Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Co dělat a jak se zachovat při pádu dítěte na hlavu?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 6. 2018

Někdy stačí jen malinká chvilka nepozornosti a vaše dítě může sklouznout z přebalovacího pultu, z gauče nebo i vypadnout z kočárku. Určitě se potom cítíte naprosto hrozně a neschopně, ale ono existuje opravdu jen malé procento maminek, kterým se něco takového nestalo. Pokud se vám taková nehoda přihodí, neobviňujte se, nebrečte a snažte se zasáhnout.

Pády miminek bývají poměrně častým problémem, stačí jen, aby se miminko otočilo na bříško a rána je tu. Není to ovšem tak hrozné, jak se zdá. Samozřejmě není dobré pády podceňovat a každý rodič by se měl snažit jim předcházet maximální pozorností, ale nehody se občas stávají.

Doprovod dítěte k lékaři. Na co všechno máte nárok?

Co dělat, když dítě spadne na hlavu?

Když dítě spadne na hlavu z výšky, je při vědomí, začne plakat a pohybuje se, s největší pravděpodobností je vše v pořádku. Pokud by došlo při pádu u dítěte ke změně chování, miminko je apatické nebo až příliš plačtivé, snaží se si ulevit různými polohami, zavírají se mu oči, je až moc spavé, zvrací nebo má svalové křeče, zavolejte ihned lékařskou záchrannou službu.

Už v dřívějších dobách se říkalo, že když dítě spadne z výšky, která je menší než jeho výška, většinou vše dopadne dobře. Je pravda, že většina dětiček spustí křik a těžko se uklidňuje, někdy se dokonce propláče až do spánku. Kdyby opravdu usnulo, nechte ho a jen ho stále sledujte, jak dýchá, jestli spí klidně, apod.

Chraňte hlavu svého dítěte! Jak vybrat správnou cyklistickou helmu?

Je nutné volat sanitku při pádu na hlavu?

Když mamince spadne dítě na hlavu, často se velmi vyděsí a ihned chce volat záchranku. Pokud však dítě nemá žádné příznaky, které by nasvědčovaly otřesu mozku nebo jinému zranění (není malátné, nezvrací, dokáže dát hlavu na prsa, při pádu nezvrátilo hlavu příliš dozadu, nemá žádné větší krvácení či zlomeniny, neteče mu sekret z nosu či ucha a hýbe všemi končetinami) není nutné sanitku volat. Samozřejmě jestli přesto máte obavy, můžete zavolat svému pediatrovi a celou situaci mu popsat.

Co dělat hned po pádu na hlavu

Po pádu miminko vezměte do náruče, pohlaďte a konejšete. To je to nejdůležitější, a to právě nejvíce potřebuje. Snažte se udržet klid a nadhled, usmívejte se, i když je to v tu chvíli těžké. Dítěti můžete dát studený obklad, otřete mu slzičky, na děťátko mluvte a konejšete ho, můžete i zpívat nebo vyprávět oblíbenou pohádku.

Nezapomeňte ho pozorovat a v případě změny stavu vyrazte do nemocnice. Zvýšené ostražitosti dbejte po následujících 24 hodin. Krvácení do mozku se projevuje asi do 3 hodin, pomalé může být znát až za pár týdnů, ale to děti obvykle nemívají, jedná se o klasický úraz starších lidí. Ale i tak je dost času všimnout si příznaků, nejde o akutní situaci.

9 nebezpečí číhajících mezi pomůckami pro děti

Nepanikařte a nevyčítejte si

Jestliže se vám tato nemilá nehoda stane, nebrečte a nevyčítejte si nic. Nejste špatná matka. Pády a šrámy prostě k dětství patří. Nevyhnuli jsme se jim my, nevyhnou se jim ani naše děti a s největší pravděpodobností ani vnoučata. Pamatujte si, že chladná hlava a střízlivé myšlení v takové situaci pomohou vašemu dítěti mnohem více než zbytečná hysterie.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Co dělat a jak se zachovat při pádu dítěte na hlavu?