Co dělat, když si dítě vyrazí zub? Je dobré vědět to dopředu, proto by si to měl přečíst každý rodič. Jak postupovat, když si dítě vyrazí mléčný zub? Jak správně postupovat při úrazech trvalého chrupu? Víte, že vyražený dočasný zub se nesmí vracet do zubního lůžka a u vyražených stálých zubů je to přesně naopak?
Co dělat, když si dítě vyrazí zub?
Jakýkoli pád na bradu či zuby může být pro dítě nebezpečný a je třeba mu věnovat pozornost. A to i tehdy, dojde-li jen k lehkému úrazu či se jedná o zuby dočasné. Je důležité navštívit zubaře, který posoudí každý případ individuálně. Podle závažnosti a typu poranění provede odpovídající ošetření. Pokud zrovna nejsou ordinační hodiny vašeho zubního lékaře, navštivte nejbližší dětskou zubní pohotovost. Co ale dělat, když si dítě vyrazí zub, ještě než se dostanete k zubaři?
Jak postupovat při úrazu dočasných zubů
Poranění zubů u malých dětí bývá nejčastěji způsobeno pádem na bradu. Nejčastěji si děti během úrazu poškodí přední zuby, typicky jedničky. U mléčných zubů dochází většinou k vyražení zubu celého – na rozdíl od stálého chrupu, kdy převažují zlomeniny zubů. Dočasný chrup má totiž velmi krátké kořeny. Pod ním již je připravený stálý zub. Často dochází také k posunutí zoubku, což vede k jeho viklavosti. Viklání zubu může po nějaké době samo od sebe ustat. Není třeba zub dlahovat k sousedním zubům. Pokud je dočasný zub ze svého lůžka posunutý výrazně, zubař jej většinou vytáhne.
Co dělat, když si dítě vyrazí zub – první pomoc
Většina úrazů zubů u malých dětí je doprovázena krvácením ze rtu. Zuby totiž během nárazu mohou ret protrhnout. Poraněná ústa rychle otékají a dítě i rodič zažívají stresovou situaci. Je potřeba dítě zklidnit a prohlédnout mu dutinu ústní. Velice důležité je odstranit jakékoli úlomky zubů, aby je dítě nevdechlo. Na poraněné místo přiložíme čistý, nejlépe vlhký kapesník a dítě dopravíme k zubnímu lékaři.
Domácí lékárnička rodičů malých dětí. Co všechno by měla obsahovat?
Jak postupovat při vyražení dočasných zubů
Mléčný zub v žádném případě nevracejte zpět do zubního lůžka. Hrozí zhoršené následné prořezávání stálého zubu nebo poškození zárodku stálého zubu. Pochopitelně se nepokoušíme ani navrátit do úst odlomenou částečku skloviny. Zubař na odlomeném zubu zahladí ostré hrany a překryje obnažené místo výplní, aby zub nenapadl zubní kaz.
Co dělat, když si dítě vyrazí zub – stálý chrup
Pokud je zub pouze naražený a nepozorujete známky poškození, je potřeba se zaměřit na to, zda není citlivý na skus. Pokud ano, vyhledejte zubního lékaře. V případě uštípnutého zubu je možné díky moderním materiálům a technologiím zub velmi dobře opravit. U zlomenin korunky i kořene záleží na mnoha okolnostech. Léčba se pak uzpůsobuje na míru dané zlomenině. Zub, který je zcela rozdrcený, se musí extrahovat. Někdy bohužel dochází k úplnému vyražení zubu z jeho lůžka. S tím se lékaři setkávají nejčastěji u dětí ve věku od sedmi do deseti let. Stejně jako u mléčných zubů si děti nejčastěji vyrazí horní jedničky.
První pomoc při vyražení stálých zubů
Pokuste se vyražený zub zlehka očistit a vrátit jej zpět do lůžka. Z povrchu kořene nikdy neodstraňujte zbytky tkání! Zub uchopte pouze za korunku, na kořen nesahejte, abyste do rány nezanesli infekci. Po navrácení zubu poproste dítě, aby se zakouslo do kapesníku. Zoubek tak bude provizorně fixován. Pokud je dítě v šoku a odmítá komunikovat a spolupracovat nebo se dospělí obávají vsadit zub do zubního lůžka, je důležité, aby byl zub uchován ve vlhkém prostředí! Pokud je k dispozici nádobka, můžeme do ní dát mléko nebo sliny dítěte, které jsou ideálním prostředím pro přenos. Můžete v krajní nouzi použít i vlhčený kapesník.
Dítě neumí prohrávat. Jak ho to naučit a vše o soutěživosti u dětí
Zub by se měl vrátit do 30 minut!
Zub by se měl na své místo v ústech vrátit co nejrychleji, ideálně do třiceti minut po úrazu. Vždy je nutné bezodkladně vyhledat zubního lékaře. Ten zub zrentgenuje, zafixuje k sousedním zubům a předepíše antibiotika.
Umělé zubní implantáty u dětí
U dětí, jejichž čelist ještě roste, bohužel není možné nahradit vyražený zub zubním implantátem. Pokud by lékař zavedl implantát před ukončením růstu čelistí, mohla by se tato zubní náhrada v důsledku růstu čelisti časem posunout na nevhodné místo. Mezeru po chybějícím zubu je dočasně potřeba vyřešit buď snímací náhradou nebo takzvaným adhezivním můstkem. Teprve po ukončení růstu čelistí lze problém definitivně vyřešit implantátem