Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Který šátek na nošení dětí si vybrat – klasický, ring sling nebo rebozo

Dotek je pro vaše dítě v prvních měsících tou nejdůležitější věcí a přestože chcete svůj nový balíček radosti mít v náručí celý den, zajisté máte i povinnosti, které se sami neudělají. Nošení dítěte v šátku, ačkoliv to může být pro některé z nás nové, není historicky ani globálně nic nového. Maminky to dělali po staletí. A totéž platí pro mámy po celém světě dnes. Teprve v posledních několika desetiletích se společnost odklonila od nošení dítěte v šátku. Ale dnešní mámy se k této staré tradici nošení dětí vracejí a to z mnoha skvělých důvodů, nejen proto, že máte ruce volné.

Jaké jsou benefity nošení dítěte v šátku?

Zjevnou výhodou nošení dítěte je pohodlí. Pokud je dítě v nosiči, můžete vykonávat každodenní práce a zároveň vědět, že je v bezpečí a šťastné. Nošení dítěte vám umožní jít na místa, kam kočárky nedokáží (turistika, schody atd.). Výhody však tohle daleko přesahují:

 

 • nošení podporuje kojení. Když je dítě drženo blízko, maminka dokáže snadněji rozpoznat časné známky hladu a může začít kojit (někdy přímo v nosiči), aniž by dítě muselo plakat. Toto povědomí o potřebách dítěte přispívá k jistějším rodičům a také k užšímu svazku.
 • nošené děti méně pláčou. Podle jedné studie kojenci, kterým se dostalo doplňkového nošení (nejen v reakci na nervozitu), plakali a znepokojovali se celkově o 43% méně a během večerních hodin o 51% méně.
 • může pomoci vyhnout se deformacím páteře a lebky. U dětí, které tráví značné množství času v autosedačkách a houpačkách nebo jiném vybavení, se mohou vyvinout deformity lebky nebo páteře. Správné nošení dítěte umožňuje přirozený vývoj lebky, páteře a posturálních svalů.
 • děti, které jsou nošeny, jsou schopné regulovat své vlastní fyziologické funkce (dýchání, srdeční frekvenci, teplotu) v reakci na svého pečovatele.

Cvičení pro těhotné. Fyzioterapeutka radí, jak na bolesti zad, nohou i prevenci diastázy

Na nošení dítěte je třeba si trochu zvykat!

Myslíte si, že nošení dítěte bude stejně snadné jako spadnutí z postele, že? Ale stejně jako mnoho věcí s mateřstvím (ahoj, kojení!), nošení dítěte může být složitější, než vypadá. Ano, nošení dětí je na první pohled nelehkým úkolem. Většina dětských nosičů má křivku učení a vyžaduje procvičení, abyste se cítila komfortně. Ale jakmile si vyberete ten správný nosič a naučíte se jej používat, stane se nošení dítěte druhou přirozeností.

Jsou šátky jako nosiče bezpečné?

Ano! Každý typ nosiče bude mít vlastní bezpečnostní pokyny, které budete muset před použitím zkontrolovat, ale zde je několik obecných pravidel:

 • Dýchací cesty dítěte by měly být volné. Neměli byste muset hýbat látkou, abyste viděli jeho tvář. Brada by neměla spočívat na hruď. Nemělo by tlačit obličej do vaší hrudi. V tomto případě můžete jemně pohnout hlavou dítěte, aby na vaší hrudi bylo ucho dítěte.
 • Dítě by mělo být ve vzpřímené poloze (pokud není kojené v takovém případě jej po dokončení vraťte do vzpřímené polohy).
 • Pravidelně kontrolujte nosič, zda nevykazuje známky opotřebení nebo poškození.
Jak vybrat šátek pro miminko

zdroj: Halfpoint/shutterstock.com

Typy šátků – který si vybrat?

Obecně řečeno, šátek na nošení dětí je dlouhý kus látky, se kterým lze manipulovat různými způsoby, aby bylo zajištěno bezpečné prostředí podobné děloze. Nicméně, šátky přicházejí z různých materiálů a typ látky určuje, jaký typ přenášení s ní můžete provádět.  Níže uvádíme některé z nejběžnějších typů zavinovacích tkanin a jak s nimi můžete nosit dítě. Snad vám to usnadní dilemu jak vybrat šátek na nošení dětí?

Klasický šátek – tkaný

Zdaleka jeden z nejuniverzálnějších dětských nosičů na trhu, jsou obvykle vyrobeny ze 100% certifikovaných tkanin Oeko-Tex a jsou konstruovány s ohledem na nošení dítěte. Co znamenají všechna ta fantastická slova? Že tento šátek se postará, aby dítě zůstalo v bezpečí (bez ohledu na to, jaký typ nošení děláte) a aby matka nepociťovala diskomfort! Tyto šátky můžete použít jak pro nejmladší, tak i pro předškolní děti (ano, jsou tak silné; a ano, budou tak pohodlné!).

Jaké jsou možné způsoby nošení?

 • zadní (vaše záda k břichu)
 • boční
 • přední dovnitř (břicho-břicho)
 • zepředu ven (vaše břicho-záda) – je však třeba poznamenat, že tento typ nošení NENÍ doporučován odborníky na vývoj dítěte.

