Chraňte hlavu svého dítěte! Jak vybrat správnou cyklistickou helmu?
Alexandra Fiedlerová
31. 5. 2018
Léto se nezadržitelně blíží a s ním i cyklistické výlety. Děti na ně musí být povinně vybaveny helmou. Jak správně vybrat helmu pro dítě a na co při výběru nezapomenout?
Používání cyklistické helmy je v České republice povinné do 18 let věku. Rodiče by proto při každé vyjížďce měli dbát na to, aby jejich dítě mělo helmu na hlavě. Při pádu je to nejzranitelnější část těla a léčba následků jejího poranění je zdlouhavá. Helma dokáže snížit riziko zranění až o 80 %.
Správná dětská helma na kolo
Na trhu je opravdu široká nabídka helem. Pro rodiče proto může být těžké se v ní orientovat. Jak odlišit kvalitní dětskou helmu od té méně, mají se orientovat podle ceny nebo podle značky?
Certifikace
Helma by měla chránit dětskou hlavu. Aby byla opravdu bezpečná, musí být certifikovaná a splňovat normu ČSN EN 1078. Pokud na helmě není vyznačeno, že normu naplňuje, rozhodně ji nekupujte.
Technologie výroby
Dalším kritériem, kterým byste se měli při výběru řídit, je technologie, jakou byla cyklistická helma vyrobena. U dětských helem se používají dva výrobní postupy, tak zvaný in-mold a lepení. Kvalitnější jsou helmy vyrobené technologii in-mold, při které dochází ke vstřikování polystyrenové pěny rovnou do plastové skořepiny. U lepení je polystyrenová vložka do skořepiny pouze vlepena.
Hmotnost dětské helmy
Leccos vám napoví také hmotnost helmy, která by se měla pohybovat kolem 220 gramů. Nezapomínejte, že při delším cyklovýletě ji dítě může mít na hlavě i několik hodin, vyplatí se proto pořídit helmu co nejlehčí.
Kdy helmu pořídit?
Helmu byste dítěti neměli kupovat až s prvním kolem, ale mnohem dříve, aby si postupně zvykalo, že se zkrátka jezdí s helmou, ať už na plastové motorce, odrážedle nebo kole. Nejmenší velikost dětské helmy má vnitřní obvod 44cm, skvěle se proto hodí jako helma na odrážedlo.
Může se vám stát, že dítě bude ze začátku odmítat helmu nosit. Buďte neústupní a nedovolte mu, aby na kolo (odrážedlo) sedlo bez helmy. Nejlépe se děti učí příkladem, proto pomůže, když uvidí vás, jak helmu také používáte. Trénujte klidně i nanečisto, doma.
Později může dítě helmu využít i při dalších sportech – bruslení na in-linech nebo na koloběžce. Pro ježdění na kole nebo skateboardu ve skate parku se pak hodí jiný typ helmy (freestyle nebo BMX), který kryje i temeno hlavy při pádech na záda.
Velikost helmy na kolo
U nákupu je klíčové, aby helma dítěti na hlavě dobře seděla. Nesmí však nikde tlačit. Měla by ale být dostatečně těsná, aby nespadla, ani když ji má dítě rozepnutou a prudce se s ní předkloní. Ideální je proto helmu vybírat společně s ním.
V případě, že tuto možnost nemáte, změřte dítěti obvod hlavy nad ušima a podle naměřené hodnoty odvoďte velikost helmy. Rizikem bohužel je, že nemusí dobře sedět tvarově.
Velikost helmy můžete mírně regulovat, každá je vybavena otočným kolečkem nebo pásky, díky nimž lze obvod o pár centimetrů upravit.
Správná pozice na hlavě
Dítěti helmu na hlavu správně usaďte. Měla by být vodorovně, asi 2 cm nad obočím (uprostřed čela). Při nošení musí být zapnutý podbradní řemínek, měli byste pod něj vsunout maximálně dva prsty. Helma by se na hlavě neměla hýbat, ale pevně držet na svém místě.
Další vychytávky
Při výběru helmy hrají roli i další věci, které už nejsou tak podstatné, ale zvyšují komfort dítěte při jejím užívání a tím pravděpodobnost, že bude helmu ochotnější používat.
