Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Dětské zubní pasty. Na které si dát raději pozor?

Redakce

Redakce

28. 11. 2018

Každý rodič si přeje pro své dítě to nejlepší. V dobré víře dětem pravidelně čistíte zoubky, ale jste si jistí, že používáte správnou dětskou pastu? V čem se dětské zubní pasty liší? Od kdy je potřeba pastu používat? Na které látky si máte dát obzvlášť dobrý pozor? V dětských zubních pastách jsou totiž přísady, kterým je lepší se vyhnout!

Zubní pasta pro děti

Dětská zubní pasta poskytuje šetrnou ochranu prvních mléčných i stálých zoubků a zabraňuje vzniku zubního kazu.  Zároveň napomáhá odstraňovat zubní plak a předcházet vzniku zubního kamene i zánětu dásní. Výběru věnujte pozornost zejména u dětí do 3 let, které ji při čištění zoubků často polykají. Jakou zubní pastu pro děti vybrat?

Čím se liší zubní pasty pro děti a dospělé?

Dětské zubní pasty obsahují snížené množství aktivního fluoru. Jedná se o důležitý prvek, který významně omezuje výskyt kazů (až o 30 %) a posiluje zubní sklovinu. Na druhou stranu však jeho nadbytečný obsah může vést k nevratnému poškození skloviny. Podle některých zdrojů je navíc fluorid považován za neurotoxickou látku, zatímco jeho vliv na zdraví zubů je značně diskutabilní. Názorů, se kterými je možné se ohledně škodlivosti či užitečnosti fluoridu v zubních pastách setkat, je nespočet. Nicméně, vzhledem k tomu, že některé děti mají tendenci zubní pastu polykat, je v dětských pastách množství fluoru sníženo, aby nedošlo k předávkování. Proto je důležité nepřesáhnout denní dávku fluoru a vybírat zubní pastu s ohledem na věk dítěte.

Jaké je doporučené množství fluoridů?

Pro děti do 3 let: pasty zcela bez fluoridů či do 400 ppmF

Pro děti ve věku do 4 do 6 let: 500-750 ppmF

Pro děti nad 7 let: nad 1 000 ppmF

Nicméně, někteří odborníci doporučují používat pasty zcela bez fluoridů i u starších dětí či dokonce v dospělosti.

Příchutě zubní pasty

Pasty pro děti se od past pro dospělé liší kromě obsahu fluoridu také chutí. U dětských past můžete vybírat podle různých druhů ovocných a nepálivých příchutí, které dětem zpříjemňují každodenní čištění zubů a pomáhají navozovat správné hygienické návyky. Zároveň by ale dětem neměla pasta chutnat příliš, aby pastu schválně nepolykaly. Navíc právě sladidla v pastách představují potencionální zdravotní problém. Na která sladidla byste si v dětských pastách měli dát pozor, se dozvíte níže.

Jak čistit dětské zoubky?

S dětskou zubní pastou je vhodné začít v době, kdy se dítě naučí správně vyplivovat. Dětský chrup je nutné čistit alespoň 2× denně po dobu 2-3 minut, avšak odborníci doporučují zoubky čistit vždy po každém jídle. Dětem do 3 let stačí čistit zuby bez pasty, příp. zubní pastou pouze potřít štětiny kartáčku. Starší děti mohou pasty používat více, nikdy však ne větší množství než malý hrášek. Dětem by měl při čištění zubů asistovat dospělý, případně jim chrup následně dočišťovat, dokud není dítě schopné samostatného a důkladného čištění. Čím dál tím oblíbenější jsou i u malých dětí elektrické kartáčky na zuby, které udělají neporovnatelně větší počet pohybů než dokáže dítě či dospělý. Zkracuje to pak dobu čištění zubů. Každopádně podle zubařů je potřeba rodičům zdůraznit, že kartáček je vždy důležitější než pasta. Pastu byste měli dítěti na kartáček dávat vy alespoň tak dlouho, dokud nemáte jistotu, že si ji samo nedá příliš, tedy okolo první třídy.

