslouží vám i plátek jablka. Pokud se chcete zbavit otoku, svědění a bolesti, vyzkoušejte na kůži octový zábal, kostku ledu nebo alkohol. Z lékárny pomůže speciální gel vhodný k ošetření pokožky po hmyzím bodnutí.

Dbejte na prevenci

  • Včelí úly obcházejte širokým obloukem. Nejlépe uděláte, pokud se od úlů budete držet alespoň na vzdálenost 5 metrů.
  • Nechoďte v trávě naboso a to zejména v případě, že kvete jetel.
  • Pokud jdete do přírody, neoblékejte se do květovaných vzorů.
  • Nepoužívejte parfémy, které mohou přilákat hmyz.
  • Poletující hmyz nijak nedrážděte a omezte trhavé pohyby, které včely ohrožují.
  • Během léta si dávejte pozor na venkovní popíjení velmi sladkých nápojů, které jsou pro hmyz obzvlášť lákavé. Opatrní buďte i na zmrzliny a další sladkosti.
  • V průběhu léta se vyhýbejte ovocným stromům a stánkům s ovocem.

Vyberte správný repelent

Další možnou prevencí je vhodný repelent. Nekupujte však první, na který narazíte. Vyberte takový, který má dlouhodobou účinnost a obsahuje alespoň 50 % DEET (diethyltoluamid). Repelent stříkejte pouze na oblečení a vyhněte se brýlím, knoflíkům a dalším plastům, které by mohly látky obsažené v repelentu poleptat. Dospělí lidé se nemusí bát ani kontaktu repelentu s kůží. U dětí do 3 let věku se však repelenty s látkou DEET na kůži vůbec nehodí.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Alergická reakce na včelí bodnutí. Kdy může být situace velmi nebezpečná?