Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Alergická rýma u dětí. Jaká je prevence a jak zmírnit projevy?

Redakce

Redakce

24. 4. 2018

Začátek dubna každoročně znepříjemňuje život alergikům. Alergie však může děti potrápit i v průběhu roku. U dětí se nejčastěji alergie projevuje ekzémem či vyrážkami, nicméně okolo čtvrtého roku se začínají u dětí objevovat také alergické záněty sliznic, nejčastěji alergická rýma. Někdy může být plný nos doprovázený také zánětem spojivek. Jak se dá léčit alergická rýma u dětí? Jak jí předcházet? Jak správně identifikovat alergen?

Alergická rýma u dětí – příznaky

Projevy alergické rýmy vypadají u dětí prakticky stejně jako u běžné rýmy. Odlišit je proto od sebe není vždy jednoduché. Navíc většina léků zabírá u obou typů rýmy. Projevy alergické rýmy začínají nejčastěji svěděním v nose a kýcháním. Z nosu začne vytékat řídký vodnatý bezbarvý hlen. Nosní sliznice se zduří a nos se ucpe. Alergická rýma může mít prudký nástup. Alergický záchvat může trvat několik minut či hodin, ale i déle. Nejčastěji se objevuje během dne, může se však dostavit i v noci. Velice často je alergická rýma doprovázená i podrážděním spojivek. Oči mohou intenzivně svědit a pálit. Postupně se k alergické rýmě může přidružit také infekce, přičemž se mění vzhled výtoku z nosu. Alergickou rýmu u dětí proto není vždy snadné na první pohled rozpoznat.

Alergická rýma u dětí – příčiny

Příčinou alergické rýmy jsou alergeny nejrůznějšího druhu. Mezi nejčastější alergeny způsobující alergickou rýmu patří především pyly, trávy, plísně, roztoči, prach, různé chemikálie (např. formaldehyd), prací prostředky, parfémované složky a aviváže atd. Zdravý organismus si alergenů nevšímá a bojuje pouze proti skutečným nepřátelům, jako jsou například bakterie nebo viry. Alergický organismus je oproti tomu citlivý na alergen a bojuje proti němu stejně, jako by šlo o nebezpečnou infekci. Podle některých odborníků jsou alergie projevem imunitního systému, který se „nudí“. Během uplynulých let se totiž v moderním světě dostala lékařská péče a hygiena na tak vysokou úroveň (mnoho vážných chorob se již prakticky nevyskytuje), že imunitní systém nemá (oproti minulosti) proti čemu bojovat a hledá „nepřátele“ i tam, kde ve skutečnosti nejsou, aby nevyšel „ze cviku“.

Pylové alergie u dětí

Nejčastějším alergenem u dětí jsou pylová zrna, respektive některé konkrétní součásti pylových zrn, které mohou být u každého alergika jiné. Alergickou rýmu v takovém případě provází vodnatý výtok z nosu nebo naopak ucpaný nos, zánět spojivek, svědění očí a nosu, pálení v krku a záchvaty kýchání. Projevy alergické rýmy vyvolávané pyly se průběžně zlepšují a zhoršují s tím, jak se vyvíjí pylová sezóna.

Astma u dětí je často dlouho nerozpoznané. Čím je záludné

Polinóza (pollinosis) u dětí

V zimě nebývá alergická rýma tak častá. Nejčastěji se ordinace imunologů a alergologů plní každý rok pravidelně počátkem dubna. Jako první se hlásí ke slovu pyly osiky, lísky, vrby, břízy, habru a jehličnanů. Pro někoho může představovat problém pyl jírovce, dubu, cypřiše, javorů, jasanu, buku, kaštanovníku, ořešáku, jilmu, topolu, platanu a lípy. Nepříliš častá bývá alergie na pyly ovocných stromů. Pyly mnoha stromů mají schopnost letět do dálky i několika kilometrů. Pokud je tedy někdo alergický na pyl břízy, což je velice častý alergen, nemá prakticky šanci se alergenu venku vyhnout. Kromě toho, že je bříza velice rozšířená, její pyl se nese vzduchem opravdu daleko.

