Čištění uší je důležité už od kojeneckého věku. Nedostatečná péče může mít totiž za následek neprůchodnost zvukovodu nebo množení bakterií a virů. Místo důkladného šťourání vatovou tyčinkou hluboko uvnitř ucha dbejte spíše na šetrnou údržbu.
Šetrnost nade vše
Hloubkovým čištěním uší můžete vnitřek ucha poranit a přispět tak k průniku infekce. Uši novorozence i staršího dítěte jsou velmi citlivým orgánem, který můžete špatným zacházením nenávratně poškodit. Děti, kterým rodiče čistí ouška nešetrným způsobem, jsou navíc mnohem náchylnější k zánětu středního ucha a dalším onemocněním.
O bolesti ucha u dětí s dětskou ORL lékařkou Annou Zelinkovou
Jak a kdy začít čistit uši miminku?
S čištěním můžete začít už od narození miminka. Důležité však je si uvědomit, že uši mají samočistící schopnost a maz i všechny další nečistoty vyplavují ven ze zvukovodu zcela samy. Na nás je pouze tyto nečistoty zvnějšku ucha odstranit. Maz v uchu u dětí můžete odstranit zcela jednoduše navlhčeným kapesníkem, ubrouskem nebo buničinovým čtverečkem, a to jen 1x týdně. Čím častěji budete miminku uši čistit, tím méně bude vnitřní prostředí ucha mastné a tím více se bude snažit jeho organismus maz vytvářet, aby ucho důkladně promazal a ochránil před vnějšími vlivy. Ušní maz u kojenců, dětí i dospělých nezaměňujte za špínu. Jedná se o hustou tekutinu, která obsahuje množství tuku, jenž chrání citlivou kůži kolem zvukovodu a vytváří tak bariéru před choroboplodnými zárodky.
Uši čistěte hned po koupání
Ideální doba k čištění uší je ihned po koupeli, kdy voda sama o sobě vyplaví z ucha část nečistot a kůže zůstane navlhčená, takže se čištění mnohem lépe provádí. Nejprve otřete ouška jemně osuškou a poté se pusťte do samotného čištění. Na každé ouško vždy použijte čistý kapesníček nebo ubrousek, abyste zabránili přenosu nečistot z jednoho ucha do druhého.
Vyšetření sluchu u novorozenců: Jak probíhá a proč se ho nebát
Čistící spreje, kapky a vatové tyčinky
Samostatnou kapitolou je sprej na čištění uší pro děti a různé kapky či roztoky, kterými můžete narušit přirozené prostředí vnitřku ucha. Na špinavé uši u dětí stačí vzít do ruky smotek kapesníčku, navlhčit ho a jemně nečistoty odstranit. Kapesníček dávejte pouze tam, kam snadno dosáhnete, nikdy nezajížděje až do vnitřní části zvukovodu. Ze stejného důvodu se příliš nedoporučují vatové tyčinky, kterými můžete zatlačit ušní maz až k bláně bubínku a zabránit tak samočistící schopnosti zvukovodu. Jakmile se maz začne ve zvukovodu hromadit, dojde ke vzniku mazové zátky, kterou musí lékař dítěti nakonec odstranit. Když už budete chtít vatovou tyčinku použít, vezměte si tu, která je určená přímo dětem. Poznáte ji tak, že má na koncích rozšířená místa, která zamezí vniknutí tyčinky do zvukovodu nebo sklouznutí vaty a jejího uvíznutí v uvnitř ucha. Bohatě stačí, když budete čistit pouze boltec a vnější část do zvukovodu, na kterou dobře vidíte. Nikdy tyčinkou nezajíždějte dovnitř ucha.