Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

BLW metoda krmení dětí. Proč dát šanci jezení bez lžičky?

Myslíte si, že už nadešel správný čas na příkrmy, ale rádi byste změnu dítěti co nejvíce ulehčili? Odstavení vedené dítětem neboli metoda BLW přináší dětem obrovskou svobodu. Zařazení prvních příkrmů je pro ně totiž intuitivní, snadné a zábavné.

Co je metoda BLW?

Metoda zvaná jako Baby Led Weaning podporuje styl krmení, kdy dítě jí zcela samo. Rodiče se při BLW metodě neuchylují k mixování příkrmů ani krmení lžičkou. Základem je myšlenka, že každé dítě začne jíst pevnou stravu ve chvíli, kdy přijde jeho čas, a kdy si samo určí, že má o jídlo zájem. Základem jeho jídelníčku přesto zpočátku zůstává mateřské nebo kojenecké mléko, které plně zajistí nutriční potřeby miminka. Koncept BLW je založený na pohledu zkušené porodní asistentky a laktační poradkyně Gill Rapleyové na kojeneckou výživu. Tvrdí, že stejně jako se děti učí plazit, chodit a mluvit vlastním tempem, měly by se stejným způsobem učit i jíst.

BLW metoda získává na stále větší popularitě nejen u maminek, ale také u dietetiků a odborníků na dětskou výživu. Jídlo se dítěti nabízí v kusech o velikosti prstu. Je důležité, aby byly jednotlivé suroviny sice v pevném stavu, ale aby byly zároveň měkké a šly snadno rozmělnit prsty a dásněmi. Díky tomu se dítěti jídlo dobře drží a nehrozí riziko udušení.

Dítě se samo rozhoduje, co, kdy a v jakém množství zkonzumuje

Pokud se zeptáte svých rodičů, jak vás krmili, pravděpodobně vám řeknou, že vše začalo lžičkou. Děti ve věku kolem 6 měsíců tradičně zkoušejí kromě mateřského mléka i pyré z ovoce a zeleniny, které jim rodiče pomocí lžíce vkládají do úst. Jakmile si dítě na konzumaci kaše zvykne, rodiče pomalu začínají zavádět i kaše s malými kousky zeleniny a ovoce. Při odstavení vedeného dítětem přitom rodiče mohou začít rovnou podávat celé kousky jídla. Dítě tak získá naprostou kontrolu nad tím, co jí, jak rychle a jakým způsobem. Při BLW metodě si dítě samo reguluje svůj příjem stravy.

Metoda BLW a rozdělení odpovědnosti

Dítě může při BLW metodě zkoumat možnosti stravování svým vlastním tempem, aniž by bylo pasivně krmené lžící. Z pohledu odborníků na výživu kojenců podporuje tato metoda rozdělení odpovědnosti. Rodič rozhoduje o tom, co, kdy a kde bude dítě jíst, a nemělo by se snažit kontrolovat, kolik jídla jeho dítě zkonzumuje. Dítě je samo zodpovědné za to, kolik toho sní a zda vůbec chce právě jíst. Vždy je důležité v první řadě podporovat pozitivní stravovací prostředí a až poté si dělat starosti s tím, kolik živin dítě konzumuje. A nemusíte se přitom vůbec strachovat. Pokud je z větší části dítě stále krmené mlékem, živiny mu chybět nebudou.

Jak zavádět příkrmy? Úspěch vám zaručí třístupňový systém

6 největších výhod BLW metody

1. Správná výživa

Zavádění pevné stravy se doporučuje po dosažení 6 měsíců věku, kdy mateřské mléko přestává poskytovat dostatečné množství důležitých živin, jako je železo a zinek. Nízká hladina těchto minerálů může vést ke zpomalení růstu, zhoršení motorického a kognitivního vývoje i poruše imunitního systému. Proto je důležité železu i zinku věnovat dostatečnou pozornost. Konzumace celých potravin pomocí BLW metody má ve srovnání s některými domácími i komerčními kojeneckými výživami větší potenciál dodat dítěti všechny potřebné živiny.