Trávy a byliny

Ačkoli je koncentrace pylů nejvyšší na jaře, tzv. senná rýma se často vyskytuje i v létě, neboť mnoho alergiců je senzitivních na pyly bylin a trav. Mezi nejčastější původce alergické rýmy v létě patří pýr, srha, kostřava, medyněk, jílek, lipnice, bojínek, rákos, psárka, pelyněk, řepka, hořčice, vojtěška, drnavec, jitrocel, sedmikráska či jetel. Bohužel ani na podzim si někteří alergici neodpočinou, neboť vzduchem létá pyl vysokého plevele. Záleží na tom, na který druh je přecitlivělost vyvinutá.

Roztoči, plísně a zvířata

Dalšími vyvolavateli alergické rýmy mohou být roztoči obsažení v domácím prachu, plísně v domácím prostředí nebo domácí zvířata, především jejich srst, sliny a kůže. Alergie na roztoče, plísně či zvířata se na rozdíl od senné rýmy může objevit prakticky ve kterémkoli ročním období.

Atopický ekzém u dětí – jeho projevy a léčba

Alergická rýma – co s tím?

Snažte se u dětí vypozorovat, ve kterém ročním období a za jakých okolností se potíže objevují. Zjistěte, nejsou-li projevy vázány na pobyt v určitém prostředí (venkovské chalupy), na styk s některým zvířetem, při sběru léčivých rostlin, při přechodu z teplé místnosti do chladu, při výměně bytových textilií (nový koberec), při změně pracího prášku apod. Zejména pokud někdo v rodině trpí alergiemi, je nutné na alergický původ rýmy myslet. Nezapomínejte, že alergie může mít mnoho forem projevů. Kromě alergické rýmy je to také ekzém či astma.

Kdy k lékaři?

U dětí kojeneckého věku jde většinou o „běžnou rýmu“, i když se v rodině alergie vyskytuje, s projevy klasické alergické rýmy se setkáváme u dětí předškolního a školního věku. Pokud máte u vašeho dítěte podezření, že se jedná o alergickou rýmu, navštivte ošetřujícího dětského lékaře, který zvolí vhodné léky k potlačení alergických projevů. Pokud zvládnete alergickou rýmu u dítěte pouze s pomocí antihistaminik (nejčastěji u malých dětí Fenistil kapky, později Aerius kapky), není potřeba u příliš malých dětí přesný alergen hledat, neboť alergie se stejně v průběhu let vyvíjí a senzibilizuje. Někdy také do 3 let alergická rýma sama vymizí (nejčastěji pokud se alergie v rodině nevyskytuje vůbec nebo u vzdálených příbuzných). K alergologovi bývá pediatrem zpravidla odesláno dvou či tříleté dítě, kterému se alergické projevy zhoršují, příp. se jejich projevy nezlepšují ani po nasazení antihistaminik. Děti do tří let nejčastěji trápí projevy alergie v podobě vyrážky, což řeší dermatolog.

Alergologie – imunologie

Také v případě komplikací (dechových potíží, přidružených zánětů vedlejších nosních dutin, opakovaných infektů, podráždění kůže, častých alergických projevů) nebo když se nedaří vysledovat příčina potíží, je na místě vyšetření dětským alergologem – imunologem, který na základě svých vyšetření zvolí vhodný léčebný postup. Je v prvé řadě potřeba identifikovat alergen, který vaše dítě trápí. Mladší dítě bude s největší pravděpodobností odesláno do specializovaného odběrného centra, kde mu bude odebrána krev. Krev je testována na několik vybraných nejčastějších původců alergií u dětí. Před odběrem krve je potřeba vysadit alespoň na týden antihistaminika, aby nebyly výsledky zkresleny. U dětí školního věku se již provádí test na kůži (tzv. žebříček), kdy je na předloktí aplikována sada nejčastějších zástupců alergenů. Po chvíli se výsledek odečte.

Autovakcína

Pokud je správně identifikován alergen, dokáže ještě před nástupem pylové sezony alergolog nechat připravit speciálně namíchanou autovakcínu, která postupně připraví imunitní sytém dítěte před nástupem sezony daného alergenu. Takový postup se uplatňuje většinou až u starších dětí (školního věku). U mladších se většinou používá jen antihistaminikum, lokální antialergické léky (spreje do nosu, kapky do očí) a hlavně prevence projevů.

