Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Smrtelný Reyův syndrom. Důvod, proč nikdy nedávat aspirin dětem!

Víte, co je Reyův syndrom? Toto vzácné a nebezpečné onemocnění ohrožuje ty nejslabší a nejzranitelnější – děti. Jak poznáte jeho příznaky a jak můžete předejít této vážné diagnóze u svého dítěte?

Co je Reyův syndrom?

Reyův syndrom je závažné onemocnění, které se vyskytuje u dětí. Projevuje se jako poškození orgánů, zejména mozku a jater. Označuje se také jako hepatocerebrální syndrom. U dětí, které mají Reyův syndrom, dochází i k hypoglykémii, což znamená, že mají nízkou hladinu krevního cukru. Často se objevuje vrozená metabolická porucha. Reyův syndrom je nevyléčitelná nemoc, která obvykle vede ke smrti. Dochází k těžkému zánětu mozku a jater, což se projevuje otokem mozku a zvětšením a tvrdnutím jater, ve kterých se ukládá tuk. Někdy bývají napadeny také ledviny.

Případy onemocnění zvaného Reyův syndrom však bývají vzácné. Dospělí touto nemocí obvykle netrpí vůbec, týká se pouze dětí a objevuje se opravdu zřídka, přesto je potřeba věnovat náležitou pozornost prevenci.

Reyův syndrom: Příznaky bývají náhlé po zdánlivém klidu

Jak poznat, že má dítě Reův syndrom? Nejvíce ohrožení jsou novorozenci a kojenci, kteří ještě nemají plně adaptovaná játra a mozek, jež nedokáží prozatím fungovat na 100 %. Příznaky Reyova syndromu se mohou vyskytnout náhle po delším období klidu od proběhlé virózy, a to jako zvracení, delirium a křeče. Zvyšuje se nitrolebeční tlak a dítě se může dostat do kómatu. Příznaky Reyova syndromu zaznamenáte obvykle do 14 dnů. V první fázi se může u dítěte objevit velká únava, zvracení, podrážděnost nebo mdloby, v druhé fázi už může dojít ke křečím, změnám psychiky a kómatu.

Pokud se příznaky onemocnění podchytí včas, s podpůrnou léčbou může dojít ke stabilizaci zdravotního stavu dítěte, ke zpomalení postupu příznaků a k prodloužení jeho života. Obzvláště pozor je třeba dávat u dětí, pokud se Reyův syndrom objevil již v minulosti v jejich rodině. I když může toto onemocnění přijít jako blesk z čistého nebe, ve většině případů za ním stojí kyselina acetylsalicylová – obyčejný aspirin podaný dítěti při probíhajícím virovém onemocnění.

Reyův syndrom: Aspirin jako tichý zabiják dětí?

Příčiny Reyova syndromu obvykle spočívají v podávání kyseliny acetylsalicylové dětem. Některé případy však mohou být vrozené. V 70. letech 20. století se také začaly objevovat potvrzené případy Reyova syndromu, jehož příčinou byla otrava aflatoxiny z kontaminovaného kojeneckého mléka. Nejčastější příčinou Reyova syndromu však bývá lék, který obsahuje kyselinu acetylsalicylovou a který byl od roku 1899 pojmenován jako Aspirin. Dnes se tento lék prodává pod různými názvy jako analgetikum, antipyretikum i antirevmatikum. Aspirin má protizánětlivé účinky, snižuje horečku a pomáhá od bolesti svalů a kloubů.

Kyselina acetylsalicylová se dříve získávala z kůry vrby bílé, dnes se vyrábí synteticky. Důležité je však to, že aspirin se pod různými názvy využívá výhradně k léčení dospělých, protože u dětí může způsobit závažné onemocnění Reyův syndrom. Dětem se tedy může podávat až od 15 let, těhotné a kojící ženy by se měly aspirinu obloukem vyhnout. Aspirin na horečku působí skvěle, pomáhá i od bolestí, má protisrážlivý účinek, proto se používá také při infarktu myokardu.

Nežádoucí účinky aspirinu: Potížím se dá předejít

Podávání kyseliny acetylsalicylové je však spojeno i s mnoha nežádoucími účinky. Aspirin může způsobovat nebo zhoršovat žaludeční vředy a krvácení do žaludku, u žen zvyšuje intenzitu menstruačního krvácení. Může také vyvolat vážné potíže s ledvinami, způsobit například alergickou reakci a astmatický záchvat, dále zvonění v uších, závratě a bolesti hlavy. Aspirin se rovněž nesmí podávat současně s mnoha léky, proto jeho užívání rozhodně patří do režie ošetřujícího lékaře.

Pokud nebudete léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové podávat dětem, určitě tím významně snížíte riziko onemocnění vašeho dítěte, které se tak zcela vyhne vzácné diagnóze Reyův syndrom. Existuje spousta jiných způsobů, jak srazit horečku u dětí. Na aspirin zkrátka úplně zapomeňte a nemusíte se vážného onemocnění vašeho dítěte obávat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Smrtelný Reyův syndrom. Důvod, proč nikdy nedávat aspirin dětem!