Kritici BLW metody často tvrdí, že má dítě při tomto stylu krmení až příliš volnou ruku (oproti tomu, kdy ho krmí rodič), a tak nemusí ve skutečnosti sníst dostatek živin, aby prospívalo. Jedna zahraniční studie porovnávala BMI dětí krmených lžičkou a dětí krmených BLW metodou. Výsledek však neukázal žádný rozdíl v tělesného hmotnosti ani růstu. Neexistuje ani důkazy o tom, že by jedna ze skupin dostávala méně železa a zinku než druhá. Pokud si i přesto děláte starosti, zda bude vaše dítě mít dostatek živin, zařazujte do jeho jídelníčku potraviny bohaté na železo, jako maso, vejce, sladké brambory a řepu.

2. Společné stolování

Velkou výhodou je, že dítě krmené BLW metodou může s rodinou sedět u jídelního stolu a konzumovat prakticky to samé, co jeho rodiče a sourozenci. Samozřejmě je důležité jídlo nesolit, nesladit a pokrájet na kusy o správné velikosti. Dítě se pak může samo krmit rukou nebo dětskou lžící. Časem se dítě přizpůsobí stravovací rutině své rodiny.

3. Lepší obratnost

Jedním z největších benefitů BLW metody je to, že dítě při samokrmení získává větší obratnost. Rozvíjí se u něj lepší koordinace ruka-oko, což vede k větší nezávislosti během krmení.

Potravinová neofobie je nová diagnóza dětí, které nechtějí jíst

4. Podpora orální motoriky

Vlastní krmení zlepšuje dítěti orální motoriku, protože se učí vytvářet z jídla rozmělněnou hmotu a tu poté polykat. Jakmile dítě uvidí novou potravinu, jeho reflex ho donutí jídlo ochutnat jazykem. Díky neustálému procvičování s pevným jídlem se dítě učí pohybovat jazykem ze strany na stranu stejně, jako tomu je u dospělých osob.

5. Stop vybíravosti

Děti krmené BLW metodou nebývají vybíravými jedlíky, protože jsou už od útlého věku vystavené různým texturám a chutím potravin. Vzhledem k tomu, že vybíravost často začíná s nevábnou texturou příkrmů, zavedení širokého spektra pevných potravin pomáhá tento problém minimalizovat.

6. Nižší riziko obezity

Jedna studie zjistila, že kojenci s BLW metodou měli nižší riziko obezity, protože si mohli množství jídla od začátku sami regulovat. Ve výsledku si tyto děti mohly lépe uvědomovat pocity sytosti a tyto dovednosti použít i v pozdějším životě.

Průvodce BLW metodou

Připravte se

I když vám pediatr říká, že s pevnou stravou můžete začít ve 4, 5 nebo 6 měsících, ještě to neznamená, že je vaše dítě v daném věku skutečně připravené. Než zahájíte BLW metodu, sledujte chování svého dítěte a zjišťujte, zda nadešel ten správný čas. Dítě by mělo být schopné sedět a držet při sedu správně hlavu. Dále by mělo projevovat zájem o jídlo, otevírat ústa a natahovat se po vašem jídle.

Zjistěte, jak často krmit

Neexistuje žádné konkrétní množství jídla, které jsou děti povinné při BLW metodě zkonzumovat. Krása samokrmení tkví v tom, že si dítě samo řekne, kdy už má dost. A jelikož v kojení nebo krmení kojeneckým mlékem nadále pokračujete, získá dítě dostatek kalorií i z mléka. Miminka by měla na počátku přikrmování ve věku 6-8 měsíců konzumovat pevnou stravu 2-3x denně. Od 9 do 11 měsíců je pak vhodné zvýšit frekvenci na 3-4x.

Začněte měkkými potravinami

Při prvním krmení začněte napařenou a pokrájenou zeleninou či ovocem, které dítě snadno rozžvýká a spolyká. Teprve později přidávejte i tvrdší povařená jídla, která lze dobře žvýkat holými dásněmi. Mezi ideální potraviny patří avokádo, banán, dušená mrkev, dušené sladké brambory, sýr ricotta a míchaná vejce. Už v 6 měsících můžete dítěti k jídlu nabídnout i tekutiny v otevřeném šálku.