Jak naučit dítě čistit zuby

Dětské zubní pasty – věkové kategorie

Dětské zubní pasty se většinou rozdělují na dvě skupiny. Pro ty nejmenší jsou určeny pasty pro mléčné zuby (většinou 0 – 6 let, označení Kids). Obsahují minimum či žádný fluor a výrobci víceméně počítají s tím, že děti jí hodně spolykají během čištění zubů. Pro děti, kterým již začal růst stálý chrup (což se může u jednotlivých dětí velice lišit) jsou určeny pasty pro věkovou kategorii většinou od 6 let (označení Junior apod.). Ty již obsahují fluor ve větší koncentraci než pasty pro mléčné zuby.

Polykání pasty

Ať děláme co děláme, je skutečně složité přimět dvouleté dítě, aby si vypláchlo pusinku od pasty a vše vyplivlo. To je vskutku nereálné a výrobci s tím naštěstí počítají, alespoň co se týče obsahu fluoridů. Ne všichni výrobci se ovšem vyhýbají použití nebezpečných látek. Platí, že čím mladší dítě, tím je důležitější dbát na kvalitní složení pasty, právě s ohledem na to, že dítě pastu polyká. Do jeho těla se tak dostávají obsažené emulgátory, pěnidla, sladidla či fluoridy v mnohem větším množství, než je záhodno.

Co když dítě zubní pastu polyká?

Výzkumy ukazují, že děti do šesti let většinu zubní pasty snědí, takže skončí v jejich žaludku a neovlivňuje organismus jen přes dásně, jako je tomu obvykle u dospělých, ale mnohem víc se vstřebává do těla. Jak je to s polykáním zubní pasty u dětí a na které látky se v zubních pastách pro nejmenší děti zaměřit? Od kdy se mají dětské pasty vůbec používat?

Růst zubů u dětí a teplota. Jak přežít první zoubky?

Od kdy používat dětské pasty?

Platí, že je-li v ústech zub, je třeba ho čistit, ale pastu můžete s klidným svědomím začít používat až mezi druhým a třetím rokem. A vždy nejprve bez fluoru. Vůbec nejlepší pro úplně malé děti je, když si čistí zuby jen namočeným kartáčkem, bez pasty. Nejde totiž ještě o to, aby zuby odolaly paradontoze, ale spíš o návyk naučit se, že se denně čistí zuby. A k tomu pastu nepotřebujete. Nicméně pokud už pastu dáváte, opravdu o ni jen malinko otřete kartáček. Uvidíte, že i minimální množství pasty začne samo pěnit.

Testy zubních past

Ačkoli dle nezávislých testů naprostá většina dostupných zubních past určených pro děti neobsahuje zakázané látky, obsahují v různé míře látky, které nelze považovat za zdraví prospěšné (ba naopak), zejména pro děti. Ať již kupujete dětské zubní pasty v lékárně či v drogerii, většina prodávaných zubních past ve větší či menší míře obsahuje látky, které jsou v podezření, že škodí zdraví. Kromě výjimek, mezi které patří např. Weleda pro děti.

V čem jsou nejrozšířenější pasty špatné?

Mezi nejčastěji používané dětské pasty patří Elmex, Odol – Perlička, Lacalut pro děti, Odol 3 Dent pr děti, Aquafresh Kids, Sensodyne Pro Namel Junior, Signal Kids, Vademecum Junior. Ačkoli se většina past chlubí, že jsou extra pro děti, některé dokonce už od prvních mléčných zoubků nebo od věku 0 let, není tomu tedy tak. Jen dvě pasty (Signal a Lacalut) informují na obale, že jsou až pro děti od dvou do šesti let, respektive od čtyř do osmi let. Je jasné, že bez konzervantů a pěnidel se zubní pasty neobejdou. Bez fluoridů by se ovšem obejít mohly, protože, jak již bylo řečeno, fluor není látka, která by byla vhodná pro malé děti, obzvlášť pro ty nejmenší, co pastu snědí.

Holčička téměř zemřela po aplikaci zubního gelu proti bolesti zubů

Pozor hlavně na fluor!