Výhody

 • vyšší hmotnostní limity
 • menší tlak na matku i dítě
 • možnost delšího používání
 • více možností polohy při přenášení
 • dlouhodobé nošení dítěte s malou námahou
 • kojení

Klasický šátek – strečový

Tyto typy jsou ideální pro ty zbrusu nové balíčky radosti, které vítáte na světě! Proč? Protože jsou úžasně pohodlné! Tyto šátky, které jsou obvykle vyrobeny ze směsi bavlny a lycry (ale také s látkami, jako je bambus), se snadno naučíte používat a dokáží dokonale vyvážit váhu vašeho dítěte. Jedna věc, na kterou musíme u elastických šátků upozornit je, že hmotnostní limity jsou často deklarovány jako 13 – 20 kg. Takáto tkanina však prostě není dostatečně pevná, aby dokázala pohodlně nosit toto množství váhy po dlouhou dobu. Mějte na paměti, že i když jsou pružné šátky úžasné pro novorozence, nejsou vhodné pro větší batolata.

 

Jaké jsou možné způsoby nošení?

Při použití pružného šátku byste měli provádět POUZE přední, dovnitř směřující nošení. Jakýkoli jiný typ nošení riskuje, že vaše dítě bude v nesprávné poloze, což by mohlo vést k dysplazii kyčelního kloubu NEBO k vypadnutí dítěte, pokud se náhle nakloní dozadu, protože látka se poddá.

 

Výhody

 • nákladově efektivní
 • krátká křivka učení
 • skvělá volba pro seznámení nových rodičů s nošením dítěte
 • malé rozměry, takže se snadno sbalí
 • skvělé pro každodenní použití
 • krátké až středně dlouhé období nošení dítěte s malou námahou
 • kojení

 

Ring Sling

Ring sling šátky jsou jedním z těch nosičů, ve kterých děti vypadají, že visí někde v pozadí, i když jsou fantastické! Ring sling  jsou nejčastěji vytvářeny z tkaných šátků, které jsou všité a navlečené mezi 2 silné kroužky. Perfektní pro novorozence až batolata, Ring sling jsou skvělým způsobem, jak rychle a snadno nosit dítě.

Vzhledem k tomu, že ring sling jsou vytvořeny z tkaných šátků, mohou pojmout zadní, boční a přední (pouze břicho-břicho) nošení. Je také snadné dát dítě dovnitř a ven, takže pokud máte vrtící se batole, které se chce být držené len jednu sekundu, nebudete frustrovaní a otravování doprovodnými popruhy nebo látkou. Další bonus: křivka učení je KRÁTKÁ. Pokud máte alespoň základní znalosti o šátcích, budete se moci naučit používat ring sling cobydup!

Nošení miminka v šátku

zdroj: andreonegin/shutterstock.com

Jaké jsou možné způsoby nošení?

 • přední dovnitř (břicho-břicho) – toto bude vaše hlavní nošení pro novorozence
 • boční – toto bude vaše hlavní nošení po fázi novorozence
 • zadní – to se nedoporučuje, dokud není dítěti alespoň 6 měsíců

Výhody

 • rychlé a snadné nasazení a sundání
 • krátká křivka učení
 • neuvěřitelně diskrétní pro kojení
 • možnosti předního, bočního a zadního nošení
 • lze použít pro kojence a batolata
 • snadné přizpůsobení

Rebozo

Pokud jste o Rebozu ještě neslyšeli, je to velký tkaný tradiční mexický šál. Používá se na spoustu věcí, z nichž jedna je uvázání kolem těla, abyste nosili vaše dítě. Krása tohoto druhu dětského nosiče spočívá v tom, že vše, co potřebujete, je dostatečně velký šál / kus látky a speciální uzel, a toť vše. Nemusíte se spoléhat na sílu šitého švu nebo kusu kování. Je to všechno na vás, cítíte, jak věci musí být. Toto nošení je skvělé pro začátečníky. Je to jeden z nejjednodušších a nejzákladnějších způsobů, jak nosit dítě vpředu. Pro začátečníky to nemusí vypadat snadno, protože používání nosičů je potřeba se naučit, ale je to jednoduchý postup. Pokud již víte, jak používat strečový šátek, bude to snadné.

Přední nošení funguje skvěle pro novorozence a kojence. Po technické stránce můžete nosit také batole, ale batolata jsou mnohem větší, takže se můžete přichytit při tom, že je budete vpředu postupně nosit méně a méně.

Čemu věnovat pozornost?

 • ujistěte se, že brada dítěte není na hrudi a že mu kolem obličeje cirkuluje čerstvý vzduch. Dítě by mělo být dostatečně blízko na líbání.
 • ujistěte se, že dítě neklouže a jeho krk a trup jsou dobře podepřeny. Kolena dítěte by měla být výše než jeho zadeček a stehna.
 • vy i dítě byste se měli cítit pohodlně. S tímto nošením je snadné vytvořit x na zádech trochu příliš vysoko, což by mohlo vést až k vašemu krku, takže se snažte držet x mezi lopatkami nebo mírně pod nimi. Podle potřeby upravte.

Nošení dítěte v šátku je úžasný způsob, jak udržet vaše dítě nablízku a v bezpečí. Studie znovu a znovu prokazují, že kojenci jsou klidnější, když jsou v blízkosti maminky a táty, díky čemuž jsou schopni vnímat své okolí efektivněji než kojenci, kteří nejsou často v blízkosti svých rodičů. Navíc, buďme upřímní, je hezké mít možnost dělat věci, zatímco máte své dítě při sobě! Máš to mít, mami (nebo tati!)!

Zdroje informací:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Který šátek na nošení dětí si vybrat – klasický, ring sling nebo rebozo