Alergická rýma u dětí – prevence

Nejlepší léčbou alergické rýmy je prevence. Obecně platí, že když není podnět, není ani projev alergie. I když je těžké se alergenům vyhnout úplně, můžeme se snažit o minimalizaci kontaktu s nimi. Určitě se vyplatí sledovat pylovou sezónu na internetu a informovat se o aktuálním výskytu alergenů. Někdy může alergie odeznít sama. Většinou se s věkem projevy zmírňují. Věnujte vždy důslednou pozornost prevenci styku s alergenem v domácnosti, kde dítě tráví nejvíce času. V domácnosti alergika nejsou úplně vhodná domácí zvířata, příliš mnoho textilií, na kterých by mohly alergeny ulpívat (koberce, závěsy) a také kvetoucí rostliny.

Trpí vaše děti dýchacími obtížemi nebo alergiemi? Možná je na vině formaldehyd

Po příchodu domů dítě osprchujte a převlékněte!

Důležité je děti během pylové sezóny vždy po příchodu domů osprchovat včetně obličeje a vlasů. Alespoň doma by si mělo mít tělo možnost odpočinout si od alergenů. Snažte se nevětrat místnost, kde dítě spí. Často utírejte prach a vytírejte podlahu. Nevětrejte peřiny venku. Nesušte prádlo, které nosí alergické dítě (včetně jeho lůžkovin a ručníků), venku. Větrat je možné pouze po dešti. Snažte se v období pylové sezony jezdit častěji s autem do myčky (pokud s dítětem jezdíte autem). Nenuťte dítě za každou cenu jít ven, zejména pokud je větrné počasí. Pokud je po dešti nebo slabě prší, je ten správný čas vyrazit s malým alergikem ven na procházku!

Pokud je dítě alergické na roztoče, plísně či zvířata, je potřeba zbavit domácnost všech alergenů. Vyplatí se investovat do čističky vzduchu. Podobně jako u pylové alergie je důležitý pravidelný mokrý stěr. Pokud není dítě alergické na pyly venku, větrejte naopak co nejčastěji.

Alergie na kočky a psy u kojenců. Jak ji řešit?

Pozor na větrné počasí

Pokud venku fouká vítr, dítě by mělo být zvyklé nosit sluneční brýle, které ochrání oči před větrem, který s sebou nese alergeny. Obecně by dítě nemělo být nuceno chodit ve větrném počasí ven, pokud jej trápí alergická rýma. Nevhodné je také prašné prostředí. Nejvhodnější počasí pro pobyt venku je vždy po dešti a během slabého deště, samozřejmě v přiměřeném oblečení. Také na kolo by se měly vždy brát brýle.

Alergická rýma – léčba

Léčba alergie je běh na dlouhou trať. Spočívá především v léčbě příznaků způsobených alergickou reakcí, snižování citlivosti imunitního systému na alergizující podněty a stabilizaci buněk, které produkují zánětlivé mediátory. Výběr správného postupu léčby vždy náleží do rukou odborníka imunologa-alergologa. Celé řadě pacientů s alergickou rýmou pomáhají nosní kapky přežít nástup akutních obtíží. V případě častých infektů dítěte může lékař rozhodnout o podávání tzv. imunostimulancií (léky podporující obranyschopnost organizmu). Obsahují alergeny (pro imunitní systém dítěte poznávací látky mikrobů, těch, které nejčastěji způsobují danou skupinu infektů). Alergeny v organizmu dítěte vyvolají imunitní reakci s tvorbou protilátek. Při setkání těla se skutečnými mikroby, které mají na povrchu stejné alergeny, reaguje imunita dítěte rychleji (rychle zničí mikroba) a mírněji (onemocnění dítěte probíhá méně dramaticky).

Alergie na pyl u kojence. Proč vzniká a jak se s ní dá bojovat?

Pozor na zánět středního ucha!

Žádnou rýmu není radno u dětí podceňovat. Pokud byste nepodávali léky na zmírnění příznaků, zejména pak kapky či spreje do nosu, hrozí u dětí, že se zánět přenese přes Eustachovu trubici do ucha. V noci by měly děti spát ve vyvýšené poloze, aby mohly hleny z hlavy volněji odtékat a nehromadily se v dutinách.

Celoroční podávání antihistaminik

V současnosti je u dětí běžná praxe podávat antihistaminika celoročně. Současná generace antihistaminik (léků potlačujících alergické reakce) je k dětskému organizmu natolik šetrná, že není důvod k obavám z jejich dlouhodobého užívání.

Ohodnoťte tento článek:
4,9
Právě čtete

Alergická rýma u dětí. Jaká je prevence a jak zmírnit projevy?