Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Je nemoc ruce nohy ústa nebezpečná a jak se léčí?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 8. 2018

Začíná to zvýšenou teplotou, bolestí v krku a břicha. Poté se objeví vyrážka a vám je jasné, že klasické nachlazení to určitě není. Jenže co je to? O nemoci ruce nohy ústa uslyší hodně maminek poprvé až v ordinaci dětského lékaře, který ji diagnostikuje právě jejich dítěti. Jak probíhá a může děťátko ohrozit?

Co je to syndrom ruka-noha-ústa?

Jedná se o nezávažné virové onemocnění. Většinou postihuje děti do deseti let, ale onemocnět může i dospělý. Nejčastěji nemoc propuká na podzim a v létě. Syndrom je velmi nakažlivý, proto jsou ohroženy hlavně kolektivy dětí. Inkubační doba nemoci je 3 až 6 dní a šíří se nejčastěji kapénkovou cestou. Nejvíce nakažlivé je dítě asi týden od začátku onemocnění, někdy však může přenášet virus ještě i týdny po uzdravení. Ve většině případů odezní nemoc sama do 10 dnů a bez komplikací. Projevuje se zvýšenou teplotou spojenou s bolením bříška a někdy i bolestmi v krku. Postupně se v ústech a na jazyku objeví afty, na dlaních rukou, ploskách nohou a v okolí úst se objevují maličké puchýřky.

Doprovod dítěte k lékaři. Na co všechno máte nárok?

Příznaky nemoci ruka-noha-ústa

  • Zvýšená teplota, bolest v krku, bolest břicha.
  • Afty v ústech, někdy i v krku a na jazyku.
  • Vyrážka okolo úst, na prstech, dlaních a ploskách rukou a nohou (z toho název ruka-noha-ústa). Výjimečně na kolenou, hýždích, pažích či obličeji. Vyrážka může svědit a končetiny dokonce někdy až brní.
  • Některé děti si ztěžují i na bolest uší.

Jak léčit nemoc ruce nohy ústa

Naštěstí se nejedná o závažné onemocnění a většinou samo odezní bez nějakého těžkého průběhu a speciální léčby. Při vyšší teplotě je vhodné podávat antipyretika či analgetika a více pít. Na afty se může použít genciánová violeť. Jestliže vyrážka svědí, můžete použít pudr na potírání či Fenistil. Všechny přípravky jsou volně prodejné v lékárně. Nezapomeňte na větší množství vitamínů, zejména skupiny B. Protože je onemocnění opravdu hodně nakažlivé, rozhodně nechoďte nikam do kolektivu a dodržujte velmi přísně hygienu.

Afty u dětí. Proč jsou tak bolestivé a jak se jich nejrychleji zbavit?

Omezení a doporučení:

  • vynechte kolektiv,
  • nastolte klidový režim,
  • nechoďte na sluníčko,
  • dbejte na mytí rukou, ovoce, zeleniny a jiných potravin a řádné tepelné zpracování tam, kde je to nutné.

Co dělat při horečce dítěte? Bát se jí už nemusíte

Komplikace

I přes svou velkou nakažlivost nemívá onemocnění žádný těžký průběh a hrozí při něm jen velmi malé procento komplikací. Je určitá možnost, že by se zanesla infekce do svědivé vyrážky a vznikly by jizvičky (toto riziko hrozí více u dětí s ekzémem). V případě bolestivých aftů mohou někdy děti odmítat jíst a pít. V tomto případě raději konzultujte situaci s lékařem. Opravdu výjimečně může dojít k odloučení nehtů na rukách a nohách (jen u některých) asi měsíc po onemocnění.

I když je syndrom ruka-noha-ústa nepříjemný, není třeba se ho obávat. Nemoc se velmi rychle přežene a vy budete mít doma zase zdravé a veselé dítě.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Je nemoc ruce nohy ústa nebezpečná a jak se léčí?