Odvětrávání
Cyklistice se většina lidí věnuje hlavně v létě, kdy je horko. Dítě tedy ocení, pokud bude helma disponovat kvalitním systémem odvětrávání, aby se mu v helmě co nejméně potila hlava. Řiďte se při výběru nejen počtem ventilačních otvorů, ale také jejich uspořádáním. V čelní části by měl být větší otvor pro nasávání studeného vzduchu, který helmu ohřátý opouští v její zadní části. Praktické je krytí síťkou, které zabrání vlétnutí hmyzu dovnitř.
Stékání potu do očí lze zabránit pořízením čelenky pod helmu, která jej zachytí. Pro chladnější měsíce je dobré pořídit cyklošátek, který hlavu dítěte ochrání před větrem.
Zapínání
Dbejte také na správné zapnutí helmy. Systém zapínání by měl být jednoduchý, pro menší děti volte raději helmu s rozepínáním na tlačítko než s klasickou přezkou. Postranní pásky by se neměly dotýkat uší, aby je při jízdě neodřely. Měly by být nastavitelné. Pod podbradním řemínkem by nemělo být mnoho místa, tak na dva prsty, jinak helma správně nedrží. Dítě by však mělo být schopno pohodlně otevřít pusu.
Barvy a potisky
Pokud je to jen trochu možné, nechte dítě vybrat si takovou barvu a motiv na helmě, které se mu líbí. Široká nabídka to umožňuje a ono pak bude ochotnější helmu používat, když si ji vlastně samo vybere.
Dětská helma by ideálně měla být vybavena i zadní blikačkou. Některé ji mají vestavěnou, k ostatním ji určitě přikupte. Blikačka na helmě je lepší než ta na kole, protože je umístěná výše. Dítě je díky ní na silnici lépe viditelné, zvyšuje to jeho bezpečnost. Obecně je ale lepší s dítětem na kolo vyrážet za světla.
Dětská helma na lyže
I když se blíží léto, nelze nezmínit také lyžařské helmy. Jejich nošení u nás zatím není povinné, ale v zahraničí ano (Itálie, Rakousko). Bez helmy vám dítě nevezmou ani do lyžařské školy.
Na svazích je v posledních letech skutečně plno a srážka s dospělým by pro dítě mohla mít fatální následky. Pořiďte tedy vašemu potomkovi kvalitní lyžařskou (ne jinou) helmu. Pokud jste spíše sváteční lyžaři, je možné si ji, stejně jako dětské lyže, zapůjčit na sezónu v půjčovně.
Kritéria pro výběr lyžařské helmy
Stejně jako u helmy cyklistické, je i zde důležitá co nejmenší hmotnost. Opět volte in-mold technologii. Zvažte, zda by se pro dítě nehodila celoskořepinová helma (překrývá i uši), nebo helma integrální, která je vybavena i chráničem brady a čelisti. Hodí se zejména pro rychle jezdící děti, které takříkajíc nemají pud sebezáchovy.
Samozřejmostí by měla být správná velikost helmy, volte nastavitelnou. Díky kolečku v zadní části lze její velikost změnit až o 5 cm. Pod helmu se nenosí čepice, ale speciální kukla, který chrání před větrem. Někdy není nutná ani ta, helma tepelně izoluje sama od sebe.
Helmu na hlavu dítěte správně usaďte, neměla by mu zasahovat do zorného pole. Nabídka barev a motivů je i zde široká, dopřejte dítěti možnost volby.
K helmě patří také brýle
Při výběru lyžařské helmy nezapomeňte také na lyžařské brýle. Ideálně je kupte spolu s helmou, aby k ní dobře pasovaly. Stejně jako helma by dítě neměly nikde tlačit.
Nová helma nebo ta z bazaru?
Pokud dítěti pořizujete helmu, volte raději novou než tu z bazaru nebo po sourozencích. Každé dítě má jiný tvar a velikost hlavy a zděděná helma mu nemusí dobře sedět (třeba na šířku). Pak nemůže řádně plnit svoji funkci a často je pro dítě i nepohodlná. Nová stojí kolem tisíce korun, ale může dítěti zachránit život, což je k nezaplacení.
Jestliže dojde k pádu na hlavu, pořiďte helmu novou, i když neuslyšíte křupnutí. Jinak je vhodné helmu vyměnit po 5 letech bezproblémového užívání, materiály stárnou a už by nemusely dobře chránit.