Délka mateřské dovolené v Evropě. Jak si stojí české maminky vedle Německa a Švédska?
Šárka Jirchářová
4. 6. 2019
České maminky zůstávají na mateřské 28 – 37 týdnů. S délkou mateřské dovolené se přitom naše země drží dlouhodobě na špici. Jak jsou na tom ostatní státy Evropy?
Mateřská dovolená v ČR
Maminky mají nárok na placené volno po dobu 28 týdnů u jednoho miminka. Pokud se jim narodí vícerčata, mohou být na mateřské až 37 týdnů. Nastoupit na mateřskou je možné 6 – 8 týdnů před termínem porodu. Peněžitá pomoc v mateřství náleží těm ženám, které si platí nemocenské pojištění po dobu alespoň 270 kalendářních dnů. Její výše se vypočítává jako 70 % z denního vyměřovacího základu. Podle historie mateřské dovolené mohou české ženy čerpat příspěvek až od roku 1950. Tehdy mateřská dovolená dosahovala jen 18 týdnů. Kvůli obavám z nízké porodnosti se však v průběhu dalších let mateřská postupně prodlužovala až do nynější podoby.
Rodičovská dovolená u nás
Po mateřské dovolené čeká maminky jednoho dítěte rodičovský příspěvek ve výši 220 000 Kč. Maminkám dvojčat a vícerčat náleží až 330 000 Kč. Částku je možné vyčerpat v průběhu 6 měsíců až 4 let. Na samotné mamince nebo tatínkovi dítěte záleží délka čerpání příspěvku, ze které se pak vypočítává i měsíční výše příspěvku.
Co když nemáte na mateřskou nárok?
Jestliže nedosáhnete na mateřskou dovolenou, můžete čerpat rodičovský příspěvek už od narození dítěte. V tomto případě se ale mění délka a rodičovská dovolená trvá pouze 3 roky, během kterých příspěvek čerpáte. Žádost o příspěvek je potřeba vyřídit na úřadu práce.
Mateřská dovolená u našich sousedů
Na Slovensku a v Polsku mohou zůstat maminky s dětmi obdobně dlouho jako my. Oproti tomu Rakousko a Německo maminkám zkracuje čas strávený s dětmi zhruba na polovinu.
Slovensko
Na Slovensku začíná mateřská 6 týdnů před porodem a končí 28 týdnů po porodu. Matky samoživitelky mohou zažádat o prodloužení mateřské až na 37 týdnů a maminky vícerčat až na 43 týdnů. Výše mateřské se vypočítá jako 75 % z vyměřovacího základu. Rodičovský příspěvek mohou slovenské maminky pobírat až do 3 let věku dítěte. Částky jsou na rozdíl od ČR jednotné. V roce 2019 maminky, které porodí 1 dítě, dostanou měsíčně 220,70 EUR, maminky dvojčat 275,88 EUR a u vícerčat je to 321,05 EUR.
Německo
Mateřská v Německu 2019 začíná 6 týdnů před termínem porodu a končí už 8. týden po porodu. Výše mateřské závisí na 13 posledních platech. Od státu maminky dostávají nejvýše 13 EUR, zbytek doplácí zaměstnavatel.
Rakousko
V Rakousku se mohou maminky těšit na mateřskou 8 týdnů před porodem a o příspěvek přichází 8. týden po porodu. Náleží jim 100 % vyměřovacího základu, který se odvíjí od průměrné čisté měsíční mzdy za poslední 3 měsíce.
Polsko
Polsko má pro maminky zajištěnou mateřskou dovolenou o délce 20 – 37 týdnů podle počtu narozených dětí. Dosáhnou přitom na 100 % vyměřovacího základu.
Jak zapojit tatínka na mateřské? Dodržujte pravidlo 10 minut!
Mateřská v Anglii, Finsku a Švédsku
Ve Švédsku mohou maminky čerpat mateřskou až do 8 let věku dítě. Na délce mateřské dovolené pak ale závisí i výše příspěvku. V průběhu 56 týdnů mají ženy nárok na 80 % z vyměřovacího základu. Ve Finsku jsou ženy na mateřské 105 dnů a po dobu 56 dnů získávají 90 % z vyměřovacího základu. Zbylé dny pak 70 %. Velká Británie má pro maminky 280 dnů placeného volna. Po dobu prvních 6 týdnů přitom maminky dostanou 90 % z vyměřovacího základu.