Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Co znamená žlutá rýma u dětí a jak ji odlišit od jiné rýmy

Ačkoliv může být usoplený nos pěkná otrava, jedná se o důležitý obranný mechanismus. Rýma může mít různé barvy, od čiré přes zelenou až po tmavě hnědou a červenou. V tomto článku se podrobněji podíváme na žlutou rýmu a na to, co může signalizovat.

Kdy je hlen normální?

Tvorba hlenu je zcela přirozená a lidské tělo běžně vyprodukuje přes litr čistého hlenu, který se za běžných okolností rozloží v těle. Je to takové standardní zvlhčování a pročišťování nosu a dutin. Z těla hlen vytéká zejména tehdy, kdy tělo ohrožuje nějaká infekce, alergen, či cizorodý prvek – ale u zvlášť malých dětí může vytékat jen tak. Jeho barva pak může částečně napovědět, o jaký problém se jedná.

Pokud z nosu teče žlutý sopel, znamená to, že dítě už mohlo být nakaženo a nějakou dobu již bojuje s infekcí. Žlutá barva je totiž zpravidla způsobena bílými krvinkami, které již splnily svou misi a tělo se jich už jen potřebuje zbavit. Na jednu stranu je tak žlutá rýma dobrým znamením, že vše funguje, jak má a dítě se z toho většinou snadno dostane. Není na to žádná léčba a nezbývá než čekat a mírnit příznaky.

Zápal plic u dětí. Na co si dát pozor?

Žlutá rýma u kojenců a novorozeňat

Čirý sopel je u nejmenších dětí naprosto běžnou záležitostí. První měsíce života děti dýchají především nosem (i kvůli kojení), a nosní dutina se tak přirozeně brání před vyschnutím a před vstupem cizorodých látek do těla. Pokud se však sopel zbarví dožluta, už to něco značí – pravděpodobně půjde o mírné nachlazení nebo lehkou dehydrataci. Většinou stačí odstraňovat nadbytek hlenu kapesníkem či sterilizovanou odsávačkou hlenu a pohlídat dostatečný příjem tekutin. Návštěva pediatra u kojenců je vhodná tehdy, pokud se začne objevovat zelený či hnědý hlen, když hlen komplikuje dýchání, nebo když se objeví další symptomy nějaké infekce, jako je horečka či zvracení.

Kdy zpozornět u starších dětí?

Zvýšenou pozornost vyžaduje až zelený či hnědý sopel, který značí zvýšenou imunitní odpověď organismu. Pokud teče zelená po dobu dvou týdnů, je už na místě návštěva pediatra. Zároveň je třeba hledět i na ostatní symptomy.

Nemocnost dětí ve školce. Co dělat, když je dítě pořád nemocné

Covid, chřipka či nachlazení?

Již jsme zmínili, že žlutá rýma může značit probíhající infekci. Infekce mohou být způsobeny bakteriemi i viry, a především v dnešní době se nabízí otázka, zda nejde o koronavirus. Rýma je zcela typická především u běžného nachlazení, které je způsobeno nějakým „obyčejným“ virem či rhinovirem.

U sezónních chřipek sice není rýma až tak častá, ale vyskytnout se může. Chřipka se pak od nachlazení odlišuje především horečkou a bolestí hlavy. A koronavirus? Původně platilo, že u nákazy koronavirem je jakákoliv rýma vzácnějším příznakem. To se ale změnilo s rozšířením varianty delta, pro kterou jsou typickými příznaky bolest hlavy, horečka i rýma.

Při výskytu rýmy je tak třeba vždy hledět na další symptomy, přičemž samotná barva hlenu není nijak zvlášť směrodatná.

Způsobuje alergie žlutou rýmu?

Alergie, ať už sezónní pylová, na prach, nebo třeba na zvíře, ve většině případů způsobuje čirý hlen. Žlutá rýma tak pravděpodobněji bude způsobena nějakou infekcí. Existují však výjimky, například tehdy, když se během alergie rozvine zánět dutin. Při podezření na alergii je třeba se dívat i po jiných příznacích, jako je svědění nosu (dítě si jej může nápadně často mnout) či podráždění očí.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Co znamená žlutá rýma u dětí a jak ji odlišit od jiné rýmy