Běžné věci v domácnosti. Které jsou hrozbou pro vaše děti?
Markéta Jindřichová
17. 11. 2018
Konvice, šňůry od závěsů nebo žaluzií, skleničky či ostré rohy nábytku jsou pro děti velmi nebezpečné. Jedna vteřina nepozornosti může způsobit neštěstí, kterého budou rodiče litovat po zbytek svého života. Podívejte se na seznam věcí, které jsou závažná hrozba pro děti.
Vany, jezírka akvária
Věci, které obsahují vodu, jsou pro děti extrémně nebezpečné. Většina dětí má vodu velmi ráda a s oblibou v ní nebo s ní dovádí. Pokud je necháte si o samotě hrát v blízkosti napuštěné vany nebo zahradního jezírka, vystavujete je tím velkému riziku. Děti do nich mohou jednoduše spadnout. I když není hladina vody vysoko, stále jeto potenciální hrozba pro děti, kterou byste neměli podceňovat. Jak se říká, člověk se může utopit i v lžíci vody.
Zásuvky a elektrické spotřebiče
Co se týče čehokoli, co funguje na elektrický proud nebo je v něm napětí, nejdůležitějším pravidlem je udržet tyto věci mimo dosah dětí. Zásuvky a elektrické spotřebiče jsou nebezpečné zvláště pro batolata. Speciálně, když se začnou sami pohybovat po podlaze nebo se učí chodit, je pro ně opravdu snadné se dostat k takovému nebezpečí. Na zásuvky byste měli opatřit záslepky, aby do nich děti nemohly nic strčit, a elektrické přístroje uchovávat jejich mimo dosah.
Poličky a zásuvky
Děti s chutí objevují svět kolem sebe i své možnosti a k tomu patří i lezení na cokoli. Děti ho milují. Regály a police na knihy, skříně, stojany, komody ne zásuvky jsou jejich oblíbeným cílem, kam vylézt, protože je snadné se k nim dostat. Nicméně, bez pevného základu nebo ukotvení, mohou tyto police snadno spadnout a dětem ublížit. Aby byla zajištěna jejich bezpečnost, měli by rodiče nábytek dobře ukotvit nebo připevnit ke stěně. Jedině tak zajistíte, že bude stabilní a pevný a nebude hrozit riziko, že ho dítě na sebe strhne. I šuplíky jsou hrozba pro děti a měli by být opatřeny dětskou pojistkou.
Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?
Šňůry na ovládání žaluzií nebo závěsů
Jedna lékařská studie, které se zabývá nehodami dětí, uvádí, že jedním z největších nebezpečí, které dětem v domácnosti hrozí, jsou šňůry na ovládání žaluzií nebo závěsů. Když se do nich dítě zamotá, může se velmi rychle udusit. Pokud rodič nezasáhne během několika málo minut, je už většinou pozdě.
Kuchyňské náčiní a vybavení
Kuchyň je plná potenciálních hrozeb. Ostré nože, skleničky a skleněné nádobí, horké hrnce, rychlovarná konvice a další věci mohou děti ošklivě poranit. Dětem vyhraďte jejich plastový hrníček, který nemohou rozbít a pořezat se o něj. Ujistěte se, že jsou všechny elektrické spotřebiče mimo dosah dětí. Nenechávejte žádné nádobí na kraji linky nebo stolu, kam by dítě mohlo snadno dosáhnout. Zásuvky na příbory a nože i ostatní dvířka v kuchyňské lince zajistěte dětskými pojistkami. Už od útlého věku veďte dítě k opatrnosti v kuchyni.
Ostré hrany nábytku
Když si dětí hrají, často u toho padají na zem. V bytě je ale velká šance, že se při pádu uhodí o ostré hrany nábytku. V obchodech jsou běžně k dostání látkové nebo silikonové krytky, které ránu při pádu zmírní a zajistí, že si dítě o ostrý roh něco nerozsekne. Kromě toho byste měli dětem vysvětlit, že je nebezpečné v bytě skákat z výšky na zem. Také by neměly být v místě, kde si dítě hraje nebo kde běhá žádné překážky.
Léky
Pro dětské oči a vnímání světa vypadají léky stejně jako bonbóny, a pokud mají příležitost, cpaly by si je do pusy plnými hrstmi. Děti nedokážou sladkosti od léků rozeznat a navíc si ani nejsou vědomy nebezpečí, které je s nimi spojené. Proto je nezbytné uchovávat léky mimo dosah dětí a na místech, kam se nemohou dostat ani nedopatřením. Dětské léky byste měli mít uložené odděleně nebo viditelně označené od dospělých, abyste sami omylem nesáhli po jiném léku.
Drobné předměty
Malé věci v domácnosti, jako jsou knoflíky, baterky a podobné, představují další vážné riziko a jsou hrozba pro děti. Stejně jako drobné hračky. Vždy dbejte na pokyny výrobce, pro jak staré dítě je hračka určena. Kromě toho, že děti si strkají do pusy všechno možné, mohou například knoflíky zaměnit za jídlo a spolknout je. Pokud se jim předmět zasekne v krku, můžou se začít dusit. A podobně jako u šňůr od žaluzií zde pomůže jen velmi rychlý zásah. Buďte obezřetní i na drobné ovoce, ořechy atd. Dítě je může vdechnout a udusit se.