7 novoročních předsevzetí, která z vás udělají lepšího rodiče
Alexandra Fiedlerová
20. 12. 2017
Na Nový rok se řada z nás ohlíží za uplynulým rokem a bilancuje, co se povedlo a co zlepšit. A to i ve vztahu k dětem. Dodržování těchto novoročních předsevzetí z vás může v příštím roce udělat lepšího rodiče.
Vydýchejte vztek
Jsou dny, kdy se vám nic nedaří, starostí máte nad hlavu a doma nepořádek. Když do toho vstoupí děti, které se snaží něco si vyřvat, odmlouvají vám nebo se mezi sebou hádají, pohár vaší trpělivosti může přetéct. A vybouchnete. Většinou je vám to pak líto, protože si dobře uvědomujete, že za normálních okolností byste na děti tak nevyletěla.
Zkuste, jako novoroční předsevzetí, výbuchu předejít. Když budete mít pocit, že ve vás začíná vřít vztek, odejděte do jiné místnosti. Zavřete za sebou dveře, zhluboka se nadechněte a počítejte alespoň do tří. Uvidíte, že i takhle krátká pauza vám pomůže získat odstup a do bitevní vřavy se vrátíte s rozvahou a větším klidem.
Přestaňte říkat „nedělej to“
Za den řekne rodič dětem nespočetně krát „to nesmíš“ nebo „nedělej to“. Občas pak můžete mít pocit, že jim ani nic jiného neříkáte. I když jsou to užitečné fráze, které mají za úkol děti chránit, zkuste je omezit nebo nahradit něčím pozitivnějším. Stejně to na děti zabírá víc.
V novém roce místo „nehádejte se“ radši řekněte „co kdybyste společně…“ A doplňte podle toho, co děti baví – postavili město z Lega, zahráli si pexeso, učesaly panenky.
Čtěte nejen dětem
Dejte si předsevzetí dětem více číst, každý den. Ideálně večer před spaním, ale klidně i kdykoliv jindy. Nemusíte s tím přestat, ani když už se vaše dítě naučí číst samo. Bylo prokázáno, že čtení dětem zvyšuje intelekt a prohlubuje vaše vzájemné pouto.
Dobrá kniha ale pomůže dobít baterky i vám. Přenese vás do jiného světa. Uvolní a zklidní vás před spaním. Díky knize tak budete lépe zvládat každodenní kolotoč.
Co dělá čtení knih každý den s naším mozkem? Raději mějte knihu stále po ruce!
Myslete na sebe
Z této fráze se pomalu stalo klišé, které už skoro nikdo nebere vážně. To je ale chyba. I bezpečnostní instruktáž v letadle vám jasně řekne, že kyslíkovou masku máte nasadit nejprve sobě a až potom dětem.
Nemusíte být pokaždé k dispozici, máte právo chvíli myslet jen na sebe. Je to těžké, ale zkuste to. Pokud se odhodláte, zjistíte, že vás život bude v mnoha ohledech snazší, určitě příjemnější a vaše děti samostatnější.
Večeřte společně
Každé dítě přijde ze školy (nebo kroužků) jindy, manžel dorazí pozdě z práce. Všichni hladoví a chtějí jíst hned. Vy jim každému zvlášť něco připravíte a u toho sama uždibujete.
Skoncujte s tím. Dalším z vašich předsevzetí by mohlo být zavedení společné večeře. U té si povyprávíte, co kdo přes den prožil. Udělejte z večeře milou rodinnou událost, bez televize. Večery budou hned příjemnější a z vás opadne stres. Společné jídlo přispívá také k většímu pocitu sounáležitosti. Navíc děti z rodin, kde se večeří pohromadě, mívají menší pravděpodobnost, že se u nich vyvine porucha příjmu potravy.
Naučte se říkat NE
Odmítnout něco vlastním dětem je těžké. A ještě těžší je trvat na pravidlech v situaci, kdy jste unavená. Povolit jim, oč žádají, je tak snadné. Pro jednou se určitě nic nestane, ale nemělo by to být pravidlem. Děti jsou chytré a moc dobře vědí, jak na rodiče, i to, který je „slabší“ a povolí víc.
Umět se vyrovnat s odmítnutím je pro děti důležité. V životě také každý nemá hned vše, co by chtěl. Pokud si na to nezvyknou od malička, bude to pro ně později mnohem těžší. Trvejte na dodržování pravidel a nemějte výčitky, když dětem někdy řeknete NE, je to pro jejich dobro.
Nenoste si práci domů
V dnešní době je čím dál těžší odstřihnout se od práce, i když právě nesedíte v kanceláři. Jste neustále na příjmu. Vždyť maily si můžete díky chytrému telefonu číst i na dětském hřišti.
Nedělejte to! Děti si zaslouží vaši plnou pozornost, když jste konečně spolu. Vnímejte naplno, co vám sdělují, buďte přítomni. Nejen fyzicky, ale i hlavou. Poslouchejte je.
Koneckonců, i vy si zasloužíte prostě vypnout a nemyslet na práci dvacet čtyři hodin denně. Nepracovat doma by pro vás mělo být v příštím roce jasnou prioritou.