Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Holčička téměř zemřela po aplikaci zubního gelu proti bolesti zubů

Redakce

Redakce

18. 4. 2018

Možná už sama víte, že i zdánlivě nevinné věci můžou spustit neočekávanou reakci u vašeho děťátka. Jednou z hrozných chvil si prošla také Američanka Danielle Kapetanovic, která chtěla své dceři pomoci od bolesti zubů. Holčička téměř zemřela.

Holčička téměř zemřela po aplikaci zubního gelu proti bolesti zubů

Patnáctiměsíční Chloe se začaly prořezávat zoubky. Aby dcerce ulevila, rozhodla se Danielle dát na radu své kamarádky a zakoupila zubní gel Orajel, který je speciálně určen na tišení bolesti při růstu zubů. Danielle ho Chloe aplikovala těsně před spaním na dásně, malou dávku o velikosti hrášku.

Jenže o několik sekund později Chloe prudce zčervenala, začala křičet a kopat a v mžiku zmodrala. Za dalších pár sekund děvčátko přestalo dýchat a reagovat a proměnilo se v hadrovou panenku. Danielle jí zkoušela probrat mačkáním, plácáním po zádech, ale nic se nedělo.

V hrůze začala své dceři dávat dýchání z úst do úst, zatímco její manžel volal záchranku.

Šťastný konec

„Křičela jsem. Je to ta nejděsivější věc, která se mi kdy stala,“ popsala Danielle. „Snažila jsem se udělat cokoliv, aby se probrala. Bylo to jako kdyby zemřela. Zvedla jsem jí a ona se jen bezvládně houpala. Bylo to naprosto příšerné.“

Naštěstí Chloe za půlminuty nabyla vědomí a jejím rodičům tak spadl kámen ze srdce. Následná lékařská prohlídka ukázala, že je naprosto v pořádku. Co bylo příčinou záchvatu se neví s jistotou. Indicie ale ukazují na Orajel.

Vyhýbejte se benzokainu

Hlavní účinnou složkou Orajelu je totiž lokální anestetikum benzokain. To není doporučeno podávat dětem pod 2 roky, protože může vzácně způsobit stav zvaný methemoglobinémie. V takovém případě dítě zbledne až zmodrá, nemůže dýchat, je unavené, dezorientované a zvýší se mu srdeční frekvence. V těžkých případech může dojít i k smrti.

Čím je přesně způsobená methemoglobinémie? V naší krvi máme krevní barvivo hemoglobin, které je schopné vázat kyslík a dodávat ho tkáním. Hemoglobin má ve své struktuře dvojmocné železo. Některé látky toto železo napadají a mění ho na trojmocné, díky čemuž hemoglobin ztrácí schopnost přenášení kyslíku a tkáně se „dusí“.

Zvlášť život ohrožující je tento stav u kojenců. My v našem těle máme systémy, které železo postupně přeměňují zpět na dvojmocnou formu a udržují funkci hemoglobinu, ale kojenci tuto ochranu postrádají.

Orajel sice na sobě má štítek s upozorněním, že by se dětem pod dva roky měl podávat jen po konzultaci s dětským lékařem, ale způsob prodeje může být matoucí. Na obalu je miminko, navíc je určen pro prořezávání zoubků, takže snadno může dojít k dezinformaci rodiče. A co víc, v USA se prodává přímo v sekci pro miminka.

Lepší značení a osvěta

„Bohužel jsem nevěděla o tom, že mnoho rodičů si prošlo tím samým, co já, když použili na své miminka Orajel. Našla jsem příspěvky na internetu od roku 2008 od rodičů, s tou naprosto samou zkušeností – jejich děťátko v pár sekundách přestalo reagovat, ochablo, zmodralo a zase se znovu probralo po zhruba 15 sekundách – bylo to jako kdyby někdo popisoval můj zážitek.“

Danielle o svém hrůzném zážitku napsala příspěvek na Facebooku, který se lavinově šíří dál mezi rodiči. Což je dobře – jak Danielle uvádí, nebojuje proti samotnému přípravku, ale za to, aby byly tyto nebezpečné produkty řádně označené.

„Tento produkt není pořádně označený a je inzerovaný skupině, pro kterou vůbec není určený,“ říká Danielle. „Je jednoduché se splést. Nechci, aby jakýkoliv jiný rodič nebo miminko museli projít tím, čím jsem si prošla já s Chloe.“ uzavírá.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Holčička téměř zemřela po aplikaci zubního gelu proti bolesti zubů