Vyšetření novorozence po porodu. Co vaše miminko v prvních hodinách čeká?
Šárka Jirchářová
16. 9. 2018
Každý novorozenec ihned po narození podstupuje pečlivá vyšetření, která dokážou odhalit zhoršenou adaptaci na nové prostřední nebo případné vrozené vady. Co všechno ošetření novorozence po porodu zahrnuje a na co je dobré se připravit?
První na řadě je apgar skóre
Ihned po porodu čeká čerstvě narozené miminko tzv. apgar skóre. V 1., 5. a 10. minutě se hodnotí barva kůže, dýchání, svalové napětí, reakce na podráždění a počet srdečních tepů. Vše se hodnotí 0 – 2 body, tato čísla se poté sčítají a hodnotí se celkové apgar skóre. Vyšetření může provádět dětský lékař, sestra i porodní asistentka.
Výsledky apgar skóre:
- 9 10 bodů odpovídá zcela zdravému novorozenci, který je bez jakýchkoliv potíží.
- 5 – 8 bodů dává najevo určité potíže s přizpůsobením se novým podmínkám. Většinou se jedná o přechodně namodralé zbarvení kůže, zhoršené dýchání, ochablé svaly, opožděný pláč atd. K tomu většinou dochází u delších porodů a brzy dochází ke zlepšení.
- Méně než 5 bodů je ukazatelem poruchy některé ze základních životních funkcí. Miminko v tomto případě potřebuje okamžitou lékařskou péči.
Pokud je skóre v první minutě nižší, ale do 5. minuty se upravuje, nemělo by se jednat o závažné poškození. Problém nastává až ve chvíli, kdy je apgar skóre velmi nízké i v 5. minutě. Důležité je hlavně to, aby v 10. minutě došlo ke zvýšení počtu bodů směrem k normě. Během tohoto testu leží miminko na vyhřátém lůžku, a pokud je to nutné, lékařský personál mu z nosu a úst odsává plodovou vodu. V některých případech je nutná inhalace kyslíku, prodýchávání ambuvakem s maskou, resuscitace nebo aplikace léků na podporu srdeční činnosti. Poté následují další fyzikální vyšetření novorozence.
Vyšetření sluchu u novorozenců: Jak probíhá a proč se ho nebát
Další vyšetření po porodu zahrnuje:
- zjištění velikosti fontanely (měkkého místa na temeni hlavy)
- kontrola dutiny ústní a klíční kosti
- posouzení dýchání novorozence a srdeční činnosti
- prohmatání bříška
- posouzení stavu kůže a očí
- prohlédnutí zadečku, genitálu, nožiček, zad a páteře
- kontrola pupečního pahýlu
Za dobu pobytu na novorozeneckém oddělení ještě miminko čeká screeningové vyšetření, které prokáže nebo vyloučí vážné vrozené vady. Tímto způsobem lze odhalit 13 závažných chorob a okamžitě zahájit jejich léčbu. Součástí je i odběr krve z paty novorozence pro laboratorní screening a to mezi 48. a 72. hodinou po porodu. Kapka krve se odebere na speciální papírek a ten se po zaschnutí odesílá do specializované laboratoře, kde krev podrobí testům. Novorozenecký screening výsledky se pak posílají k ošetřujícímu lékaři, který informuje rodiče a zajišťuje další postup.
Součástí poporodního screeningu je:
- Vyšetření kyčlí – zjišťuje vrozené vady kyčelních kloubů a umožňuje včasný začátek léčby
- PKU – má za cíl zjistit, zda miminko netrpí fenylketonurií, což je metabolická vada ohrožující vývoj nervového systému
- Puls AF – vyhodnocuje puls stehenní tepny v levém třísle a zjišťuje případné souvislosti s vrozenou vadou srdce
- Štítná žláza – odhaluje se zejména snížená funkce štítné žlázy, kvůli které by došlo k opoždění tělesného i duševního vývoje dítěte
- CAH – vyšetření má za cíl odhalit vrozenou nedostatečnost funkce nadledvin
- UZ ledvin – ultrazvukové vyšetření ledvin u novorozenců kontroluje ledviny a odhaluje vrozené vady ledvin a močových cest
- Katarakta – vyšetření očí a odhalení možného zákalu čočky
- Vyšetření sluchu – screening vrozené hluchoty
Šedý zákal u dětí. Oční vada, která vyžaduje okamžitou léčbu
Před propuštěním z porodnice očkování proti tuberkulóze
Ještě předtím, než vás s miminkem pustí z porodnice domů, je na řadě očkování proti tuberkulóze v případě, že pro něj lékaři shledají indikaci (týká se např. dětí, jejichž rodiče pochází z rizikových oblastí či byli s lidmi z těchto oblastí v kontaktu, např. Ukrajina). Očkuje se do levého ramínka a je možné, že během následujících týdnů se v místě vpichu objeví začervenalé zduření s hnisavou čepičkou. Ve většině případů se to do pár dnů až týdnů zahojí a zčervenání vystřídá jizvička, která je známkou úspěšného očkování.
Zdravotní dokumentace
Veškeré informace o vyšetřených a případných komplikacích zdravotního stavu miminka se po celou dobu zaznamenávají do zprávy o novorozenci. Tyto dokumenty si z porodnice odnesete a při první návštěvě je pak odevzdáte pediatrovi. Současně dostanete i zdravotní a očkovací průkaz dítěte a mladistvého, kam se budou zaznamenávat veškerá očkování, preventivní prohlídky a další vyšetření týkající se dítěte až do jeho dospělosti.