×
MotherClub.cz

Dítě nejí maso. Jak ho přimět maso jíst a čím se dá nahradit?

dítě nejí maso
Co dělat, když dítě nejí maso?

Většina z nás jistě ví, že by maso nemělo v dětském jídelníčku chybět. O to více rodiče znepokojuje, když jejich dítě odmítá maso jíst. Jak dítě přimět ke konzumaci masa? Jak mu ho nucením ještě více neznechutit? A jak maso v jídelníčku nahradit, když dítě nejí maso?

Maso – bohatý zdroj železa

Maso, zejména tedy červené, je nejlepším zdrojem železa. Děti by měly jíst maso právě kvůli železu, které potřebují. Železo hraje nezastupitelnou roli již během vývoje plodu v těle matky. Gynekolog v té době pravidelně kontroluje počet červených krvinek v krvi nastávající matky a pokud je nízký (žena je tzv. chudokrevná), předepíše jí každodenní užívání železa v podobě léku na předpis (např. Aktiferin, Feronat atd.). Ty jsou mnohem účinnější než volně prodejné potravinové doplňky. Železo ovlivňuje správnou krvetvorbu a přenos kyslíku v těle. Také u narozených dětí je neustále potřeba na příjem železa myslet.

Důležitý zdroj energie

Železo dodává dětem energii a je zdrojem hodnotných bílkovin a vitamínů skupiny B (především B12). Do dětského jídelníčku by maso mělo být zařazeno přibližně kolem 7. měsíce. Mezi doporučené druhy masa patří netučná drůbež, králík, libové vepřové, hovězí a telecí maso. U kojenců se doporučuje podávat maso každý den, u batolat a starších dětí stačí 3 x týdně. Co ale dělat, když dítě maso jíst odmítá? Jak lze nahradit důležité látky, které maso obsahuje?

Recepty pro děti: Telecí maso s rajčaty, fazolkami a bramborem

Proč dítě nejí maso?

Důvody, proč děti maso odmítají mohou být různé, ale většinou jim vadí konzistence masa, tedy nikoli chuť. Nejčastěji maso odmítají, protože jim připadá tuhé nebo suché, špatně se jim kouše a vadí jim masová vlákna. Některým dětem může vadit třeba i určitá úprava masa, kdy je maso např. příliš tučné nebo výrazně kořeněné. Snažte se přijít na to, proč dítě maso nemá rádo.

Kuře mu chutná, ale odmítá jíst červené maso

Nejčastěji děti odmítají červené maso. Naopak bílé maso většinou jedí (krůtí nebo kuřecí). Bílé maso je sice zdravé kvůli obsahu cenných bílkovin, myslete však na to, že železa a vitamínů skupiny B obsahuje minimum. Jak tedy přimět dítě k tomu, aby snědlo aspoň jednou týdně maso červené?

Jak maso upravit, aby ho dítě jedlo?

Někdy zoufalé maminky zkoušejí různé finty, jak maso „zakamuflovat“ do jídla tak, aby si vůbec nevšimlo, že ho vlastně jí. To se ale může pořádně vymstít, zejména u starších dětí. Pokud dítě maso v jídle odhalí (což je pravděpodobné), hrozí, že odmítne dojíst celý oběd. Bude se navíc chovat nedůvěřivě ke každému dalšímu jídlu, které mu podáte. Starší děti mohou tuto „nevinou“ lež vnímat jako pěknou podpásovku. Mohou vám přestat důvěřovat i v jiných věcech.

Mleté maso

U malých dětí (do 3 let) většinou stačí maso umlít. Mleté maso je pro děti snáze přijatelné, nemusí ho tolik kousat. Docela oblíbené jsou různé masové kuličky v rajské omáčce nebo i karbanátky se zeleninou. Vyzkoušejte sekanou pečenou v troubě. Nebo můžete maso použít do různých omáček, nákypů či plněných těstovin. Často dětem vadí plátek masa, ale obalované maso (řízek) mohou sníst. Smažené jídlo samozřejmě není to nejzdravější, ale pokud ho dětem podáte dvakrát či třikrát do měsíce, nejspíš se nic nestane. Vždy řízek dobře vysušte ubrouskem. Hodně živin se do těla dostane také z vývaru. Masový vývar se zeleninou a nudličkami dětem také většinou velice chutná.

