Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Astma u dětí je často dlouho nerozpoznané. Čím je záludné

Trpí vaše dítě na časté záchvaty suchého kašle prakticky bez příčiny? Nedostává se mu dechu? Je atopik nebo alergik? Pozor, je možné, že trpí astmatem. Stanovení diagnózy mnohdy trvá dlouho. Jak se astma projevuje a jak léčí?

Co je to astma?

Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Pokud jsou tyto zanícené cesty vystaveny rizikovým vlivům (alergeny, cigaretový kouř, srsti zvířat, roztoče či viry), zareagují na ně přehnaně – astmatickým záchvatem. Při něm se v křeči stáhnou průdušky, jejich sliznice se zanítí a oteče a začne produkovat větší množství sekretu. Dochází k jejich obstrukci (neprůchodnosti), která se projeví dušností, pocitem tlaku na hrudi, hvízdavým dechem a kašlem.

Příznaky astmatu

Zpozornět byste měli, pokud u vašeho dítěte pozorujete tyto projevy:

  • Časté záchvaty kašle bez dalších příznaků; suchý dráždivý kašel se objevuje po fyzické aktivitě, při smíchu nebo během hry, při setkání s alergeny, případně v druhé polovině noci (mezi 2 a 4 hodinou ranní)
  • Stížnosti na bolest a tlak na hrudi
  • Pískavé či hvízdavé zvuky při nádechu a zejména výdechu
  • Dušnost a pocit, že se nemůže nadechnout
  • Únava, slabost a vyčerpanost, nedostatek energie
  • Zrychlené dýchání
  • Ztuhlost svalů krku a hrudníku

Proč vzniká a kdo je ohrožen?

Předpokládá se, že mezi hlavní příčiny astmatu patří alergie, opakující se infekce dýchacích cest a někdy také reflux. Zvýšené riziko rozvoje onemocnění mají děti trpící atopickým ekzémem a alergickou rýmou. Nejčastějšími alergeny jsou roztoči, pyly, srst (a jiné sekrety) koček, psů, králíků a dalších zvířat, cigaretový kouř a potraviny. U většiny nemocných je vznik astmatu ovlivněn více spouštěči. Roli může sehrát také stres, fyzické vyčerpání nebo duševní problémy.

Astma se může rozvinout prakticky v jakémkoliv věku (nevyskytuje se před 1. rokem života), nejčastěji do 5 let dítěte (63 % výskytů). Je považováno za jedno z nejčastějších celoživotních chronických onemocnění. Jeho prevalence (počet nemocných k celkovému počtu obyvatel) je v České republice 5 %, u dětí pak 10 %.

Počet nemocných však celosvětově narůstá, i u nás. Přispívat k tomu může také znečištěné životní prostředí.

Problém je, že k jasnému stanovení diagnózy dochází často velmi pozdě, kdy už jsou patrné nevratné změny na dýchacích cestách.

Jak se astma diagnostikuje?

Jedním slovem obtížně. U velmi malých dětí je diagnóza stanovena po třech výskytech obstrukční bronchitidy projevující se sípáním, obtížným dýcháním a kašlem.

Lékař provede anamnézu, zeptá se na výskyt alergií a astmatu v rodině, průběh doposud prodělaných (infekčních) onemocnění i na prostředí, ve kterém dítě žije.

Malý pacient je odeslán na alergologii, kde mu provedou kožní test ke zjištění 10 základních alergií. Ovšem do 3 let věku nemusí být negativní výsledek průkazný a je dobré test zopakovat později.

Pokud není příčina alergie z kožního testu zcela zřejmá, může lékař udělat ještě imunologický rozbor krve.

Dalším důležitým vyšetřením je spirometrie, která určuje funkčnost plic. Vyšetření dechu ale vyžaduje spolupráci pacienta, proto je ho možné u dětí provádět až od 4-5 let věku.

Léčba astmatu

Při léčbě astmatu se rozlišují dva druhy léků: záchranné, které se vdechují při záchvatu, a preventivní, které se užívají dlouhodobě. Léky na astma se podávají většinou pomocí inhalace, u dětí se někdy používají také sirupy či bonbony. K inhalování slouží ruční sprejové dávkovače nebo přístrojové inhalátory s maskou.

První pomoc při astmatickém záchvatu

V případě, že se jedná o první záchvat, volejte záchrannou službu. Pokud už máte se záchvatem zkušenost, podejte léky na roztažení průdušek dle instrukcí lékaře a teprve když ani tak nenastane zlepšení, volejte záchranku. Dobré je otevřít okno dokořán a pomoci dítěti uklidnit se, třeba poslechem hudby. Astmatik by měl při záchvatu sedět a opírat se rukama o stehna, vydechovat by měl s ústy do šířky (jako při úsměvu).

Léčba v období klidu

Astmatik musí užívat preventivní léky i v době, kdy se u něj neprojevují žádné akutní obtíže spojené s onemocněním. Tyto léky chrání dýchací cesty, hojí zánět a brání vzniku záchvatu. Patří mezi ně kortikoidy, léky proti alergiím a další. Při alergiích se osvědčila také vakcinace.

Co zabírá na astma?

Je dobré si uvědomit, že astma je celoživotní nemoc, ale léčbou a podpůrnými opatřeními ho lze velmi dobře potlačit.

Důležité je toho o onemocnění hodně vědět. Samo dítě, samozřejmě v závislosti na věku, by mělo poznat blížící se záchvat a umět si poradit v jeho průběhu. Inhalátor musí mít neustále u sebe, je dobré náhradní svěřit i učiteli ve škole. Léky by nikdy neměly dojít.

Sport může astmatikovi jen prospět. Dobré je třeba plavání, ale ne v příliš chlorované vodě.

V blízkosti dítěte by nikdo neměl kouřit, v domácnosti by se neměla vyskytovat zvířata se srstí (hlavně kočky a králíci). Často doma uklízejte a měňte lůžkoviny, větrejte a nepoužívejte parfemované čisticí prostředky. Vzduch v bytě můžete zvlhčovat.

Jak přestat kouřit. Abstinenční příznaky by vás neměly odradit!

Pozitivně proti astmatu působí hra na dechový nástroj, zpívání a časté pobyty na horách a u moře.

Astma je nemoc na celý život, ale při dodržování preventivních opatření a léčby nemusí kvalitu života nijak výrazně omezit.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Astma u dětí je často dlouho nerozpoznané. Čím je záludné