Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak naučit dítě kousat a jíst kousky?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 7. 2018

Děti mohou začít přijímat jídlo nakrájené na kousíčky asi od osmého měsíce. Každé je však jiné, a tak jedno nemusí mít s kousáním žádné problémy a jiné striktně vyžaduje vše mixovat a ničeho jiného se ani nedotkne. Jak naučit dítě kousat?

Mnoho maminek se ptá, jak by měly své dítě naučit kousat. Jak to udělat, když chce pořád mixovat a jakmile nemá jídlo kašovitou konzistenci, začne se dusit a dávit. V první řadě je potřeba si uvědomit, že nemá smysl na dítě tlačit nebo ho do jídla nutit. Mohlo by se stát, že mu jen zbytečně vytvoříte blok a celý problém se ještě zhorší a řešení prodlouží. Obrňte se trpělivostí. Tu budete potřebovat zcela určitě.

Zkoušejte

Dítě do nemixovaného jídla nenuťte, ale zkoušejte. Když ho striktně odmítá nebo se při jeho konzumaci dáví, vyčkejte a na další pokus si nechte pár dní.

Vytrvejte

Nabízejte takové jídlo, na kterém se může dítě dobře učit žvýkat a kousat. Velmi oblíbené jsou nesolené kukuřičné křupky nebo dětské sušenky vhodné pro malé děti. Děti si tyto dobroty rádi drží v ruce a chutnají jim. Vždy ale dávejte pozor, aby se dítě nezačalo dusit a hlídejte ho.

Co dělat, když dítě nechce jíst? Nutit nebo nenutit? Poradíme

Jak naučit dítě kousat? Míchejte!

Můžete vyzkoušet potravu normálně umixovat a přidat do ní na kousky nakrájené jídlo. Musí ovšem být uvařené opravdu do měkka, děti ještě nemají všechny zuby, a tak potravu rozmělňují především dásněmi. Přidejte nejdříve pár kousků a postupně přidávejte. Můžete zvolit i jiný postup a nejdříve jídlo rozmačkávat vidličkou či nastrouhat na struhadle.

Dovolte dítěti ochutnávat z vašeho talíře

Děti jsou zvědavé a vždy je bude více zajímat to, co máte na svém talíři vy než ten jejich. Proto využijte této situace a připravte si na svůj talíř něco, co může jíst. Jakmile začne vyžadovat ochutnávku, dejte mu. Možná mu najednou kousky přestanou vadit.

Dítě nejí maso. Jak ho přimět maso jíst a čím se dá nahradit?

Vybírejte správné potraviny

Pamatujte si, že ne vše je pro dítě vhodné zkoušet. Některé kousky potravy mohou být tvrdé a špatně rozpustné a dítě zpočátku nebude umět dokonale jídlo rozmělnit. Rozhodně vynechte oříšky, tvrdou zeleninu nebo ovoce, kuličky vína a už vůbec ne bonbony. Ne příliš dobrý je i klasický rohlík, který je mezi rodiči tolik oblíbený. Ani ten se ale v ústech příliš rychle nerozpouští, navíc se i hodně lepí a dítě by se jím mohlo snadno začít dusit.

Každé dítě se naučí jíst

Je to tak. Všechny děti se naučí jíst nemixovanou potravu. I to nejvíce tvrdohlavé. Některé maminky doporučují vůbec s mixováním nezačínat a rovnou příkrmy mačkat vidličkou nebo strouhat na struhadle. Dítě se pak podle nich na kousky naučí mnohem lépe. Klidně to vyzkoušejte, třeba vám právě tento systém bude vyhovovat a učení proběhne mnohem lépe.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Jak naučit dítě kousat a jíst kousky?