Menu
MotherClub.cz
Vývoj miminka

Zdravé kyčle u miminek. Nepodceňujte důležitá vyšetření

Kyčle se začínají vyvíjet už v prvních týdnech těhotenství. Na jejich zdraví má vliv genetika i to, jak se budoucí maminka během těhotenství stravuje. Důležité je sledování růstu miminka v prvních měsících jeho života.

Na vývoj kyčlí mají vliv i hormony

Kromě genetiky a jídelníčku maminky mají na vývoji kyčlí podíl i zvýšené hladiny ženských hormonů, které mají za úkol uvolnit tkáně v těle matky během porodu, aby mohlo dítě lépe projít porodními cestami. Tyto hormony však mohou přejít také do těla plodu a uvolnit tkáně i u něj. To se může projevit právě na uvolnění kyčelního kloubu a nastartovat dysplazii. Dalším rizikovým faktorem je porod koncem pánevním. Protože rizikových faktorů není zrovna málo, je nezbytné, aby dítě podstoupilo základní vyšetření kyčlí.

Vyšetření kyčlí novorozenců

V porodnici probíhá vyšetření kyčlí u novorozenců hned po porodu a to ve formě trojitého síta kontrol. V první fázi lékař nejprve zjišťuje veškeré informace o průběhu těhotenství, prodělaných nemocech maminky, radiační zátěži, možné vrozené dispozici k dysplazii kyčlí apod. Dále kontroluje postavení dolních končetin, svalového tonusu, pohybu končetin a asymetrie kožních stehenních a gluteálních rýh. První vyšetření se ukončuje ultrazvukem, který se běžně provádí do 3 týdnů věku miminka. Druhá kontrola pomocí ultrazvuku probíhá mezi 6. a 9. týdnem života novorozence. Třetí pak dva měsíce od poslední kontroly. Další vyšetření kyčlí (opět ultrazvukem) se plánuje v případě, kdy se při některé z prvních třech kontrol dospěje k nálezu.

Jak správně držet miminko? Vyvarujte se nejvážnějších chyb

Klasifikace kyčlí: jak vypadá zdravý nález?

Pokud ultrazvuk ukáže zdravý nález, poznáte to podle hodnocení kyčle 1a, kyčle 2a nebo kyčle 1b. Tyto zkratky znamenají normální centraci hlavice, správně formovanou kloubní jamku a postupný vývoj osifikačních jader hlavic stehenních kostí. U typu 2b se jedná o opožděnou zralost a vyžaduje abdukční balení. Kyčle 2c upozorňují na určitou dysplazii, kdy je kyčel v ohrožení. Zde vám lékař doporučí správné pomůcky, díky kterým se kyčelní kloub bude vyvíjet správně. Kyčle d už si žádají hospitalizaci v nemocnici a chirurgický zásah.

Jadérka u kyčlí a stehen

Během ultrazvukové kontroly se sleduje nejen vývoj kyčelních kloubů, ale také osifikačních jader v hlavici stehenní kosti. Jadérka by se měla objevit mezi 1. až 10. měsícem věku dítěte. Nejčastěji k tomu však dochází kolem 3. měsíce. Nevyvinutá jadérka u kyčlí si žádají podrobnější ortopedické vyšetření.

Jak podpořit správný vývoj kyčlí u novorozenců?

Optimální vývoj podpoří široké balení kyčlí a to hlavně v prvních týdnech. Tím se zajistí správné postavení hlavice stehenní kosti a jamky kyčelního kloubu a kyčle se tak mohou dobře vyvíjet. V praxi to vypadá tak, že na jednorázovou plenu se přidá ještě složená plena látková nebo se použije široká plena, která zajistí široké roznožení končetin.

Růst dětí a jeho poruchy. Jaká existuje léčba?

Dysplazie kyčlí u dětí

Léčba vrozené dysplazie kyčlí u dětí by se měla zahájit co nejdříve. Pokud se jedná pouze o lehčí dysplazii, může zabrat pouhé široké balení kyčlí. Pomoci mohou i abdukční pomůcky, jako je Frejkova peřinka nebo Pavlíkovy třmeny. Používání těchto pomůcek vám však musí doporučit lékař. Ten vám také naplánuje pravidelné kontroly, které ukážou, zda dochází u miminka ke zlepšení stavu. Ortoped se ze začátku snaží řešit dysplazii nechirurgicky. Pokud se jedná o závažnější dysplazii, řeší se pomocí tzv. distrakční léčby, která trvá přibližně 6 týdnů. U většiny novorozenců stačí konzervativní metody léčení, u některých je však potřeba chirurgický zákrok.

Co se stane, když se dysplazie neléčí?

Pokud dysplazii kyčlí u miminka podceníte, následky mohou být doživotní. Malé děti kulhají, mají bolesti a nemohou se správně hýbat. V dospělosti se problémy ještě zhoršují a předčasně se může objevit artróza kloubů. Nutná je pak operace a umělá náhrada kyčelního kloubu. Pokud ale dysplazii nezanedbáte a poctivě podstoupíte systém kontrol trojitého síta, na špatné postavení kloubů se přijde včas a vše se vyřeší.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Zdravé kyčle u miminek. Nepodceňujte důležitá vyšetření