Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Vítání jara s dětmi: Jak vnést život, zdraví a novou naději do svých domovů?

V době pandemie koronaviru a velkého stresu jistě mocné sluneční paprsky pomohou vnést do našich domovů, do našich myslí i životů novou naději, radost a pozitivní energii. Pojďme společně přivítat jaro s dětmi způsoby, kteří znali už naši předkové. Nyní nastal čas navrátit se ke starých zvykům a tradicím. Třeba takové vynášení Morany by nám všem určitě mohlo pomoct! Které tradice se dodržovaly v době před Velikonocemi?

Ochrana před negativní energií a nemocemi: Vymeťte si domovy březovou metlou!

Zima symbolizuje vše staré, nemocné, statické, spící, mrtvé. Právě v zimě bývají lidé nejvíce nemocní a trpí smutkem a depresemi. Naši předkové v této době nejvíce umírali, trpěli zimou a hladem. Jaro vždy opět přineslo novou energii, začala se probouzet příroda, rodit se mláďata, všechno klíčilo a kvetlo. Lidé opět mohli nastavit své tváře slunci, začít pracovat venku na poli a postarat se o svou obživu. Ženy ze svých příbytků vynášely všechno staré a nepotřebné, uklízely, vymetaly obytné prostory březovými metlami na ochranu před vším zlým a negativním.

Pojďme to udělat také dnes. Zkuste si vzpomenout, že každé jaro vyklízíte z bytu všechno to, co nepotřebujete a dáváte to na charitu, třídíte odpad nebo přestavujete nábytek. Před Velikonocemi lidé řádně uklízejí své domovy, myjí okna, vaří, pečou a dělají si krásnou velikonoční výzdobu. To všechno jsou rituály, které nám pomáhají vítat jaro a novou, pozitivní energii. To všechno lze dělat také letos a ještě s větší intenzitou. I v těžké době můžete oslavit krásné velikonoční svátky s rodinou, i když možná trochu jiným způsobem, než jak jste byli doposud zvyklí. Rozhodně neusněte na vavřínech a s o to větším úsilím dejte jaru najevo, že jej vítáte s otevřenou náručí.

Velikonoční koledy. Zopakujte si ty známé a naučte nové

Karanténa v ČR by měla končit na Bílou sobotu 11. dubna. Skončí s tradičním půstem také omezení?

Letos Velikonoce připadají na 12. a 13. dubna. Do Bílé soboty trvá 40 denní půst, který začal od Popeleční středy 26. února. Během této doby dle křesťanské tradice lidé dodržují půst, který povoluje pouze lehká jídla, zakazuje konzumaci alkoholu a masa a rovněž zde ani nepatří žádné radovánky. Letos jsme si jich kvůli koronaviru v tomto období zrovna moc neužili, tak doufejme, že zrovna na Bílou sobotu spolu s půstem skončí také karanténa. Pokud ovšem nebudou patřičná omezení prodloužena.

Vynášení Morany mohlo být zrovna letos velice prospěšné!

Zkusme se řídit přirozeným řádem, který nastavuje příroda a tradicemi, na které byli zvyklí již naši předkové. K tradicím je potřeba mít úctu. Právě v nich se ukrývá moudrost světa a přirozený řád, který zde funguje od nepaměti. Třeba takové vynášení Morany má na jaře obrovský význam. Tento zvyk se tradičně provádí 5. postní neděli, která se nazývá Smrtná. Právě minulou neděli 29. 3. byla Smrtná neděle. Právě v tuto neděli se dle tradice vynáší a topí Morana, která ztělesňuje zimu a všechno staré a mrtvé, co má již odejít. Slavnostní průvod se veselí a zpívá nebo odříkává tradiční říkanky a průpovídky k vynášení Morany. Tímto dnem již definitivně končí zima a nastává jaro. Je dobré tyto zvyky nadále udržovat!

Recepty na mazanec. Upečte si doma velikonoční dobrotu

Květná neděle 5. dubna: Natrhejte si kočičky – splní vám přání!

Týden před Velikonocemi ještě slavíme Květnou neděli, která letos připadne na 5. dubna. Tento ten si můžete natrhat vrbové proutí s pupeny, takzvané kočičky, a přinést si je do svých domovů. Tyto proutky prý mají magickou moc. Můžete jimi zamávat a splní vám vaše tajné přání.

Jaro můžete také přivítat žlutými narcisy nebo květy zlatého deště, které si můžete dát doma do vázy. Pomalu se dejte do tradičního velikonočního pečení nebo pletení pomlázky z vrbového proutí. I když je Česko v karanténě, můžete oslavit Velikonoce v úzkém rodinném kruhu nebo na zahradě se svými nejbližšími, se kterými žijete ve společné domácnosti. Radost dopřejte hlavně dětem. Zapojte je do všeho, co zrovna děláte a přivítejte s nimi jaro společně. Učte je ctít tradice a porozumět jim.

Pálení čarodějnic 30. dubna provětrá vzduch a přinese novou naději

Koncem dubna je důležité udělat oheň, který má spálit všechno staré, nefunkční a nemocné. Je v tom důležitá symbolika, která je opět spojená s vítáním jara a také s pálením čarodějnic a stavěním májky. Na tyto svátky se můžeme těšit 30. dubna a 1. května. Filipojakubská noc 30. dubna, stavění májky, uklízení domů, chlévů a hospodářství i umísťování větviček do příbytků za účelem nejvyšší ochrany jsou zvyky plné silných očistných a významných magických rituálů. Až nastane tento čas, můžete si je užít se svými blízkými se vším všudy.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vítání jara s dětmi: Jak vnést život, zdraví a novou naději do svých domovů?