Afty u dětí. Proč jsou tak bolestivé a jak se jich nejrychleji zbavit?
Redakce
4. 7. 2018
Afty u dětí jsou velmi časté a bohužel velmi bolestivé onemocnění dutiny ústní. Někdy se afty objevují opakovaně a děti kvůli nim prožívají velká muka. Kdo zažil dítě, které má v puse afty, ví o čem je řeč. Dítě odmítá jíst a celé dny pláče. Jak se nejrychleji aftů u dětí zbavit? Co když se afty vracejí? Jaké potraviny jsou vhodné a jakým se naopak zcela vyhnout, pokud vaše dítě afty trpí?
Afty u dětí – jak vypadají?
Afty vypadají jako malé puchýřky v ústech. Představují specifické postižení ústní sliznice a bohužel jsou velmi bolestivé. Pokud dojde k porušení povrchu aftu (tzv. eroze), odkryje se žlutobělavá vrstvička (fibrinum). Kolem eroze vzniká červený lem (halo). Afty se u dětí naneštěstí objevují mnohdy opakovaně (tzv. recidivující afty). Onemocnění většinou probíhá bez postižení celkového stavu pacienta, pokud ovšem nejsou afty jen doprovodnými projevy virové infekce (jako např. u onemocnění „ruce, nohy, ústa“).
Afty u dětí – příčina vzniku
Příčina vzniku aftů bohužel není dosud přesně známa. Za hlavní původce aftů jsou považovány viry. Mnohdy doprovázejí afty běžná dětská virová onemocnění, zejména pak nemoc „ruce, nohy, ústa“. Na vině mohou být také hormony, autoimunitní či alergické reakce. Některé potraviny dokáží děti v ústech podráždit (mechanicky a chemicky) natolik, že se na sliznici vytvoří bolestivé afty. Jedná se především o různá lízátka (zejména ta, která mají abrazivní povrch podobný šumivým tabletám) nebo bonbony. Některé děti si stěžují na afty po konzumaci ananasu. Někdy afty u dětí signalizují nedostatek některých vitamínů, zejména skupiny B.
Aftózní stomatitis
Aftům se odborně říká aftózní stomatitis neboli aftózní zánět dutiny ústní. Pro afty je typický vznik puchýřků na vnitřní straně retní sliznice předsíně dutiny ústní (vestibula), pod jazykem, na jeho hranách či hrotu, na sliznici měkkého patra a patrových oblouků.
Afty u dětí – jak vznikají?
Afty začínají jako malý puchýřek, který se rychle strhává. Již během vzniku puchýřků si děti stěžují na napětí a pálení v ústech. Eroze je již velmi bolestivá na dotek. Někdy velmi malé děti nedokáží přesně interpretovat bolest v pusince a ukazují mylně na zoubky. Na vzniklou erozi může následně nasednout sekundární bakteriální infekce.
Afty u dětí – co pomáhá?
Léčba aftů se zaměřuje primárně na tlumení bolesti, urychlení hojení a omezení rozvoje sekundární infekce. Doma je možné použít roztok 2% genciánové violeti (zakoupíte v lékárně), se kterou puchýřky či eroze potíráme. Vyzkoušet můžete také roztok Tantum verde, který obsahuje lokální anestetikum. Pokud je dítě alergické či trpí atopickým ekzémem, doporučuje se na afty užívat Fenistil kapky, Zyrtek či Aerius. Pokud je bolest pro dítě nesnesitelná, je možné podat celková analgetika typu Ibalgin či Nurofen v podobě sirupu. Léčba trvá většinou týden.
Aloclair a Gengigel
Pokud nic nepomáhá, vyzkoušejte např. Aloclair gel nebo sprej do úst, příp. Gengigel. Tyto přípravky vytvoří na postiženém místě ochranný gelový film, který místo chrání před podrážděním, tiší bolest, urychluje hojení a brání sekundární infekci. Aplikace je bezbolestná.
Návštěva stomatologa
Ačkoliv se maminky s afty u dětí obracejí primárně na pediatra, můžete vyzkoušet také stomatologa, neboť ten léčí vše, co souvisí s dutinou ústní (tedy také afty či mapovitý jazyk). V ordinacích zubních lékařů je možné se setkat s léčbou roztokem AgNO3, tzv. „argentkou“.
Co jíst, když mají děti afty?
Vyhněte se veškerým kyselým a dráždivým potravinám a také příliš hrubým jídlům, které by mohly sliznice v ústech poškrábat či podráždit (např. celozrnné pečivo, opečený toast, mysli tyčinky, slané tyčinky, sušenky atd.). Vhodné jsou pouze měkké až kašovité potraviny. Vhodné je podávání vitamínů skupiny B (B-komplex) a také železa a zinku (zinek zmírňuje zánětlivé procesy sliznic a kůže a urychluje hojení ran).
Geografický neboli mapovitý jazyk u dětí. Co je příčinou a jak ho léčit?
Co dělat, když dítě odmítá kvůli aftům jíst?
Je opravdu důležité přimět dítě ke konzumaci alespoň nějakého jídla, protože v případě, že by kvůli aftům nejedlo vůbec, doporučí lékař nitožilní výživu a hospitalizaci v nemocnici. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin. Podávejte dítěti tekutiny chladné, slazené Glukopurem, které nejsou kyselé, např. bylinkový čaj s heřmánkem (ovocné čaje jsou nevhodné), neperlivá minerálka (opět přidat Glukopur) či chlazené mléko, které většinou děti s afty dobře snáší. Také stravu podávejte chlazenou. Vhodný je např. rozmačkaný banán, různé mléčné kaše, pudingy, bramborová kaše, polévka ve formě bujonu atd.
Opakované potíže s afty
Pokud se afty dětem často vracejí nebo jich má dítě v ústech mnoho najednou, určitě se obraťte na lékaře. Pokud není léčba účinná, lékař většinou doporučí další vyšetření (např. základní imunologické vyšetření), případně odešle pacienta na specializované pracoviště, kde se zabývají onemocněním sliznic dutiny ústní. Někdy totiž bývají afty zaměňovány s herpetickou stomatitidou.
Zvýšená hygiena
Vzhledem k virovému původu aftů je potřeba dětem, které na afty trpí, co nejdůsledněji omývat dudlíky, hrnky, hračky a hlavně jim bránit v tom, aby is strkaly prsty do úst. Často dětem myjeme ruce a venku, pokud není možnost použít tekoucí vodu a mýdlo, používáme desinfekční gely. Pokud někdo v rodině na afty trpí, zamezte přímému kontaktu s dítětem.