Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Homeopatika pro děti, v těhotenství a při kojení. Bezpečná, šetrná a účinná!

Homeopatie je alternativní léčebná metoda, kterou leckdo zpochybňuje, ale u mnoha lidí funguje naprosto skvěle. Ten, kdo homeopatika už jednou vyzkoušel, na ně obvykle nedá dopustit. Jakými homeopatickými léky si můžeme pomoci v době těhotenství, během porodu nebo v šestinedělí? Nastávající maminky si mohou díky homeopatickým lékům bezpečně ulevit od mnoha nepříjemných příznaků i běžných onemocnění!

Jak brát homeopatika?

Homeopatické léky seženete v lékárně na doporučení homeopata a užívání je často ryze v režii homeopata. Zpravidla se užívají 3 kuličky denně nebo 1 – 3 kuličky každou hodinu při akutních potížích. Protože se jedná o léky, které působí na jemnohmotné úrovni, uvádí se, že jejich kombinace s některými silně působícími látkami není vhodná. Určitě zde patří kouření a požívání alkoholu či jiných návykových látek, ale homeopatika prý nesnášejí také mentol, tedy nejčastěji používané zubní pasty s obsahem mentolu, neboť éterické a silně aromatické oleje mohou narušovat účinek homeopatických léků. Po dobu užívání homeopatik se jich tedy raději vystříhejte.

Homeopatika: Dávkování je důležité!

Homeopatika potřebují opatrné a správné dávkování, a to i přesto, že se jedná o pomalu a zdánlivě nevýrazně působící léky. Čím více je homeopatický lék naředěný, tím vyšším číslem je označen. Vyšší ředění léků se používají v případě příznaků, které se projevují více na psychické úrovni. Čím je lék koncentrovanější a naopak méně naředěný, tím více působí na tělesné úrovni. Tyto léky zase najdeme označené nižšími čísly ředění. Určitě se vždy držte doporučeného dávkování dle závažnosti vašeho stavu a dle konkrétních symptomů, které se u vás nebo u vašeho dítěte projevují.

Homeopatika Chamomilla vulgaris 15 CH: na zoubky nebo horečku u dětí!

Homeopatikum Chamomilla vulgaris 15 CH si můžeme uvést jako příklad dávkování a ředění homeopatických léků. Tento lék se připravuje z obyčejného heřmánku, který se často používá na horečku, křeče bříška nebo bolesti při prořezávání zoubků u dětí. Pokud si koupíme v lékárně lék Chamomilla vulgaris 5 CH, znamená to, že jde o nízké ředění a lék se může použít na konkrétní bolesti zoubků či bříška u dítěte, které má tyto potíže. Dávkování lze zvolit i častější. Zkratka CH znamená centezimální Hahnemannovo ředění, protože Samuel Hahnemann ( 1755 – 1844) byl zakladatel homeopatie. V případě nižšího ředění tedy bude lék působit poměrně rychle, krátkodobě a účinně na akutní fyzické příznaky jakými jsou například bolesti bříška a koliky u dětí nebo bolest u prořezávání zoubků.

Pokud je však vaše dítě citlivější povahy a dlouhodobě u něj pozorujete psychické rozladění, agresivitu, vztek, podrážděnost a další psychické symptomy, které spadají do obrazu homeopatického léku Chamomilla, pak můžete sáhnout po vyšším ředění homeopatika Chamomilla vulgaris 15 CH nebo také Chamomilla vulgaris 30 CH. Tento lék je sice více naředěný, ale je silnější, protože působí na více jemnohmotné úrovni a jeho použití má hlubší a dlouhodobější efekt. Léky o velmi vysoké potenci, například 200 CH patří rozhodně pouze do režie homeopata, který dokáže správně rozhodnout o jejich použití.

Homeopatika v těhotenství: Nebojte se šetrné a účinné pomoci!

Pokud čekáte děťátko, můžete si homeopatií pomoci od nepříjemných doprovodných příznaků a běžných potíží, které se v průběhu těhotenství objevují. Protože těhotné ženy nemohou často ani v případě obvyklých onemocnění užívat téměř žádné běžně dostupné léky, aby zbytečně neohrozily miminko, často sahají právě po homeopatii.

Homeopatie v těhotenství vám může ulevit nejen od žaludečních nevolností v prvním trimestru, od bolestí zad, zácpy, únavy a nespavosti, ale i celé škály psychických potíží, mezi něž patří i úzkosti a strach z porodu. Existují homeopatika na uklidnění nervů, homeopatika pro snadný porod a po porodu zase můžete homeopatika dávat svým dětem. Pokud žena v průběhu těhotenství onemocní a má například teplotu nebo kašel, i v těchto případech jí mohou homeopatika prokázat dobrou službu.

Je však potřeba umět zvolit správný lék na základě konkrétních symptomů a klinického obrazu léku. Nezáleží vždy pouze na tom, jaké konkrétní příznaky se u daného člověka objevují, ale především na jeho psychickém rozpoložení a typu osobnosti. Tomuto způsobu léčby se věnuje takzvaná konstituční homeopatie, která přináší nejlepší výsledky. Pokud například nastávající maminka patří k typu Pulsatilla (jedná se o homeopatický lék připravený z rostliny zvané koniklec), tento lék jí pomůže na spoustu jejich konkrétních fyzických i psychických potíží i v rámci samotné přípravy na porod.

