Jak naučit dítě kousat a jíst kousky?

Jak naučit dítě kousat
Zdroj: Shutterstock.com

Děti mohou začít přijímat jídlo nakrájené na kousíčky asi od osmého měsíce. Každé je však jiné, a tak jedno nemusí mít s kousáním žádné problémy a jiné striktně vyžaduje vše mixovat a ničeho jiného se ani nedotkne. Jak naučit dítě kousat?

Mnoho maminek se ptá, jak by měly své dítě naučit kousat. Jak to udělat, když chce pořád mixovat a jakmile nemá jídlo kašovitou konzistenci, začne se dusit a dávit. V první řadě je potřeba si uvědomit, že nemá smysl na dítě tlačit nebo ho do jídla nutit. Mohlo by se stát, že mu jen zbytečně vytvoříte blok a celý problém se ještě zhorší a řešení prodlouží. Obrňte se trpělivostí. Tu budete potřebovat zcela určitě.

Zkoušejte

Dítě do nemixovaného jídla nenuťte, ale zkoušejte. Když ho striktně odmítá nebo se při jeho konzumaci dáví, vyčkejte a na další pokus si nechte pár dní.

Vytrvejte

Nabízejte takové jídlo, na kterém se může dítě dobře učit žvýkat a kousat. Velmi oblíbené jsou nesolené kukuřičné křupky nebo dětské sušenky vhodné pro malé děti. Děti si tyto dobroty rádi drží v ruce a chutnají jim. Vždy ale dávejte pozor, aby se dítě nezačalo dusit a hlídejte ho.

Jak naučit dítě kousat? Míchejte!

Můžete vyzkoušet potravu normálně umixovat a přidat do ní na kousky nakrájené jídlo. Musí ovšem být uvařené opravdu do měkka, děti ještě nemají všechny zuby, a tak potravu rozmělňují především dásněmi. Přidejte nejdříve pár kousků a postupně přidávejte. Můžete zvolit i jiný postup a nejdříve jídlo rozmačkávat vidličkou či nastrouhat na struhadle.

Dovolte dítěti ochutnávat z vašeho talíře

Děti jsou zvědavé a vždy je bude více zajímat to, co máte na svém talíři vy než ten jejich. Proto využijte této situace a připravte si na svůj talíř něco, co může jíst. Jakmile začne vyžadovat ochutnávku, dejte mu. Možná mu najednou kousky přestanou vadit.

Vybírejte správné potraviny

Pamatujte si, že ne vše je pro dítě vhodné zkoušet. Některé kousky potravy mohou být tvrdé a špatně rozpustné a dítě zpočátku nebude umět dokonale jídlo rozmělnit. Rozhodně vynechte oříšky, tvrdou zeleninu nebo ovoce, kuličky vína a už vůbec ne bonbony. Ne příliš dobrý je i klasický rohlík, který je mezi rodiči tolik oblíbený. Ani ten se ale v ústech příliš rychle nerozpouští, navíc se i hodně lepí a dítě by se jím mohlo snadno začít dusit.

Každé dítě se naučí jíst

Je to tak. Všechny děti se naučí jíst nemixovanou potravu. I to nejvíce tvrdohlavé. Některé maminky doporučují vůbec s mixováním nezačínat a rovnou příkrmy mačkat vidličkou nebo strouhat na struhadle. Dítě se pak podle nich na kousky naučí mnohem lépe. Klidně to vyzkoušejte, třeba vám právě tento systém bude vyhovovat a učení proběhne mnohem lépe.

Jak naučit dítě kousat a jíst kousky?
2.3 (46.67%) 3 hlas[ů]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*