Recepty z masa pro kojence. Kuřecí maso s brokolicí a rýží

Pozor na syrové maso!

Pozor na dostatečné tepelné zpracování. Nedostatečně tepelně zpracované maso může vašemu dítěti přivodit silné průjmy, dokonce i salmonelózu. Pro tepelnou úpravu masa nepoužívejte mikrovlnnou troubu. Ta neumí maso správně propéct. U kosti by mohlo být ještě syrové. Vhodný je tlakový hrnec, ve kterém se maso dostatečně uvaří, podusí a uchová více prospěšných látek. Vhodné je také pečení. Aby si maso uchovalo co nejvíce šťávy a zároveň bylo měkké, pečte maso na 140°C po dobu 3 hodin, zakryté. Často jej podlévejte. Uvidíte, že bude dětem maso, které se rozpadá a je šťavnaté chutnat.

Pozor na uzeniny

V žádném případě nenahrazujte kvalitní čerstvé maso nezdravými uzeninami, konzervami, salámy či párky. Ačkoli dětem chutnají, jsou pro ně zcela nevhodné, mj. kvůli vysokému obsahu soli.

Dříve maso jedlo, nyní ho odmítá

Často se také stává, že dítě dříve maso jedlo bez problémů, ale mezi 5. až 7. rokem najednou přestane maso jíst. V tomto věku již začínají děti uvažovat v souvislostech. Spojí si živé zvířátko s tím, co mu předložíte na talíři. Zejména nadprůměrně inteligentní děti jsou velmi empatické a cítí na celé situaci něco znepokojivého. Je potom velice těžké jim vysvětlit, že maso ke svému vývinu potřebují. V žádném případě je do masa nenuťte výhružkami nebo jiným nátlakem. Může se stát, že maso začnou nenávidět ještě víc a už jej nikdy jíst chtít nebudou. Promluvte si s nimi jako s dospělými a vysvětlete jim, že maso je důležité zejména kvůli železu a vitamínům a pokud ho jíst nechtějí, je potřeba, aby ho v potravě nahradily. Nezapomínejte také na příjem bílkovin (luštěniny, ořechy). Čas od času jim zkuste nabídnout voňavý vepřový řízeček, masový vývar se zeleninou, domácí hamburger nebo sekanou. Pravděpodobně neodolají.

Čím nahradit maso?

Jestliže na vaše dítě nejí maso, snažte se bílkoviny, vitamíny a železo, které by dítě přijalo z masa, nahradit jinými potravinami. V jídelníčku by neměly chybět obiloviny, především celozrnné. Dále luštěniny (fazole, fazole mungo, čočka). Luštěniny obsahují množství rostlinných bílkovin, vitamínů a minerálních látek. U malých dětí jsou však hůře stravitelné, proto se u menších dětí doporučuje začít nejprve s loupanou čočkou a hráškem. Oblíbená je nenadýmavá červená čočka. Teprve poté zkuste klasickou čočku a fazole. Vhodné jsou též naklíčené luštěniny. Doporučuje se učit děti jíst luštěniny od útlého věku, protože starší dítě mnohdy nerado ochutnává nové věci. Kvalitním zdrojem bílkovin jsou mléčné a zakysané výrobky, rostlinné oleje, vejce, ořechy a semena. Můžete zkusit dítěti nabídnout i náhražky, jako sojové maso nebo tofu.

Jak naučit děti jíst zdravě? Jděte příkladem a buďte vynalézavá!

Ovoce a zelenina

Co nejčastěji dětem podávejte rybíz, papriku, květák, kedlubnu, fenykl, zelí či kiwi, neboť obsahují hodně železa. Pro dobré vstřebání železa je nutný i dostatečný přísun vitamínu C. Vitamín B12 je důležitý pro správnou krvetvorbu a funkci nervového systému a vyskytuje se kromě masa také v mléčných výrobcích, vejcích, rýži, sójových nápojích či kvasnicích. Železo a B12 je možné dětem podávat ve formě sirupu (např. Floradix).

