Menu
MotherClub.cz
Kojení

Jak vybrat lahvičku pro miminko?

Jestliže své miminko krmíte kojeneckým mlékem nebo jej začínáte pomalu přikrmovat a zařazovat do pitného režimu další tekutiny, neobejdete se bez kojenecké lahvičky. Jak takovou lahev vybrat a na co si dát při jejím výběru pozor?

Materiál

Na našem trhu seženete nejčastěji lahve plastové a skleněné.

1) Plast

Obrovskou výhodou plastu je jeho nízká váha a fakt, že když vám lahev spadne, nerozbije se. Pokud dáte přednost plastové lahvičce, hlídejte si, aby neobsahovala BPA (chemická látka, která se používá při výrobě plastů), olovo ani ftaláty. Při nákupu plastové lahvičky si všímejte informací od výrobce. Většina z nich uvádí, že by se lahev neměla mýt v myčce nádobí. Proto je dobré vybírat takový tvar lahve, který se vám bude dobře mýt i v ruce. Plast s sebou nese i určité nevýhody. Hůře v nich odhadnete teplotu tekutiny, a pokud do lahvičky lijete čaj a ovocné šťávy, časem vám změní barvu. Kromě barvy absorbuje plast bohužel i pachy.

2) Sklo

Skleněné lahvičky se mnohem snadněji čistí, neabsorbují barvy ani pachy a jsou zdravotně zcela nezávadné. Bývají však těžší a nejsou příliš odolné vůči nárazům. Navíc se ve skleněných lahvích tekutina o něco déle ohřívá. Pokud se rozhodnete pořídit skleněnou lahvičku, informujte se předem, zda je možné lahev sterilizovat a vložit ji do vroucí vody.

Kdy začít s příkrmy u kojených dětí? Dle nové studie již po třetím měsíci

Druhy lahviček

Klasické

– nejčastější typ lahví
– snadné použití
– seženete je v různých designech
– jsou kompatibilní s většinou sterilizátorů a dudlíků

Se širokým hrdlem

– jsou širší než běžné lahvičky
– není tak snadné je převrátit
– dobře se do nich sype prášková kojenecká výživa

Antikolikové lahve

– jsou vyrobené speciálně pro děti s citlivým zažíváním
– díky speciálnímu mechanismu se v mléce nevytváří přebytečný vzduch, který by miminku mohl způsobit nepříjemné nadýmání

Jak vybrat lahvičku pro miminko

Lahve pro samostatné pití

– ideální pro postupný přechod od kojení ke krmení z lahve a návyku k samostatnému pití
– mají pohodlný držáček, díky kterému mohou děti lahev snadno udržet

Jednorázové lahve

– budou se vám hodit v případě, že si svou lahev zapomenete doma a potřebujete jednorázovou (např. na cestách, na návštěvě apod.)
– prodávají se dobře zabalené a sterilizované

Jak dlouho kojit a jak správně kojení ukončit

Důležitý je i výběr savičky

1) Podle materiálu

Společně s lahvemi je dobré koupit také savičku. I při jejím výběru dbejte na materiál, ze kterého je vyrobena. Sehnat můžete latexovou nebo silikonovou. Savičky ze silikonu bývají měkčí, ale nemají dlouhou výdrž. Děti, které už mají zoubky, je mohou navíc snadno prokousnout. Ty z latexu jsou sice trochu tvrdší, ale díky větší pevnosti jsou odolnější a zachovávají si svůj tvar. Bohužel se u některých dětí může objevit alergie na latex. Z toho důvodu je třeba při prvním použití miminko sledovat, zda nedochází k alergické reakci. Počítejte s tím, že saviček je kvůli jejich výdrži vždy lepší pořídit více, než samotných lahví.

2) Podle tvaru

U saviček je velmi důležitý také tvar. Kulaté připomínají nejvíce bradavku, ale nejsou příliš vhodné pro správný vývoj patra a čelistí. K tomu lépe poslouží anatomicky tvarované dudlíky. Dalším parametrem je také síla průtoku tekutiny savičkou. Ten se reguluje počtem a velikostí otvorů uvnitř savičky. Každému dítě vyhovuje jiná síla průtoku, a proto nezbývá nic jiného, než experimentovat a řídit se tím, co je pro vaše dítě nejlepší. Pokud zjistíte, že dítě nesaje rovnoměrně, není pro něj otvor dostatečně velký. V případě, že se zalyká nebo tekutinu vykašlává, je to znamení, že průtok je příliš silný a rychlý.

Jak odstříkávat mléko a o mateřské mléko se starat

Jak si výběr lahvičky usnadnit?

Při hledání té správné lahvičky si pravděpodobně budete muset vyzkoušet více typů. Jen tak zjistíte, které vašemu miminku sedí a které ne. Přechod z kojení k dudlíku nemusí být pro všechna miminka snadný a některé děti s tím mohou mít problémy. Druh lahve však musí vyhovovat i vám. Proto si při výběru všímejte tvaru lahve a vyberte takovou, která se vám bude dobře čistit a přenášet z místa na místo.

Kolik lahviček pořídit?

Jedna lahvička vám stačit nebude. Celkový počet však záleží jen na vás a na tom, zda stále kojíte nebo chcete krmit miminko pouze z lahve. Většinou si maminky pořizují 4 až 12 lahviček.

Doplňky k lahvím a savičkám

Jestliže postupně přecházíte na pevnou stravu, bude se vám k lahvičkám hodit i pár dalších doplňků. Prvním z nich je kartáč na lahve, který vám zjednoduší proces čištění. Skvělý je i parní sterilizátor, ve kterém můžete sterilizovat lahve, savičky i dudlíky. Oblíbené jsou také ohřívače kojeneckých lahví, které využijete doma i na cestách. Tekutinu v lahvi máte díky nim ohřátou během pár minut na požadovanou teplotu. Pokud se vydáte na procházku v zimních měsících, bude se vám možná hodit termoobal na lahev, který tekutinu udrží déle teplou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak vybrat lahvičku pro miminko?