Co dělat, když dítě nechce jíst? Nutit nebo nenutit? Poradíme

Myslete na správné tvary

Jídlo by mělo mít v ideálním případě tvar prstu, aby snadno padlo do ruky miminka. Zpočátku bude dítě jídlo spíše zkoumat než jíst. Proto spousta jídla skončí na oblečení a na zemi. To je ale běžná součást procesu, se kterou je třeba počítat.

Nabízejte nová jídla

Zkuste dítěti každý den nabídnout nové jídlo jako výzvu. Dítě si bude moct vybrat z různých druhů potravin a najít si pro sebe tu nejlepší možnost. Vy tak navíc zjistíte, které potraviny vaše dítě upřednostňuje.

Vyhněte se nebezpečným potravinám

Nenabízejte dítěti malé a kulaté potraviny, kterými by se mohlo udusit. Zcela nevhodné je hroznové víno, cherry rajčata, pokrájený párek, popcorn a arašídy. Kulaté ovoce raději pokrájejte na čtvrtiny. Pokud má ovoce či zelenina tvrdší slupku, raději ji oloupejte (například v případě jablek). Vyvarujte se také suchým krekrům, kterými by se dítě mohlo po rozkousání zadusit.

Jděte příkladem

Cílem BLW metody je vytvořit dítěti rutinu, během které bude zrcadlit stravovací chování svých rodičů. Podle zahraniční studie děti projevují zájem o aktivity svých rodičů včetně jídla, a všechny tyto aktivity rády opakují. Posaďte se s dítětem ke stolu a ukažte mu, jak správně jíst. Vezměte do ruky kus jídla a vložte si ho do úst. Dítě se vás bude snažit napodobit.

Babičky dnes mladé matky nechápou. V čem se jejich péče lišila?

Jak zjistíte, že je dítě syté?

Pokud má dítě dost, obvykle odvrátí od jídla hlavu a zavře ústa. V žádném případě se v této chvíli nesnažte dítě samo krmit. Důvěřujte pocitům sytosti svého dítěte a jídlo ukliďte.

Nemůže se dítě udusit?

Rodiče, kteří BLW metodu zvažují, se nejčastěji bojí, že se jejich dítě při krmení udusí. Ačkoliv je představa velmi děsivá, realita je taková, že děti přecházející na tuhou stravu nemají tendenci jídlo vdechovat. V této chvíli je u nich dobře vyvinutá potřeba zvracet nebo jídlo v případě potřeby vykašlávat. Schopnost stravování je dovednost, kterou se dítě musí postupně učit a rozvíjet. A čím dříve s tím začne, tím rychleji si tuto dovednost osvojí.

Snižte riziko udušení na minimum

Dbejte na stálý dozor

Stejně jako u všech aktivit, dohlížejte na své dítě i během jídla a sledujte jakékoliv známky dušení.

Naučte se poznávat první znaky dušení

Rodiče by měli být schopní rozlišit známky dušení od dávení. Dušení je často velmi tiché, protože kojenci nejsou schopní mluvit. Pokožka, rty a nehty dítěte začnou navíc modrat. Oproti tomu dávení je hlučné a dramatické, protože se dítě snaží jídlo vykašlat. Většina dětí během jídla párkrát zakašle. Nebojte se, jedná se o nejlepší obranný mechanismus těla proti udušení. A ve výsledku je to vlastně dobré znamení.

Nezapomeňte na správnou oporu

Děti by měly mít při krmení BLW metodou rovné tělo. Pořiďte mu rovnou židli, která v případě potřeby umožní jídlo vyplivnout. Dítě musí sedět ve vzpřímené poloze a nesmí se sklánět dolů. Správná opěrka nohou přispívá ke zvýšení stability a menšímu rozptylování.

Dopřejte dítěte klid

Během jídla se vyvarujte jakéhokoliv vyrušování. Když se dítě učí jíst, dejte pryč všechny hračky a vypněte televizi.

 

Máte s BLW metodou zkušenosti? Podělte se s námi o ně v komentářích!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

BLW metoda krmení dětí. Proč dát šanci jezení bez lžičky?