Rybí maso

Pro správný vývoj mozku a centrální nervové soustavy u dětí jsou potřeba omega 3 mastné kyseliny. Ty se nacházejí v rybách (mořských i sladkovodních), ve vlašských ořeších, lněných semínkách, lněném oleji, sojových bobech, sojovém a řepkovém oleji a také v pšeničných klíčcích. Jestli dítě odmítá jíst ryby, zkuste mu podávat rybí tuk, který je možné dnes sehnat již např. s ovocnou příchutí, aby dětem chutnal.

4/5 - (12 votes)

4/5 - (12 votes)

Nejvíce vás zajímá:

Početí miminka:

Děti:

Zdraví:

Vaření pro děti:5 Komentáře Dítě nejí maso. Jak ho přimět maso jíst a čím se dá nahradit?

 1. Prosím Vás. Keď nechce maso tak nech ho neje. Nič sa mu nestane, tak ako miliardám ľudí na zemi!
  Kto sa obáva o zdravotný stav v dosledku nedostatku bielkovín z masa, mal by si naozaj doplniť informácie.
  V kvalitnej zelenine a ovocí, je všetko čo človek k životu potrebuje a je to tisícky krát dokázané. Ostatné, potrebné látky si zdravé telo vytvorí samo.

  • Také s Vámi souhlasím, já nejím maso celý život kvůli tomu, že mě ve školní družině do něj nutili. Úplně se mi tím zprotivilo. Maso mi fakt nechutná, ale mým dětem ho nabízím, respektive babičky jim ho nosí a také ve školce mají maso k obědu. Jsem přesvědčená, že jim to tak stačí. Kupujeme Floradix kvůli železu a děti mají rády fazole a mléčné výrobky (kvůli bílkovinám). Já normálně funguji celý život i bez masa. Ale nikomu to nevnucuji, to je každého věc. Chtěla jsem napsat objektivní článek, pro rodiče, kteří chtějí, aby děti maso jedly, ale i to, jak maso nahradit, pokud ho děti odmítají. Záleží opravdu na každém rodiči, nakolik je pro něj důležité, aby maso děti jedly. Hezký den, Zuzana Horáčková

 2. Jo, jo, bez masa to dětem stačí, ale kupujete Floradix kvůli železu. Vidíte to??? Vždyť si, Zuzko, sama sobě v jednom jediném komentáři protiřečíte! Kdyby děti jedly maso, nemusela byste kupovat průmyslově zpracované železo, nemyslíte?
  A milý(á) Vegoš by se mohl(a) vrátit na základní školu a zopakovat si esenciální mastné kyseliny. Ty si naše tělo fakt nevyrobí samo. A potřebuje je. Některé z pro nás nejpotřebnějších kyselin jsou dokonce pouze ve vepřovém sádle, protože prase je nám geneticky prostě nejpodobnější.
  A jen proto, že vegetariánská strava stačí, si lidé, co jdou na náročnějčí trek, s sebou na přechod hor brávají sušené maso – přestože jsou po zbytek roku vegetariáni. Bez masa by to totiž neušli. Ani s tunou fazolí.
  Takže když žijete ve městě a jen si občas trochu zasportujete, vegetariánská strava stačí. Ve městě je život snadný a za peníze je tu vše k dostání bez námahy. Když ale bydlíte jinde a potřebujete si vše fyzicky vydobýt, tedy podávat pravidelné fyzické výkony, bez masa to prostě nedáte.

  • Zdůrazňuji, že já nejedla maso v dětství ne kvůli zvířatům, ale kvůli tomu, že mi nechutnala ta hmota – nemohla jsem to rozžvýkat. Docela jsem si někdy pochutnala na karbanátcích, kde bylo maso rozemleté a ‚naředěné‘ zeleninou. Ale jen ty opečenê kraje. Kromě nerozežvýkatelné hmoty se mi maso znechutilo především díky všeobecnému vnucování – školní jídelna, babičky, rodiče… Myslím, že děti by maso jíst měly, a proto jsem napsala článek, jak jim ho zpříjemnit. Ale pokud ho prostě odmítají, nemá smysl je nutit za každou cenu. Já maso kvůli tomu nesnášela. Jen je potřeba ho nahradit kvůli železu a bílkovinám. V dospělosti ať se každý rozhodne, jak chce.

 3. My to děckám mixujeme v polévkovaru. Jednou jsem tam dal na ohřátí do svíčkové dva stejky a ono je rozmašírovalo na kaši 🙂 Po mase v omáčce ani památky.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*