Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Znáte rebozo? K čemu všemu můžeme využít tento zázračný šátek?

Tereza Axmannová

Tereza Axmannová

5. 10. 2021

Rebozo. Magický kus jemné tkaniny, který se předává z generace na generaci. Je v něm propsáno několik životů se všemi důležitými okamžiky, jako je početí nebo zrození, ale i se všemi všedními úkony, jako třeba přenášení zeleniny z trhu domů, piknik či přikrývání dětí. Mexické ženy tento šátek používají takřka na všechno, na co by člověka mohlo napadnout použít obří šátek. Obří znamená asi 75 cm široký a 2-3 m dlouhý. Zabalí ženu celou od hlavy k patě. Bývá ručně tkaný z bavlny, vlny či hedvábí, a hlavně: je na pohled krásný. Která žena by si jej nezamilovala?

Rituály k podpoře plodnosti

Nejen mexické ženy věří, že pomocí rituálů, při kterých se využívá tohoto šátku, je možné podpořit plodnost. Početí je zázrak, k němuž je potřeba dokonalá vnitřní harmonie těl i myslí, kterou právě rebozo může pomoci navodit těm, které se rituálu plně oddají. Jde v podstatě o masážní procedury, kterými se uvolňuje celé tělo, především pak oblast pánve a beder. Navozením příjemného pocitu v podbřišku a vhodných myšlenek společně s uvolňováním kloubů, vazů a svalů dochází k odplavování stresu, napětí a strachu, což jsou faktory, které mohou početí bránit. Tyto masáže umí provést vyškolené duly či porodní asistentky i u nás v České republice.

Těhotenská masáž a cvičení, podpora a zateplení bříška

Těhotenské masáže a rebozo

Zdroj: Depositphotos

V průběhu těhotenství je rebozo hojně využíváno. Mnoho žen by si chtělo od těžknoucího bříška alespoň na chvíli odpočinout, což s pomocí reboza jde. Omotaným šátkem se doslova nadzvedává bříško v různých směrech a pohupuje se jím rytmicky do stran. Tím se těhotné uleví od neustálého tlaku na pánevní dno, bederní páteř a kyčle. Taková relaxace či cvičení je v těhotenství žádoucí. Bolavá záda a třísla se na chvíli příjemně uvolní a žena vdechne novou energii, tolik potřebnou pro správný vývoj plodu.

Kromě toho lze rebozo použít jako podpůrný pás tak, že si ho těhotná žena pevně uváže kolem boků a podbřišku. Bříško tak získá nejenom oporu pro fyzicky namáhavější činnosti, ale i příjemné zateplení. Toto zavinutí je vhodné nejen pro těhotné ženy, ale i pro všechny ostatní ženy v obdobích, kdy menstruují.

Mnoho žen v posledních měsících těhotenství řeší otázku, zda se plod v jejich děloze otočí tak, aby bylo možné rodit bez problémů přirozenou cestou. Zkušené rebozo asistentky dokonce dokáží správnou manipulací s rebozem napomoci miminku k otočení se do polohy, která je potřebná k hladkému průběhu přirozeného porodu. K tomu se používá metody tzv. Spinning babies, kterou mohou provádět jen speciálně vyškolené asistentky.

Rebozo při porodu

Při nepostupujícím porodu se rebozo používá ke stimulaci rodičky i miminka a k ulevování od bolestí při kontrakcích. Existují techniky, jak šátek zavěsit, omotat či zavázat s pomocí partnera či asistentky, aby se pak žena při kontrakci mohla šátku vší silou držet, tahat za něj, opřít se do něj. Rebozo lze využít i po aplikaci epidurální analgezie, kdy může pomoci miminku ke správné rotaci při průchodu pánevní oblastí.

Pokud během porodu není třeba používat rebozo zmíněnými způsoby, lze ho využít jako plentu, která rodičce poskytne příjemné přítmí, soukromí a iluzi známého prostředí.

Který šátek na nošení dětí si vybrat – klasický, ring sling nebo rebozo

Naše versus mexické tradice

Zajímavostí je, že takové plenty se tradičně používaly i v naší kultuře pod názvem úvodnicová plachta. Šlo o velké, bohatě vyšívané kusy látky, které ženy dostávaly při svatbě a používaly je pro slavnostní i všední chvíle po celý život. Například v nich přinášely novorozence ke křtu nebo je používaly jako závěs, který odděloval zotavující se šestinedělku od života ostatních členů světnice.

Není tedy pravdou, že by magie šátků byla naší kultuře cizí – naopak, v našich tradicích najdeme společné rysy s těmi, které k nám v poslední době přinášejí stále častěji porodní asistentky, které získaly znalost práce s šátky rebozo.

Rituály spojené s používáním úvodnicové plachty jsou ale spíše v rukou historiků než současných porodních asistentek. Pátrání v archivech by jistě přineslo zajímavé srovnání, nicméně pro aktivní porodní asistentky a duly je důležité, aby se mohly naučit živé tradici při osobním předávání zkušeností. A to u reboza jde díky tomu, že jeho využívání se v dnešní době opět stává běžnějším po celém světě.

Nejkrásnější bonding

Zpět k porodu. Novorozené dítě a rodičku lze rebozem přikrýt během bondingu. Bonding patří mezi ty nejkrásnější chvíle, jaké může žena zažít. Okamžitě přemaže v její mysli všechny strasti proběhlého porodu a vytlačí pryč myšlenky na bolest a na chvíle, kdy vše nebylo zrovna podle jejího porodního přání. Příjemné a hřejivé rebozo je při bondingu třešničkou na dortu.

Poporodní rituály

Stejně jako rebozo pomáhá harmonizovat tělo a mysl ještě před početím, pomáhá také po porodu přivést tělo i mysl zpátky k sobě. Pod názvem rituál zavírání kostí se provádí opět již nejen v Mexiku, ale i u nás obřad, který se skládá z bylinné koupele, celotělové masáže, při které se samozřejmě rebozo využívá, z laskavého rozhovoru se ženou o jejím porodním zážitku a ze závěrečné fáze stahování a svazování těla do tohoto šátku. Fyzicky i v představách napomáhá správnému zavinování dělohy, usazování kloubů a vazů zpět na své původní místo a také jemné psychologické proměně ženy v matku.

Jak dlouho může být miminko ve vajíčku, nosítku nebo šátku a proč to nepřehánět?

Nošení dětí

Jakmile se matka po porodu trochu zotaví, začne chtít opět fungovat v domácnosti. Pozor, určitě je vhodné, aby v šestinedělí co nejvíc ležela a využívala chvil, kdy dítě spí, k vlastnímu spánku.

Nicméně někdy nejde všechno tak jednoduše a i čerstvá maminka musí začít vykonávat běžné činnosti k zaopatření dítěte i sebe. V tom případě opravdu ocení šátek na nošení dětí, který jí umožní pracovat a přitom mít dítě u sebe, dopřávat mu tělesný kontakt, teplo pro klidný spánek. Novorozenci totiž s oblibou usínají právě při doteku maminky. Bez nosícího šátku je proto řada žen z běžných činností na dlouho vyřazená.

Rebozo patří v tomto případě mezi krátké šátky – některé nosící šátky jsou užší a delší, nicméně při správné volbě úvazu není delší šátek potřeba. 

Rebozo je možné uvázat klasicky na přední kapsu s křížem na zádech, na bok s posuvným uzlem i na záda jako tzv. pirátský batoh či smyčku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Znáte rebozo? K čemu všemu můžeme využít tento zázračný šátek?