Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Baby shower: Jak uspořádat „rozlučku se svobodou“ pro nastávající maminku

Tato americká tradice se šíří po světě a získává na oblibě i u nás. Uspořádejte pro kamarádku baby shower, těhotenský večírek.

V Čechách nikdy nebylo zvykem přát nastávající mamince k miminku před jeho narozením, natož mu nosit dárky. To se však mění. Baby shower má svá pravidla, ovšem když je porušíte nebo si je přizpůsobíte, nikomu to vadit nebude.

Co je to baby shower?

Jedná se o tradiční oslavu v anglosaských zemích (kromě Velké Británie), jejímž původním záměrem bylo posezení nastávající maminky s již zkušenými matkami, které jí předají moudré rady. Dělo se tak v rámci rodiny a pouze u prvorozeného dítěte. Šlo tedy o oslavu přeměny ženy v matku.

Postupem času došlo k rozvolnění pravidel. Dnes ji tak nemusí pořádat jen nejbližší kamarádky, ale třeba i kolegové z práce. Neslaví se pouze první, ale i další děti v pořadí, a dokonce i příchod adoptovaných dětí do rodiny.

Název shower – sprcha je trochu zavádějící, překládá se jako dárková sprška. V tomto případě je maminka zavalena věcmi pro miminko.

Jaká má pravidla?

Vzhledem k tomu, že u nás mají větší tradici křtiny než těhotenský večírek, není třeba na pravidlech tolik lpět. Je ale dobré je znát, abyste nebyli zaskočeni, pokud pozvánku na baby shower obdržíte.

Načasování

Dárková sprška pro nastávající maminku se většinou koná asi 4 až 6 týdnů před termínem porodu. V tomto období už je těhotenství stabilní, ale ještě nehrozí porod. Není však problém oslavu uspořádat až po narození miminka. Jen je potřeba dodržet šestinedělí.

Hurá, je na světě. Jaký dárek věnovat k narození miminka?

Kdo ji pořádá?

Oslavu by si nastávající maminka neměla pořádat sama, aby to nevypadalo, že chce z přátel a známých tahat dárky. Měly by ji pro ni přichystat (ideálně s jejím vědomím a souhlasem) její nejbližší přítelkyně.

Je dobré se zamyslet také nad vhodným místem pro oslavu. Nevadí, pokud se party koná u nastávajících rodičů doma, nemělo by to ale být tak, že příprava i úklid zbudou na ně. Špatnou volbou není ani restaurace, případně kancelář (pořádají-li akci kolegové).

Výzdoba

Jestli něco dělá baby shower speciální, tak je to výzdoba. Na té se organizátoři mohou opravdu vyřádit. Letí konfety a girlandy v růžové nebo modré barvě podle pohlaví miminka, dále balónky, květiny a barevné jednorázové nádobí. Barevné doplňky se hodí také na ozdobení občerstvení. V Americe jsou populární třeba párátka s nápisem a barevné košíčky na oblíbené cupcakes, u nás by třeba mohly slavit úspěch perníčky ve tvarech souvisejících s miminky – dudlíčky, kočárky, lahvičky a podobně.

Zkrátka kreativitě se v tomto ohledu meze nekladou. Už i u nás je ale možné si nechat podobnou oslavu udělat na míru.

Hosté

Mezi pozvanými by neměly chybět nejbližší příbuzné a kamarádky nastávající maminky. Ta by seznam hostů měla schválit. Organizátorky by pak měly rozeslat pozvánky, na kterých bude datum, čas a místo konání akce a prosba o potvrzení účasti. Počítá se s pak tím, že hosté přinesou dárek.

V dnešní době už není tabu, aby se akce účastnili i muži, ale ti většinou přijdou, předají dar, pozdraví se se známými, něco málo zakousnou a jdou. Pokud se oslava koná v práci, předpokládá se, že se zúčastní všichni kolegové, muži i ženy.

Co budoucí tatínek?

Očekává se, že se na oslavě ukáže, ale nemusí na ní být po celou dobu. Většinou postačí, když se zjeví ke konci, se všemi se pozdraví a poděkuje jim za dary.

Aktivity na večírku

Co se vlastně na party děje? Hlavním bodem je předávání dárků budoucí mamince, která je přede všemi rozbalí. Skvělým nápadem, jak hosty zabavit, je vytváření nápaditých dárků na místě.

Můžete například pozvaným na akci rozdat bílá bodýčka a fixy na textil a požádat je, aby pro miminko vytvořili originální oblečení. Ideální je, pokud jsou trička různých velikostí, aby s dítkem šatník rostl.

Případně hosty požádejte, aby pro miminko donesli svoji oblíbenou dětskou knihu a napsali do ní věnování. To se hodí zejména pokud se baby shower koná ve firmě. Kolegové tak nemusejí vymýšlet nákladné dary, a přesto to bude krásná vzpomínka.

Jestliže jde o dárkovou spršku pro druhé nebo třetí dítě, možná maminka místo dárků pro miminko ocení spíše zajištění jídla pro období šestinedělí (hosté donesou zamražené jídlo) nebo kupóny na pohlídání starších ratolestí, na úklid bytu a podobně.

Jak připravit dětskou oslavu narozenin? Zábavně a hravě!

Vhodný dárek na baby shower

Na baby shower se nosí dárek. Jaký je ten vhodný? V USA se to řeší tak, že organizátorky volí takzvanou registraci. To znamená, že v nějakém obchodě vyberou dárky, které by si nastávající maminka přála. Název obchodu, kde je registrace vedená, napíšou na pozvánku a hosté se hlásí k jednotlivým darům. Díky tomu se nesejde pět nočníků a dvacet dudlíků.

I u nás už některé obchody registraci nabízejí, ale moc rozšířené to není. Nevýhodou je, že v takovém případě mizí okamžik překvapení při rozbalování. Navíc hostům ani nejde vnutit, aby pořídili něco, co nechtějí, nebo co je nad jejich finanční možnosti.

Seznam toho, co si budoucí maminka přeje, ale organizátorka může mít k dispozici a na vyžádání poradit, jaký dárek pro miminko pořídit.

Poděkování

Po akci by maminka měla poděkovat organizátorkám akce i hostům za dary. Nejlépe písemně.

I když má baby shower pravidla, podle kterých by oslava měla probíhat, není třeba je dodržovat striktně. Lze si z nich vybrat jen to, co vyhovuje vkusu a naturelu oslavenkyně, zkrátka si je přizpůsobit. Nemusí jít nutně o akci s předáváním drahých darů, mělo by to být spíše příjemné setkání s nejbližšími ženami; vyslechnutí si jejich rad a zkušeností s dětmi předtím, než se miminko narodí a maminka se dostane do víru mateřských povinností.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Baby shower: Jak uspořádat „rozlučku se svobodou“ pro nastávající maminku