Homeopatika před porodem: Každá žena potřebuje něco jiného

Neexistují univerzální homeopatika pro snadný porod. Každá žena by dle rad svého homeopata měla před porodem užívat taková homeopatika, která budou pro ni zvolená na míru, například také homeopatika na uklidnění nervů. Vždy je lepší začít homeopatika užívat už delší dobu před plánovaným termínem, a spíše zvolit léky s vyšším ředěním na harmonizaci psychiky a k vyřešení psychických obtíží, které konkrétní ženu trápí. Nemusí jít pouze o strach z porodu, ale třeba také o nevyřešený vztah se svou matkou, s otcem dítěte, strach ze selhání, pocit nejistoty kvůli nedostatečnému sociálnímu zázemí a podobně.

Některé ženy mívají samozřejmě i potíže na fyzické úrovni, například je miminko v obrácené poloze, žena má chronické zdravotní problémy nebo jí hrozí porod císařským řezem. I zde může homeopatie ve spolupráci s klasickou medicínou pomoci. Ženy nejčastěji usilují o snadný, rychlý a bezbolestný porod a o to, aby se vyhnuly nástřihu hráze. Homeopatika porod bez bolesti nezaručí, ale rozhodně mohou k němu přispět. Vždy je důležité, aby se žena cítila v bezpečí, byla v psychické pohodě a důvěřovala sama sobě i těm, kteří se jí snaží pomoci.

Homeopatika při očkování mohou pomoci snížit nežádoucí účinky. Která zvolit před a která po?

Homeopatika na podporu kojení i na zastavení laktace

Po porodu ženy nejčastěji užívají homeopatika na kojení, protože homeopatika kojení dokáží výrazným způsobem podpořit. Kromě toho je ale samozřejmě potřeba dát své tělo po porodu do pořádku. Proto se doporučují mnohá homeopatika po porodu, která pomáhají se zavinováním dělohy, například Arnica montana 5 CH, a dále s hojením jizev, a to nejen po nástřihu hráze, ale také po císařském řezu. Velice se osvědčuje homeopatikum s názvem Staphysagria, které se vyrábí z trávy nazvané ostrožka stračka. Tento lék v nízkém ředění použijte na hojení jizev po chirurgickém řezu, ve vysokém ředění pak pro případy, kdy nejste srovnané s epiziotomií či císařským řezem a cítíte vztek a křivdu na lékaře i sama na sebe.

Aby se vám spustilo mléko, musíte být především psychicky v pohodě. Zabírají tedy konstituční homeopatika na uklidnění nervů, ale také konkrétní homeopatické léky na podporu laktace. Patří mezi ně mléko feny – Lac caninum nebo homeopatický lék Ricinus communis, který se vyrábí z jedovatého skočce, dále se osvědčuje i konstituční lék Calcarea carbonica, což je vápenec z ústřic, ale například také homeopatikum z kopřivy Urtica urens. Na spuštění mléka se podává obvykle homeopatikum Ricinus communis 5CH, dávkování je dobré korigovat dle porady s laktační poradkyní či homeopatem.

Homeopatika mohou pomoci také se zánětem prsu – mastitidou, rozpraskanými bradavkami po kojení a mnohými dalšími potížemi, které doprovázejí každé šestinedělí – snad nejnáročnější období v životě ženy. Pomocí homeopatických léků se dají řešit i počáteční výkyvy nálad a ukočírovat riziko vzniku poporodní deprese nebo dokonce až laktační psychózy, která pak už vyžaduje odbornou psychiatrickou péči a užívání psychofarmak, což bohužel vede k zastavení laktace. Pokud je potřeba z různých důvodů zastavit laktaci nebo po pár letech kojení už chcete dítě odstavit, i zde mohou pomoci homeopatika na zastavení laktace.

Homeopatika pro děti: Homeopatika na zoubky a homeopatika při očkování

Jakmile jednou začnete používat homeopatické léky a prokáží vám dobrou službu, už se bez nich neobejdete. Po náročném období těhotenství, porodu a šestinedělí je můžete využít nejen pro řešení vlastních obtíží, ale také homeopatika nabídnout dětem. Homeopatika pro kojence nikoho nepohorší. Tyto šetrné a bezpečné léky lze podávat i kojencům, ale pomohou i tehdy, pokud je bude užívat jejich matka. V případě potřeby se poraďte s homeopatem o volbě vhodných konstitučních homeopatik na zklidnění pro děti a k řešení běžných dětských potíží a dětských nemocí.

Maminky často používají homeopatika na bolesti bříška a kojenecké koliky, homeopatika na zoubky nebo homeopatika při očkování a na zmírnění nežádoucích účinků po očkování. Dítěti lze podat rozpuštěnou granulku homeopatického léku na lžičce společně s trochou mateřského mléka, převařené kojenecké vody nebo třeba slabého heřmánkového čaje. Určitě lze využít i homeopatické léky na virózy, nachlazení, kašel a horečku u dětí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Homeopatika pro děti, v těhotenství a při kojení. Bezpečná, šetrná a účinná!