Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Co dát dětem na bolest a které léky nejsou bezpečné?

Bolest a horečka u dětí může leckterého rodiče vyděsit. Často se snažíme situaci okamžitě řešit prášky, ale ne vždy je to přínosem. Které léky na našem trhu můžeme bezpečně podat našim dětem proti horečce nebo v případě náhlé bolesti? Existuje totiž spousta tablet, kterým bychom se rozhodně měli vyhnout. I děti mohou být závislé na lécích – a závislost je překvapivě a plíživě blízko, aniž bychom si to vůbec uvědomovali.

Analgetika a antipyretika pro děti

Analgetikum je lék proti bolesti, antipyretikum lék srážející horečku. Mezi u nás nejčastěji používané analgetikum a antipyretikum patří paracetamol, ale dále také ibuprofen a kyselina acetylsalicylová, které náleží do skupiny nesteroidních antiflogistik. Tyto léky mají právě na rozdíl od paracetamolu také protizánětlivý účinek. O jejich bezpečnosti pro děti by se však dalo diskutovat. Především kyselinu acetylsalicylovou – starý známý aspirin – nesmíte podávat malým dětem. Má spoustu nežádoucích účinků a způsobuje také vzácné a smrtelné onemocnění nazvané jako Reyův syndrom.

Smrtelný Reyův syndrom. Důvod, proč nikdy nedávat aspirin dětem!

Dětem se nejčastěji na horečku a bolest nabízí účinná látka paracetamol nebo ibuprofen, a to buď v tabletách, anebo u mladších dětí ve formě ochuceného sirupu. O paracetamolu víme, že je v malém množství bezpečný, ale ve větších dávkách může poškodit játra. Nikdo však přesně neví, jak vlastně paracetamol v těle působí. Zajímavostí je, že paracetamol ovlivňuje emoce. Na základě prováděných studií bylo zjištěno, že paracetamol otupuje emoce tak, že činí člověka méně vnímavějším a snižuje projevy jak pozitivních emocí jako je například radost, tak také negativních emocí, mezi něž patří třeba smutek nebo vztek.

Je ibuprofen bezpečný pro děti?

O často používaném ibuprofenu se vedly diskuze, zda je tato látka vůbec bezpečná. Jedná se o protizánětlivý lék, který snižuje horečku a odstraňuje bolest. U dospělých se to s růžovými tabletami poněkud přehání. Pro děti existují antipyretika ve formě sirupu s obsahem ibuprofenu. Ale i tento lék má své nežádoucí účinky – a není jich zrovna málo. Například způsobuje žaludeční vředy, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, podporuje selhání vnitřních orgánů jako jsou ledviny nebo játra. Může způsobit i alergii nebo astma či trávicí obtíže. Žádné užívání léků nikdy není jen tak bez obtíží, vždy je třeba rozhodnout, zda riziko vzniku nežádoucích účinků je menším rizikem pro dítě, než je samotné onemocnění.

V souvislosti s onemocněním Covid-19 se hovořilo o tom, že ibuprofen podaný na snížení horečky a proti bolesti zhoršuje průběh nemoci. Světová zdravotnická organizace WHO však zveřejnila vyjádření, v němž uživatele tohoto léku ubezpečuje, že nic takového nebylo prokázáno a ibuprofen naopak může proti příznakům virového onemocnění pomoci.

Jak srazit teplotu: Víte, které léky na horečku nesmíte dát dětem?

Kdy sáhnout po lécích na horečku u dětí?

Víme, že s léky to není potřeba přehánět. Spousta rodičů řeší, ve kterých případech lék dítěti podat, a kdy je lepší ještě počkat. Horečka u dětí může přijít náhle a být i děsivě vysoká. V prvních hodinách nebo i dnech horečky se nemusí hned objevit žádné další příznaky nemoci. Letět hned s dítětem k lékaři tedy často nic nevyřeší. Vždy je lepší alespoň nějakou dobu vyčkat, dokud se neobjeví další projevy nemoci. Horečku můžete snížit podáním antipyretika, pokud přesáhne 38,5°C – zejména u malých dětí hrozí křeče. Jako prevence se také doporučuje podávat dostatečné množství tekutin, hořčíku a soli. Vyzkoušet můžete i studené zábaly kolem zápěstí a kotníků.

Kdy dělat zábaly u dětí při horečce a kdy jimi spíše uškodíte?

Horečka je v podstatě zdravá, protože vypovídá o správné reakci imunitního systému, který se snaží spálit bakterie a viry, které organismus napadly. Proto bychom horečku neměli hned srážet – vyzkoušet můžete třeba i homeopatika nebo bylinky.

Když dítě trpí bolestí – jak mu pomoci?

Zdá se, že malé křehké tělíčko nedokáže unést žádnou bolest. Pokud trpí dítě, mnohonásobně více trpí jeho rodič, který se na to nedokáže dívat. Ať už se jedná o růst zoubků, kojenecké koliky nebo třeba úrazy či další bolesti jako příznak různých nemocí u dětí. Děti jsou ale docela odolné a v jejich organismu probíhá všechno jinak než u dospělého člověka. Určitě je pro dítě vždy lepší, když nedostane při každém píchnutí hned lék proti bolesti. U malých miminek někdy obtížně rozeznáme, co je vlastně trápí, ale všímavý a empatický rodič, který tráví každou minutu s dítětem, dobře rozpozná každý drobný detail při změně chování dítěte.

Také na bolest u dětí zabírají bylinky a homeopatika, akupresura, přírodní prostředky a babské rady – a hlavně hodně lásky a pozitivní motivace. Určitě bychom ale nikdy nic neměli zanedbat a v případě jasných projevů nemoci nebo netypického chování dítěte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Z léků proti bolesti můžete dítěti podat paracetamol, nebo ibuprofen.

Pouze u vážných stavů a závažných onemocnění dětí se na doporučení lékaře nabízejí silnější léky proti bolesti. Mezi ně patří nejčastěji morfin a jeho deriváty. Opioidy však způsobují závislosti a mělo by se po nich sahat pouze v krajním a velmi vážném případě. Ani při bolestech po operaci vašeho dítěte si na ně malý pacient nemusí zvykat. Vše se dá zvládnout. Doby, kdy se malým dětem dávalo mléko z nezralých makovic do kaše, aby lépe spaly, jsou už dávno pryč.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co dát dětem na bolest a které léky nejsou bezpečné?