×
MotherClub.cz

Je nemoc ruce nohy ústa nebezpečná a jak se léčí?

Nemoc ruce nohy ústa

Začíná to zvýšenou teplotou, bolestí v krku a břicha. Poté se objeví vyrážka a vám je jasné, že klasické nachlazení to určitě není. Jenže co je to? O nemoci ruce nohy ústa uslyší hodně maminek poprvé až v ordinaci dětského lékaře, který ji diagnostikuje právě jejich dítěti. Jak probíhá a může děťátko ohrozit?

Co je to syndrom ruka-noha-ústa?

Jedná se o nezávažné virové onemocnění. Většinou postihuje děti do deseti let, ale onemocnět může i dospělý. Nejčastěji nemoc propuká na podzim a v létě. Syndrom je velmi nakažlivý, proto jsou ohroženy hlavně kolektivy dětí. Inkubační doba nemoci je 3 až 6 dní a šíří se nejčastěji kapénkovou cestou. Nejvíce nakažlivé je dítě asi týden od začátku onemocnění, někdy však může přenášet virus ještě i týdny po uzdravení. Ve většině případů odezní nemoc sama do 10 dnů a bez komplikací. Projevuje se zvýšenou teplotou spojenou s bolením bříška a někdy i bolestmi v krku. Postupně se v ústech a na jazyku objeví afty, na dlaních rukou, ploskách nohou a v okolí úst se objevují maličké puchýřky.

Doprovod dítěte k lékaři. Na co všechno máte nárok?

Příznaky nemoci ruka-noha-ústa

 • Zvýšená teplota, bolest v krku, bolest břicha.
 • Afty v ústech, někdy i v krku a na jazyku.
 • Vyrážka okolo úst, na prstech, dlaních a ploskách rukou a nohou (z toho název ruka-noha-ústa). Výjimečně na kolenou, hýždích, pažích či obličeji. Vyrážka může svědit a končetiny dokonce někdy až brní.
 • Některé děti si ztěžují i na bolest uší.

Jak léčit nemoc ruce nohy ústa

Naštěstí se nejedná o závažné onemocnění a většinou samo odezní bez nějakého těžkého průběhu a speciální léčby. Při vyšší teplotě je vhodné podávat antipyretika či analgetika a více pít. Na afty se může použít genciánová violeť. Jestliže vyrážka svědí, můžete použít pudr na potírání či Fenistil. Všechny přípravky jsou volně prodejné v lékárně. Nezapomeňte na větší množství vitamínů, zejména skupiny B. Protože je onemocnění opravdu hodně nakažlivé, rozhodně nechoďte nikam do kolektivu a dodržujte velmi přísně hygienu.

Afty u dětí. Proč jsou tak bolestivé a jak se jich nejrychleji zbavit?

Omezení a doporučení:

 • vynechte kolektiv,
 • nastolte klidový režim,
 • nechoďte na sluníčko,
 • dbejte na mytí rukou, ovoce, zeleniny a jiných potravin a řádné tepelné zpracování tam, kde je to nutné.

Co dělat při horečce dítěte? Bát se jí už nemusíte

Komplikace

I přes svou velkou nakažlivost nemívá onemocnění žádný těžký průběh a hrozí při něm jen velmi malé procento komplikací. Je určitá možnost, že by se zanesla infekce do svědivé vyrážky a vznikly by jizvičky (toto riziko hrozí více u dětí s ekzémem). V případě bolestivých aftů mohou někdy děti odmítat jíst a pít. V tomto případě raději konzultujte situaci s lékařem. Opravdu výjimečně může dojít k odloučení nehtů na rukách a nohách (jen u některých) asi měsíc po onemocnění.

I když je syndrom ruka-noha-ústa nepříjemný, není třeba se ho obávat. Nemoc se velmi rychle přežene a vy budete mít doma zase zdravé a veselé dítě.

3.5/5 - (43 votes)

3.5/5 - (43 votes)

Nejvíce vás zajímá:

Početí miminka:

Děti:

Zdraví:

Vaření pro děti:7 Komentáře Je nemoc ruce nohy ústa nebezpečná a jak se léčí?

 1. Dobrý den,právě jsem touto nemocí postižená,chytila jsem jí od syna 13 let,který měl hladsi průběh a neměl vyrazku,jen afty v ústech,já se plně osypala v ustech,na rukou a ploskach nohou.svedivou až bolestivou vyrazkou.

 2. Tuto nemoc jsem dostala v 68 letech, netuším kde, týden jsem jen pila ústa plná aftů , ruce samý puchýř a na ploskach nohou též, takže chůze jako po žhavém uhlí , horečka 40 i když normálně horečku nemívám. Do dnes od 10.4. mi slézaji nehty na nohou i rukou. Opravdu prý na to nic neexistuje, musí se to protrpět. Doufám, že se to už nikdy víc nevrátí .

 3. Moje deti, dva a pul roku, ji chytily poprve v sesti mesicich. Zijeme za „Velkou vodou“, tady je stejne bezna jako chripka nebo ryma. Doporucuju neplasit, jen v pripade vyssi teploty bezet pro jistotu za doktorem.

 4. Já to chytla když jsem byla těhotná s druhým dítětem. Mela jsem tehdy 1 a pul letou dceru, která to ale odemne nechytla. 3 dny jsem mela teplotu kolem 38 a cítila jsem se podobně jak kdyz jsem mela nestovice (ty jsem mela ve 24 letech). Puchýře jsem mela hlavně na dlaních a nohou, pár kolem úst v puse žádný. Musím teda ale říct, že to bylo nepříjemné onemocnění. Puchýře mne bolely, pálily jako kdybych se spalila o kamna, taky mi slezlo cca 6 týdnu po nemoci pár nehtu na nohou a rukou. Po zahojeni puchyrku se mi odlupovala kůže na postižených místech. Naštěstí to netrvalo dlouho cca týden ale onemocnění bylo nepříjemné.

  • Dobrý den, aco vaše těhotenství, vše v pohodě? Prý je to hodně nebezpečné pro plod… Malý 6let to má taky a já doufám že to nechytnu…

 5. DOBRÝ DEN, VČERA JSEM NA NÁVŠTĚVĚ U VNOUČKŮ ZAHLÉDLA NEMOC PUSA NOHA RUKA…DĚTI JSOU OSYPANÉ . BYLA JSEM POŽÁDÁNA ABYCH JE POHLÍDALA , ALE JDE O VYSOCE NAKAŽLIVOU NEMOC.. MOHOU JÍ ONEMOCNĚT I DOSPĚLÍ, JAK JSEM SE DOČETLA NA INTERNETU. NÁM PRARODIČŮM JE KOLEM 70 LET. A STAROST O NAŠE ZDRAVÍ JE NA PŘEDNÍM MÍSTĚ . MANŽEL MÁ DOKONCE SNÍŽENÝ POČET BÍLÝCH KRVINEK. JAK SE ZACHOVAT ?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*