Když si vybíráte pastu, a chcete, aby byla skutečně bezpečná, zkuste spíš ty bez fluoridů, a pozor – ty se mohou skrývat i pod názvem olaflur. Jen jediná z uvedených zubních past přiznává, že obsahuje fluorid sodný a je tudíž dobré, aby si děti čistily zuby pod dohledem dospělého, a minimalizovalo se tak riziko polykání pasty. Jestliže fluor dítě přijímá ještě z jiných zdrojů, konzultujte použití pasty se s lékařem, jak píší na obale pasty Sensodyne. Dejte si hlavně pozor, pokud používáte např. fluoridovanou kuchyňskou sůl.

Nejlepší je obejít se bez pasty

Je fakt, že dětské zubní pasty obsahují jen velmi malé množství fluoru, ale pokud dítě opravdu polyká většinové množství, není dobré pastu na kartáček dávat. Případně jen opravdu lehounce potřít. Pasta není pro vyčištění zubů zásadní. I bez ní se dají zuby dobře vyčistit. Na druhou stranu – pokud pastu s fluoridem nepoužíváte a vaše dítě trápí jeden kaz za druhým, možná je na čase pořídit pastu s fluoridem a vyzkoušet, zda se situace nezlepší. Během návštěvy zubaře a odstranění kazu vaše dítě bohužel také přijde do kontaktu s mnohými škodlivými látkami (rtuť v plombách, kyseliny na narušení povrchu skloviny, aby plomba lépe držela atd.). Máte možnost čistit zuby buď bez pasty, nebo s pastou, ale přitom hlídat, aby jí dítě příliš nesnědlo. A také sledovat, co která pasta obsahuje.

Čemu se raději vyhnout?

Titanium Dioxide – oxid titaničitý (E 171), slouží jako barvivo, ale jde o přísadu nevhodnou pro děti, protože je podezříván, že je karcinogenní. Z námi nakoupených past jej obsahovaly čtyři.

Cocamidopropyl betaine – pěnidlo, v některých pramenech je uváděno jako rizikové pro zdraví.

Olaflur – látka z rodiny fluoridů, má chránit před paradontózou. Fluoridy jsou při špatném dávkování toxické. Při dlouhodobém předávkování se ukládají v kostech a zhoršuje se tak jejich kvalita. Předávkování v prvních letech života, než se vyvine trvalý chrup, může vést k zubní fluoróze, tvorbě barevných skvrn na zubech a zeslabení zubní skloviny.

Methylparaben – konzervant, může být příčinou alergií stejně jako další parabeny.

Glycerin (glycerol, E 422) – zvlhčovadlo. Je slabě jedovatý. V menších dávkách způsobuje bolesti hlavy, žaludeční potíže a zvracení. Ve větších dávkách může způsobit poškození jater.

Xylitol – sladidlo, E 967. Má mírně projímavý účinek.

Sacharin – sladidlo, E 954, u něhož testy na myších prokázaly, že může způsobovat rakovinu močového měchýře, dělohy, vaječníků, kůže, krvinek a dalších orgánů. Proto jej americká potravinová agentura FDA 1977 zakázala, ale nakonec jej v roce 2000 odstranila ze seznamu karci­nogenních látek. V podezření je však nadále. V Česku se smí používat.

Dále je dobré vyhnout se látkám, které mají v názvu PEG nebo PPG plus číslo nebo další chemický název sloučeniny. Při jejich výrobě se používá karcinogenní ethylenoxid a zůstává v nich zbytkové množství této látky.

Trpí vaše děti dýchacími obtížemi nebo alergiemi? Možná je na vině formaldehyd

Které dětské zubní pasty používat?

Mezi nejméně závadné pasty lze zařadit např. Lavera Zubní pasta s echinaceou, Basis Sensitiv 75 ml, SPLAT přírodní zubní pasta 0-3let,
Alverde dětský zubní gel, Weleda Baby zubní gel nebo pasty Jack´n´Jill. Jakou dětskou zubní pastu používáte vy a jak jste spokojená?

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Dětské zubní pasty. Na které si dát raději pozor?